کارنامه دوماهه مدیرعامل جدید اپل

تیموفی دی تیم کوک برای حدود دو ماه به عنوان مدیر عامل جدید شرکت اپل مشغول به کار است،او هم اکنون نسبت به مدیران گذشته تغییرات متمایزی انجام داده است.در یک مقاله از تغییرات اعمال شده از زمان تصدی این شغل توسط کوک که از ماه آگوست آن هم زمانی که استیو جابز موسس این شرکت از مدیر عاملی کتاره گیری کرد، پرداخته شده.

کارهای بزرگ تیم کوک

tim cook ، بخش آموزش شرکت را در جهت بهتر همسان کردن این بخش با بخش تجاری شرکت اپل بازسازی کرد.در این مقاله اضافه می کند، بخش آموزشی در حال حاضر برای خود دارای تیم های فروش و بازاریابی می باشد، سپس به محصولات قابل عرضه شان متصل گردیده است. این حرکت باعث آمیخته شدن دوباره ساختار سازمانی شرکت شده، که این امر باعث شده معاون آموزشی شرکت اپل هم اینک به جای کوک، گزارشات خود را به فیل اسکیلر معاون ارشد بخش بازاریابی ارسال کند. که خود این عمل باعث افزایش نقش جان براندون، معاون شرکت اپل، که در سال ۲۰۱۱ به این شرکت پیوسته بود، شده است.

– ارتقای مقام ادی کو به عنوان معاون ارشد بخش خدمات و نرم افزارهای اینترنتی، که او را مسئول بر فروشگاه آیتونز، آیکلود، آ اید، و پلت فرم شرکت آیبوک استور می کند. این ارتقاء تنها کمتر از یک هفته پس از بر روی کار آمدن کوک به عنوان مدیر اجرایی شرکت اپل انجام شد. کو ۲۲ سال است که برای شرکت اپل کار می کند.

– برنامه خیریه شرکت از اوایل سپتامبر شروع به کار کرد که معادل اهدایی کارمندان تا ۱۰۰۰۰ دلار در سال می شود. این ژورنال با اشاره به یک منبع ناشناس که در نشست خصوصی ۲۰۱۰ شرکت حضور داشت، اضافه می کند، جابز مخالف پرداخت چنین پولهایی بود.

– این ژورنال همچنان می گوید، کوک بیشتر ارتباط برقرار می کند. که این شامل ایمیل های بی شمار شرکت می باشد. بعضی از اخبار از همین ایمیل ها در زمان تصدی ریاست کوک درز پیدا کردند که شامل برنامه خیریه از پیش اعلام شده شرکت، ارتقاء مقام آقای کو، وجزئیاتی در رابطه با زمانی که شرکت تصمیم به برگزاری مراسم تجلیل از جابز در کوپرتینوی کالیفرنیاست.

– گمانه زنی ها حاکی از آن است که کوک ممکن است به شکلی متفاوتری در مقایسه با جابز از بودجه ۸۱٫۶ میلیارد دلاری اپل استفاده کند، جابز در دوران تصدی خویش از این مبلغ برای مصارف سود آوری از جمله خرید سیری و کواتروی بی سیمی استفاده می کرد.

کوک از زمان تصدی مدیریت اجرایی اپل زیر ذره بین قرار داشت. با وجود این واقعیت که او جای جابز را در زمان غیبت پزشکی اش پر کرده بود، با این همه، شرکت اعلام کرده بود که جابز هنوز در تصمیم گیری های استراتیژیکی شرکت حضور دارد.

اولین نمایش عمومی کوک در نقش جدید همان معرفی آیفون ۴S بود، که منتقدان این نمایش را نچسب توصیف کردند. اما مرگ جابز در روز بعد این نمایش را تحت الشعاع خود قرار داده بود.

همچنین نتایج یک تحقیق که بر روی 200 نفر انجام شد نشان داد که چرا محصولات اپل بیشتر از محصولات برپایه اندروید جلب توجه می کنند.
ارقام مربوط به فروش آیپد و آیفون نشان می دهد که اپل تا چه حد بر بازار این فناوری ها سلطه دارد.
اما اکنون نتایج یک تحقیق نشان می دهد که علت این موفقیت تنها برپایه ویژگیهای فنی و یا عملکرد سیستم عامل و سخت افزارهای محصولات شرکت کوپرتینو نیست بلکه مربوط به جلب توجهی است که این دستگاهها دارند.
این تحقیق که توسط EyeTrackshop انجام شده در واقع تستی برای درک این مسئله بود که نشان میدهد کدامیک از دستگاههای موبایل می توانند بیشترین توجه را به خود جلب نماید
به هر یک از 200 شرکت کننده در این تحقیق، چند تصویر بر روی نمایشگر رایانه خود آنها نشان داده شد و از طریق یک وبکم حرکات چشم این افراد مورد ردیابی قرار گرفت.
براساس گزارش فوربس، برپایه اطلاعات جمع آوری شده از این وب کم ها اپل همچنان در راس بازار دستگاههای موبایل قرار دارد. به طوریکه هم آی- فن 4S و هم آی- پد 2 بیش از سایر دستگاهها توجه کاربران را به سوی خود جلب کردند.

جلب توجه آیفون

تازه ترین نسخه آی- فن موفق شد به طور متوسط در هر 10 ثانیه به مدت 2.3 ثانیه و تبلت آیپد2 به مدت 2.4 ثانیه چشم کاربر را بر روی خود نگه دارد.
سپس این مدت زمان جلب توجه با زمان جلب نظر تلفنهای همراه HTC، سامسونگ و موتورولا که برپایه سیستم عامل آندروئید هستند مقایسه شد.
نتایج این مقایسه نشان داد که تمام این دستگاهها با مدت زمان 2 ثانیه جلب توجه در رتبه دوم قرار گرفتند.
در بخش تبلتها، کیندل فایر محصول آمازون در کنار آیپد در رتبه اول ایستاد. این نشان می دهد که تبلت آمازون یک تهدید بالقوه برای تبلت اپل است. گالکسی تب سامسونگ سامسونگ تبلتی است که توانست در رتبه دوم جلب توجه کاربران قرار گیرد.

تیم ک.ک