شبکه اجتماعی فیس بوک دستاورد مارک زاکربرگ 10 ساله شد

ده سال پیش درست در چنین روزی [4 فوریه 2004] مارک زاکربرگ و دوستانش موفق به تاسیس  facebook  شدند. این شبکه اجتماعی در ابتدا منحصر به دانشگاه هاروارد بود. اما کم کم، در هایش به دانشگاه های دیگری نظیر استنفورد و دانشگاه های بوستون و آیوی لیگ نیز گشوده شد. به تدریج این سرویس به دانشگاه های دیگر و حتی دبیرستان ها نیز راه یافت و هر کس که سنش +13 بود می توانست از این خدمات استفاده ببرد.

سپس شرکت ها و افراد مانند اکسل پارتنرز و جیم بَریِر هم بر روی آن سرمایه گزاری کردند و به تدریج و گذشت زمان، و البته محبوبیت بین افراد به همین چیزی تبدیل شد که امروزه می بینیم. تعداد حساب های کاربری شبکه اجتماعی فیس بوکی در ماه سپتامبر 2012 از مرز 1 میلیارد نفر هم گذشت و به نوعی رکورد زد.

Mark Zuckerberg Biography

این داستان سر دراز دارد و اگر بخواهیم به آن بپردازیم تمامی برف های امروز خجالت زده آب می شوند. کلاً که خدمتتون بگم این شبکه اجتماعی رتبه 1 رو به خودش اختصاص داده و از دید مجله ی انترتینمنت ویکلی در صدر بهترین های دهه قرار دارد.
همانطور که در بالا گفتیم، توسعه دهنده و پایه ریز اصلی آن، مارک زاکربرگ (Mark Zuckerberg) است که شاید باور نکنید فارغ التحصیل دانشجوی رشته روانشناسی از دانشگاه هاروارد هست!

اولین ورژن شبکه اجتماعی facebook

وقتی شبکه اجتماعی فیس بوک ورژن 1.0 توسعه داده می شود، مارک چند نمونه شبکه ارتباطی مانند  CourseMatch (برای پیگیری وضعیت مدرک تحصیلی) و Facemash (برای رده بندی میزان جذابیت افراد) را نیز طراحی کرده و این مقدمه ای بر شروع سرمایه گزاری ها از طرف شرکت پی پال است. بعد ها شرکت هایی نظیر مایکروسافت توانستند بخش هایی از سهام آن را به دست آورند و…

مارک زاکربرگ به مناسبت ده ساله شدن شبکه اجتماعی فیس بوک با اختلاف چند روز با مک (که مک بزرگتره!) در پیج Facebook خود برای مخاطبین و همراهانش (Followers) نوشته ای ارسال کرد که در پائین متن کامل آن را با هم می خوانیم:

 

 

935915_10100849926252771_590650591_n
“امروز 10مین سالگرد شبکه اجتماعی فیس بوک است.
فیس بوک، تا کنون مانند یک سفر هیجان انگیز بوده است و من به خاطر سهیم بودن در بخشی از آن بسیار سپس گزارم. این که بتوان با مردم بسیار در ارتباط بود یک پدیده ی نادر است. و من هر روز سعی به یادآوری خود دارم تا بیشترین و بزرگترین تاثیری را که می توانم را داشته باشم، به انجام برسانم.
افراد، اغلب اوقات از من می پرسند که آیا می دانستم شبکه اجتماعی فیس بوک، روزی این گونه خواهد شد؟ به هیچ وجه!
یادم می آید یک شب در کالج بودیم و مدت کوتاهی از ساختن شبکه اجتماعی فیس بوک می گذشت، نشسته بودیم و  با دوستان پیتزا می خوردیم. من به آن ها گفتم برای کمک رسانی به اجتماع مدرسه مان اشتیاق زیادی دارم، اما نباید تنها به این بسنده شود، روزی نیاز به اتصال تمامی جهان به یکدیگر خواهیم داشت.

من همیشه فکر می کردم ارائه توانایی اشتراک گزاری و اتصال به یکدیگر و قدرت بخشی به افراد، برای این که بتوانند اجتماع خودشان را آن هم به دست خودشان ایجاد کنند یک اصل مهم است.
وقتی 10 سال پیش این موضوع را منعکس کردم، یک پرسش بود که از خودم می پرسیدم: چرا ما تنها کسانی بودیم که تاسیس  facebook را شروع کردیم؟ ما تنها چند دانشجو هستیم. منابع ما اکنون از شرکت های بزرگ کمتر است، بنابراین اگر آن ها بر روی این موضوع متمرکز شوند، موضوع اتصال جهان به یکدیگر حل شدنی خواهد بود.
تنها پاسخی هم که برای آن داشتم : چون ما به آن اهمیت بیشتری دادیم.
در حالی که برخی به مهم بودن اتصال دنیا شک داشتند، ما در حال توسعه بودیم، فکرش را بکنید در حالی که برخی افراد به این مسئله پشت می کنند، شما در حال تشکیل دادن آخرین اتصالات هستید.
تنها کاری که ما کردیم این بود که نسبت به بقیه افراد، به وصل کردن نقاط دنیا به یکدیگر بیشتر اهمیت دادیم و همچنان هم این عمل را تکرار می کنیم و به آن اهمیت می بخشیم.
به همین خاطر هم هست که الان درباره ی 10 سال آینده بیش از پیش نگران هستم. ده سال اول به خود راه اندازی این شبکه سپری شد. اکنون ما منبعی برای کمک به افراد در سراسر دنیا هستیم تا حتی مشکلات مهم تر و بزرگ تری را رفع کنیم.
امروز، تنها یک سوم جمعیت جهانی به اینترنت دسترسی دارند. در ده سال آینده، ما مسئولیت و فرصتی برای وصل کردن دو سوم دیگر به یکدیگر را نیز بر عهده داریم.
امروز، ما تنها چند راه برای به اشتراک گزاری تجربه هایمان را داریم. در دهه ی بعدی، تکنولوژی به ما اجازه می دهد تا راه های بیشتری را برای به دست آوردن و برقراری ارتباط با انواع جدیدی از تجربیات در دست داشته باشیم.
این که می بینیم شما ها چگونه از ابزار ما برای ایجاد یک اجتماع واقعی استفاده کرده اید، برایم شگفت انگیز است. شما ها لحظات تلخ و شیرین تان را به اشتراک گزاشته اید، خانواده های جدیدی را تشکیل داده اید و به کانکت شدن خانواده ها به یکدیگر تلاش کرده اید، خدمات جدیدی را ساخته اید و البته تجارت های کوچکی را ایجاد نموده اید. یا به عبارتی دیگر با راه های گوناگونی به یکدیگر کمک کرده اید.
به شخصه، از این که می توانم به ساخت این ابزار برای شما کمکی داشته باشم بسیار [از خدا] سپاس گزارم. من احساس مسئولیت عمیقی برای صرف اکثر وقتم در اینجا برای ارائه ی بهترین خدمت رسانی به شما دارم.
از این که به من اجازه دادید بخشی از این سفر باشم از شما تشکر می کنم