پروتکل Wi-Fi Aware آماده ورود به تلفن‌های هوشمند است

پروتکل Wi-Fi Aware دلیل جدیدی است که باعث می‌شود شما دیگر در مسافرت‌ها با مردم صحبت نکنید

تکنولوژی وای فای به ما کمک کرده تا از طریق دستگاه‌های موبایل خود به دنیای اطلاعات دسترسی داشته باشیم، اما برنامه‌ی تایید جدیدی از اتحادیه‌ی وای فای باعث شده این تکنولوژی اندکی محدود باشد. پروتکل Wi-Fi Aware طراحی شده تا توانایی‌های وای فای در شرایط و محدودیت‌های فعلی را بدون نیاز به سلولار یا اتصالات GPS گسترش دهد.

wifi-aware-wi-fi@2x

این پروتکل جدید می‌تواند اپلیکیشن‌ها را در محدوده‌های ۳۰ تا ۴۵ متری مانند بازی‌های چند نفره، شبکه‌های اجتماعی جغرافیایی و سیستم‌های اشتراک گذاری سریع و مطمئن در نظر بگیرد. گیت‌های فرودگاه می‌تواند به صورت خودکار رمز عبور شما را نمایان سازد، یا فروشگاه مورد علاقه‌‌تان می‌تواند محصولات ویژه‌ی خود را به شما نشان دهد.

اپلیکیشن‌های آگاه به موقعیت عموماً از GPS، برج تلفن و اتصالات وای فای دستگاه‌ها استفاده می‌کنند تا محل ما را یافته و سپس داده‌ی سلولار یا وای فای را به یک فضای ابری ارسال کنند. آنگاه ما داده‌ها را دریافت می‌کنیم و آن اپلیکیشن اطلاعات را از طریق رابط خود به ما نشان می‌دهد. مدت زمان این تبادل کوتاه است ولی تاثیر زیادی بر روی مصرف انرژی دستگاه ما دارد. Wi-Fi Aware طراحی شده تا ما را به سطح جدیدی از توانایی‌های وای فای در محدوده‌های کوچک برساند. این پروتکل بر روی فرکانس‌های ۲.۴ گیگاهرتز و ۵ گیگاهرتز کار می‌کند.

اتحادیه‌ی وای فای می‌گوید که یافتن پیوسته‌ی دستگاه‌های سازگار، با چندین دستگاه Wi-Fi Aware خوشه‌ای که یک سیگنال ضربان قلب متداول را که شامل اطلاعاتی در مورد موجودیت سرویس‌های مجاور است، بدون از دست دادن مقدار قابل توجهی از انرژی باتری ممکن می‌کند.

اطلاعات پایه‌ای مثل داده‌های موقعیت، سنسور خواندن و سرویس‌های مربوط به فضاهای کوچک هم می‌توانند بین دستگاه‌ها، به طور مستقیم و بدون نیاز به اتصال به یک دستگاه غریبه‌ی دیگر تبادل داشته باشند. پس از تایید صلاحیت، اپلیکیشن‌ها می‌توانند به سرعت از طریق Wi-Fi Direct یک اتصال وای فای استاندارد به اتصال وای فای بالاتری برسند.

کاربران می‌توانند از طریق بخش تنظیمات حریم شخصی در مورد داده‌هایی که برای خود یا دیگران نمایش داده می‌شود تصمیم گیری کنند.

بسیاری از دستگاه‌های موبایل فعلی هم اکنون دارای سخت افزار مورد نیاز برای پروتکل Wi-Fi Aware هستند، بنابراین با یک به روز رسانی فرم‌ور می‌توان آن را فعال کرد؛ اما سازگاری آن وابسته به توانایی‌های هر دستگاه است. اگرچه در مبحث این پروتکل جدید، هر بهبود کاربردی نیازمند پذیرش آن توسط توسعه دهندگان است.