صفحه Home ساعت اپل به شکل زیبایی بهم ریخته است

اپل در صفحه‎ی Home ساعت اپل یک طراحی و لایه‎بندی جدیدی را معرفی کرد که با آنچه که ما در آیفون و آیپد دیده بودیم و به آن عادت کرده بودیم، متفاوت بود. به جای سطون‎ها و ردیف‎هایی از آیکون‎های مربعی شکل، اپل اینترفیس کاربری را دوباره مورد بررسی قرار داده است و به ما یک شبکه‎ی سیال شبه کندوی عسلی معرفی کرده است که خالی از صفحات، فولدر‎ها یا dock است.

2

ممکن است شخصی پیدا شود و چنین بیان کند که چنین نوع طراحی صفحه‎ی Home شکل مدرنیزه شده صفحه‎ای است که ما آن را می‎شناسیم ولی فارغ از ظاهر جدید و تازه‎ی آن، من خیلی سخت به این طراحی جدید عادت کردم و واقعا فکر نمی‎کنم چنین طراحی مفید باشد. در حقیقت، اصلا فکر نمی‎کنم کاربردی باشد. واقعا ظاهر فوق‎العاده شیکی به خود گرفته است، ولی برای استفاده بسیار بهم ریخته است. مرتب کردن اپلیکیشن‎ها، به دنبال اپلیکیشن‎ها گشتن، و قادر به زدن دقیق ضربه آهسته روی آیکون آن‎ها چیزی است که من در رابطه با آن‎ها به مشکل بر خوردم.

سازماندهی (داشتن نظم و مرتب بودن)

اپل در وب سایت خود می‎گوید که “ترتیب قرارگیری اپلیکیشن‎ها ساده و مرتب است،” ولی من چنین نظری ندارم.

در واقع، جابجایی اپلیکیشن‎ها در ساعت اپل واقعا پیچیده نیست. به آسانی روی اپلیکیشنی که می‌‎خواهید آن را جابجا کنید آهسته ضربه بزنید، آن را نگه دهید و آیکون آن را به جایی که می‎خواهید، مستقیما از دستگاه به محلی دیگر یا از ساعت اپل به روی آیفون، بکشید. مشکل زمانی بوجود می‎آید که شما واقعا سعی در این داشته باشید اپلیکیشن‎های خود را به شکل یک نوع لایه‎بندی هوشمندانه مرتب کنید، بجای اینکه آیکون‎ها را جایی که در نهایت آن‎جا بوجود می‎آیند، رها کنید. جابجایی یک اپلیکیشن به جای دیگر می‎تواند به طور مستقیم باعث جایجایی اپلیکیشن دیگری به جایی که ضرورتا شما نمی‎خواهید آنجا باشد، شود. و بخاطر لایه‎بندی کندو مانند آن، اپلیکیشن‎هایی که جابجا می‎شوند، همیشه جایی که شما انتظار دارید باشند، قرار نمی‎گیرند.

بعضی از کاربران در لایه بندی صفحه‎ی Home خود خلاقیت نشان داده‎اند، و من خوشحال هستم که اپل به ما آزادی محدودی، در رابطه با مقید نبودن به استایل شبکه‎ای مانند تشکیل شده از ردیف‎ها و ستون‎های iOS، داده است ولی اگر از دیدگاه مرتب بودن و سازماندهی شده بخواهیم بنگریم، من شخصا باور دارم در این صفحه چیزی بیشتر از یک درهم ریختگی و عدم نظم به چشم نمی‎خورد.

ناوبری (navigation)

طبق گفته اپل، “چرخاندن تاج دیجیتال به شما اجازه می‎دهد به طرز دقیق و چابکی، بدون مسدود سازی دیدتان، ناوبری (ردیابی) کنید.” این گفته واقعا درست است، به جز اینکه مهمترین صفحه‎ای که من نمیخوام جلوی دید من را بگیرد صفحه‎ی Home است، که در آنجا من قادر به دیدن تاج دیجیتال برای ناوبری نیستم، از این نظر که از این تاج برای بازکردن هر اپلیکیشنی که شما آن را درست در مرکز صفحه قرار داده‎اید، استفاده می‎شود.

1

My layout is optimized for vertical scrolling

به خودی خود، چنین چیزی مشکل حادی نیست، از این نظر که اسکرول کردن به سمت پایین، بالا، چپ و راست با استفاده از انگشتم به نسبت استفاده از تاج دیجیتال در واقع بسیار آسان‎تر و طبیعی‎تر است، ولی برای من لایه بندی کندوی‎ عسلی این صفحه باعث شده است یافتن آن چیزی که به دنبال آن هستم بسیار سخت تر باشد.
آهسته ضربه زدن بر روی بخش‎های مورد نظر

شاید مهم‎ترین جنبه‎ی محدود‎کننده‎ی طراحی صفحه‎ی Home این است که تمامی آیکون‎های اپلیکیشن‎ها در روی صفحه‎ی Home به یک اندازه نیستند. شما آیکون مرکزی را در اختیار دارید که آیکون بزرگتر است، و با توجه به وسعت آهسته با موفقیت ضربه‎زدن روی آن به نسبت سایرین، آسان‎ترین است. سپس شما 6 آیکون دارید که به طور مستقیم حول آیکون مرکزی در اندازه متفاوت‎تری قرار گرفته‎اند. در پایان شما چندین آیکون دیگر به اندازه‎های دیگر دارید که به شکل قمر حول آن‎های قبلی قرار گرفته‎اند.

من کاملا منطق قرار گرفته پشت این اندازه‎های مختلف را درک می‎کنم. چنین امری است که باعث سیال بودن صفحه‎ی Home و دلپذیر بودن آن از نظر بصری برای کاربر، شده است،

ولی به عنوان شخصی که از چیز‎های پایدار خوشم می‎آید، چنین چیزی از نظر من پسندیده نیست، و گاهی اوقات دقیق ضربه زدن بر روی آیکونی که قصد باز کردن آن را دارم، با مشکل روبرو می‎شود، بویژه اگر در حال حرکت باشم.

حال برای باز کردن یک اپلیکیشن، من باید اسکرول کنم و مطمئن باشم که آیکون اپلیکیشنی را که می‎خواهم آن را باز کنم تا جای ممکن به مرکز صفحه نزدیک کنم تادر نتیجه این کار آن آیکون تا جایی که می‎شود بزرگ باشد، سپس روی آن آیکون آهسته ضربه بزنم.

به عنوان روشی برای حل این مشکل، گزینه‎ای برای کاهش حرکت در بخش تنظیمات Accessibility ساعت وجود دارد، که ابتدای به امر باعث غیرفعال سازی چندین انیمیشن‎ می‎شود و سپس باعث دوباره اندازه‎بندی آیکون صفحه Home به یک اندازه ثابت، می‎شود. گرچه این امر تنها یک راه‎حل برای اولین مشکل من به شمار می‎رود.

یک لایه‎بندی ساده‎تر؟

مجددا، من واقعا شیوه‎ای که صفحه‎ی Home روی ساعت اپل به نظر می‎رسد را دوست دارم. چیزی که من طرفدار آن نیستم، غیرکاربردی بودن آن است. من را دیوانه مورد خطاب قرار دهید ولی من دوست داشتم اپل گزینه‎ای در اختیار ما برای برگشتن به حالت شبکه‎ای سابق iOS که به آن عادت کرده بودیم، قرار می‎داد. چنین چیزی می‎توانست یکی از ویژگی‎های مفید برای افراد ناتوان هم باشد، چون من واقعا مطمئن هستم چنین چیزی باعث می‎شد ناوبری صفحه Home برای افرادی که دارای ناتوانی‎های حرکتی یا بینایی هستند، آسان‎تر باشد.

3

بعد از چندین دقیقه سپری کردن با برنامه Pixelmator ، من به لایه‎بندی که برای من مفید است، دست پیدا کردم. دوازده آیکون، همه دارای یک اندازه، به آسانی قابل مرتب‎سازی و سازماندهی شده به یک شیوه پایدار و مرتب. پاداش اضافی که با این لایه‎بندی دریافت می‎کنید این است که قادر به استفاده تاج دیجیتال برای به پایین یا بالا اسکرول کردن خواهید بود. چنین لایه بندی به یکدستی و جذابی آنچه که اپل طراحی کرده نیست، ولی اگر از دید کاربردی بودن و مفید بودن بخواهیم بنگریم، بسیار کارآمدتر و موثر‎تر است.

من با اینحال زیاد امید به رخ دادن این امر ندارم، مگر اینکه قادر به جیل بریک کردن ساعت اپل باشیم. من مطمئن هستم که طراحان گرافیک و اینترفیس اپل ساعت‎های بی‎پایانی را صرف بررسی بهترین لایه‎بندی برای صفحه‎ی Home کرده‎اند، و چیزی را که ما شاهد آن حالا هستیم را به عنوان بهترین راه‎حل ممکن نتیجه‎گیری کرده‎اند. جدا از ظاهر مدرنی که دارد، من در درک منافع واقعی لایه‎بندی فعلی صفحه‎ی Home موفق نبودم.

آیا من تنها فردی هستم که چنین نظری دارد؟