چرا اپل به شرکت Beats Audio علاقه‌مند است

در روز‌های اخیر مرتب شایعاتی از خرید شرکت Beats Audio توسط اپل به مبلغ 3.2 میلیارد دلار به گوش می‌رسد. به گزارش بلومبرگ این رقم دو برابر ارزش جهانی بازار‌های هدفون می‌باشد.

Beats-and-Apple

منتشر شدن این خبر بسیاری از تحلیلگران را متعجب کرده است، زیرا اگر اپل این خرید را انجام دهد، به نوعی بزرگترین خرید در تاریخ کلی این شرکت از زمان تاسیس می‌باشد. اما همه افراد دراین روز‌ها به دنبال دلیل این خرید بزرگ هستند و می‌‌خواهند بدانند که آیا اپل این خرید را واقعا انجام داده است یا اینکه نه و موضوع چیز دیگری است. سوال اصلی این است که چرا اپل باید چنان پولی را خرج شرکت ساخت هدفون کند؟ اپل خودش هدفون تولید می‌کند و خوب از گران بودن آن‌ها خبر دارد و نیازی ندارد توسط کسانی چگونگی خرید یک شرکت دیگر را آموزش ببیند.

نه، اپل نیاز ندارد شرکتی را بخرد که به او آموزش ساخت هدفون‌های زیبا را بدهد، خود اپل به دیگران آموزش طراحی زیبای محصولات تکنولوژی را می‌دهد. جاناتان آیو طراح محصولات اپل به خوبی از پس کار خود بر می‌آید و طراحی‌های فوق‌العاده‌ای را به وجود می‌آورد. اما یک موضوع جالب: طراحی محصولات شرکت Beats Audio توسط شرکت Ammunition مدیریت می‌شود، این شرکت توسط طراح ارشد سابق اپل یعنی رابرت برونر اداره می‌شود. برونر زمانی که در اپل بود  باعث استخدام جانی آیو در اپل شد.

موضوع دیگر در سال 2011 است که شرکت HTC سهام شرکت Beats Audio را خریداری کرد. البته اچ تی سی سال گذشته این سهام را فروخت. در این مدت Beats Audio کمک‌های زیادی به اچ تی سی کرد.

چرا شرکت Beats Audio ؟

استریم موزیک

به سراغ مبحث اصلی برویم، یکی از دلایل خرید شرکت بیتز توسط اپل احتمالا سرویس استریم موزیک بیتز است. نکته اینجاست که شرکت Beats Audio بیشتر از یک سازنده هدفون است. در ژانویه گذشته آن‌ها سرویس Beats Music را رونمایی کردند که تنها به ازای 10 دلار در ماه شما می‌توانستید از یک سرویس پخش کننده موسیقی لذت ببرید. به احتمال زیاد همین سرویس یکی از دلایل خرید و علاقه شرکت اپل است.

Beats Music تنها یک سرویس پخش کننده موسیقی معمولی نیست، این سرویس می‌تواند نوع آهنگ‌هایی که شما گوش می‌دهید را یاد بگیرد، در واقع با هر گوش دادن موسیقی یک تجربه از  شما در این سرویس ثبت می‌شود. کاربران این سرویس معتقدند که Beats Music یک سرو گردن از دیگر سرویس‌های پخش کننده موسیقی بالا تر است. نه تنها بیتز موزیک از شما نوع آهنگ‌هایی که گوش می‌دهید را یاد می‌گیرد، بلکه با گفتن حالتی که در آن هستید می‌تواند به صورت هوشمند آهنگ‌هایی متناسب با روحیه شما در آن لحظه پخش کند.

اگر اپل دست به خرید این شرکت زده باشد و 2.3 میلیارد دلار را از جیب خود برای تصاحب این شرکت معروف خرج کرده باشد، مطمئنا ایده‌های بزرگی در سر دارد که برای تحقق آن‌ها در حال تلاش است. در نظر بگیرید که سرویس Beats Audio با سرویس iTunes Radio ادغام شود، در این صورت باید شاهد یک تحول در پخش و استریم موسیقی باشیم. البته اپل می‌داند که تا کنون از سرویس آیتونز باید بیش از این‌ها استقبال میشد و فکر راه چاره‌ای است که بتواند با داشتن یک سرویس استریم موزیک همچون Spotify مردم را به سمت خود بکشاند.

AppleBeatsInt2

این تنها دلیلی اشتیاق اپل برای Beats Audio نیست که تا کنون شنیدیم. دلیل دیگر می‌تواند اعتبار برندی باشد که جیمی لاوین در کنار دکتر دره موسسان Beats Audio در صنعت موسیقی به وجود آورده‌اند. آقای لاوین یک تولید کننده موسیقی است که ارتباط تنگاتنگی با صنعت موسیقی دارد، مطمئنا او می‌تواند به ادی کیو نائب رییس بخش خدمات و نرم‌افزار شرکت اپل در انجام مداکرات کمک موثری کند.

اخیرا خبر‌هایی از ادغام سرویس Shazam که تشخصی دهنده موسیقی پخش شده در محیط است با iOS 8 به بیرون درز کرده بود. اپل برای اینکه اعتبار موسیقی شرکت را بالا ببرد، حسابی در جنب و جوش است. اگر Shazam با iOS 8 ادغام شود و سرویس تشخیص دهنده موسیقی محیط آن به خوبی در اختیار کاربران iOS قرار گیرد، مستقیما خرید از آیتونز افزایش پیدا می‌کند و اپل برنده این ماجرا می شود.

استفاده در محصولات پوشیدنی

apple-beats

شرکت بیتس در حرفه خود بسیار موفق عمل کرده و توانسته با هدفون‌های شیک و متناسب با مد روز خود را بالا بکشد. احتمالا اپل قصد دارد این شرکت فوق‌العاده که توانسته سرویس پخش موسیقی خود را به تازگی عرضه کند، در ابزار‌های پوشیدنی به بازار آورد.  یقینا خبر دارید که اپل به دنبال جای‌گذاری سنسور‌هایی است که می‌توانند فشار خوت و ضربان قلب شما را از طریق ایرپاد به شما اطلاع رسانی کنندو  اپل قصد دارد با iOS 8 گامی بلند در بخش سلامتی و مانیتور کردن داده‌های این قسمت با ساعت پوشیدنی آی‌واچ بردارد. در واقع قصد اپل ایجاد همگام سازی هر چه بیشتر iOS 8 و آی واچ است. اما یک سوال اساسی و مهم این است که، چه کسی می‌گوید که آ‌ی‌واچ تنها تکنولوژی پوشیدنی اپل خواهد بود؟ احتمالا اپل قصد دارد با الهام و کمک از هدفون‌های Beats پاسخی برای گوگل گلس داشته باشد و به مبارزه در این عرصه با شرکت گوگل بپردازد.

هدفون‌هایی که می‌توانند موسیقی پخش کنند، با سیری همگام شوند، با کمک جی‌پی‌اس شما را به یک رستوران هدایت کنند و یا قرار ملاقتی را به یاد شما بیاورند. اگر اپل به این راه نظر داشته باشد ممکن است همچون گوگل گلس تحولی بزرگ در بخش وسایل پوشیدنی ایجاد کند.

macworld