معرفی بلاک کننده‎ی محتوای WebKit

هنوز نمی‎دانم باید چه نظری درباره بلاک کننده‎های محتوایی که در مرورگر اپل یعنی Safari وجود دارند، داشته باشم. این بلاک کننده‎ها توسط WebKit که منبع باز است، پشتیبانی می‎شوند.

wwdc2015badge2

به عنوان کسی که خودش دستی در تولید محتوا دارد، من هرگز محتوایم را بلاک نخواهم کرد. به این دلیل که با بلاک کردن متحویات از حجمشان کم می‎شود. با ذکر این نکته، سعی دارم مفهوم بلوکه کردن محتویات را درک کنم و تاثیر آن را نه تنها بر کارم در دنیای وب بلکه روی زندگی عادی خودم هم بسنجم.

طی کنفرانس WWDC2015 موفق شدم با چند نفر در مورد این مسئله صحبت کنم و چیزی که دستگیرم شد این بود که این بلوکه کنندگان محتوا قرار نیست هیچ کمپانی یا سازنده‎ای را اذیت کنند. مسدود کردن محتویات به این منظور انجام می‎شود که مردم بتوانند کنترل بیشتری در مورد چیزهایی که روی اینترنت می‎خوانند، می‎شنوند و یا می‎بینند داشته باشند. در واقع یک نوع ابزار است که خوبی و بدی اش بستگی به نحوه‎ی استفاده کردن من، شما و سایت‎های مورد علاقه‎مان از آن دارد دارد.

بلاگ WebKit، Surfin’ Safari اطلاعات بیشتری در مورد ماهیت بلاک کننده‎های محتویات و نحوه‌ی کار کردنش ارسال کرده است.

“ما این ویژگی‎ را با هدف ارائه کنترل بهتر در مورد مسائل شخصی و خفای افراد ، ساخته‎ایم. قصد ما این بود که فیلترهای شخصی سازی بهتری را در اختیار مصرف کنندگان قرار بدهیم.

تعداد زیادی از ویژگی‎های مختلف می‎توانند از APIهای بلوکه کننده‎ی محتویات در امور خفاسازی و ارائه تجربه‎ی کاربریِ بهتر سود ببرند.

ما مشتاقانه منتظریم تا نظرات شما را درباره‎ی این اقدام بشنویم. از اینکه چه بخش‎هایی مفید بودند، چه چیزهایی نیاز به سامان دهی دارد و چه نکاتی باید به این ویژگی اضافه شود.

یکی از مهم‎ترین فواید افزودنی‎های بلوک کنند‎ه‎ی محتویاتِ اعلانی این است که اینگونه اکستنشن‎ها URL صفحات و منابعی را که کاربر واردشان شده یا برایشان

درخواست فرستاده را نمی‎بیند. WebKit قوانینی را که روی URL ها اجرا شده پیگیری نمی‎کند. ما رد شما را نمی‎گیریم.

همه چیز منبع باز نوشته شده است؛ هر کسی می‎تواند به راحتی کدها را بازرسی کرده و آنها را بهبود ببخشد.

مهم‎ترین بخش بلاک کننده‎های محتویات در مسیر Source/WebCore/contentextensions قرار گرفته است”.

اگر می‎خواهید بلاک کننده‎های محتویات در Safari مخصوص آیپد یا آیفون را بسازید یا استفاده کنید، بقیه مطلب را در وبلاگ WebKit بخوانید و نظرتان را با ما در میان بگذارید.