اپل طعم OS های جدید را به طرفداران خود می‎چشاند

اپل روز 5 شنبه برای مصرف کنندگان محصولات خود پیش نمایشی از آخرین نسخه‎های سیستم عامل‎های موبایل و دسکتاپ خود یعنی iOS 9 و OS X El Capitan عرضه کرد، که دارای یک سری ویژگی‎های جدید از جمله طرح پیشرفته تر شده‎ی تعیین هویت دو فاکتوری می‎باشند.

1.xl-2015-ios9-ipad-iphone-1

آخرین نسخه از iOS 9 همچنین دارای دو پوشه‎ی جدید هوشمند است. یکی که به صورت خودکار هرگونه عکس گرفته شده با دوربین جلو در یک دستگاه iOS را جمع آوری می‎کند، که به طور معمول برای عکس‎های سلفی استفاده می‎شود، و پوشه‎ی دیگر که تصاویر استفاده شده برای اسکرین شات‎ها را در خود جا می‎دهد.

دیگر ویژگی‎های جدید در نسخه‎ی بتای سوم iOS 9 عبارت است از:

• تنظیماتی برای بهبود کیفیت استریم سازی در شبکه‎های سلولی

• نمایش نتایج جستجوی Siri با یک سوایپ به سمت پایین

• نمایش اپلیکیشن‎های بیشتر در هر فولدر در یک آیپد

• شروع به کار چیزی به اسم اپلیکیشن News. زمانی که این اپلیکیشن اجرا می‎شود، شما می‎توانید یک تعداد منابع محتوایی را انتخاب کنید. اخبار این منابع بر روی صفحه‎ی اخبار نمایش داده خواهند شد.

Brian Blau یکی از مدیران بخش تحقیقاتی در Gartner گفت “اپل نه تنها در حال توسعه‎ی عملکرد‎ها در iOS است، بلکه همچنین قابلیت‎های بارزی را به آن اضافه کرده است.” او در ادامه به سایت TechNewsWorld گفت “با آنکه این ویژگی‎های پیش نمایش داده شده نهایی نیستند، ولی باز هم خوب است که شاهد این باشیم که اپل در حال پیشرفته کردن پلت فرم خود است تا کاربران دسترسی قوی تر و بهتری به محتوا داشته باشند، نظیر آنچه که در کیفیت بهبود یافته‎ی استریم سازی، و امنیت از طریق تعیین هویت دو فاکتوری دیده می‎شود.”

اپل مسئله‎ی امنیت را جلا می‎دهد

تعیین هویت دو فاکتوری معمولا نیاز به این دارد که کاربرد زمانی که از یک دستگاه جدید وارد حساب خود می‎شود دارای یک کد باشد که یا از طریق تماس تلفنی، پیام کوتاه، یا ایمیل دریافت کرده است.

روش جدید تعیین هویت اپل به نسبت روش فعلی تعیین هویت دو فاکتوری‎اش پیشرفته تر است، که چیزی کمتر از عالی بودن نیست. با سیستم جدید، داشتن یک شناسه‎ی اپل برای لاگین کردن به یک سرویس اپل از یک دستگاه یا مرورگر جدید، کافی نخواهند بود.

کاربران همچنین نیاز به این خواهند داشت که هویت خود را با رمز عبور و کد تایید 6 رقمی، تایید کنند.

2.82258_510x305

برای آن دسته از افرادی که دارای یک دستگاه اپل هستند که در حال حاضر تایید شده است و از آخرین نسخه‎های سیستم عامل اپل استفاده می‎کند، این کد به صورت خودکار بر روی آن صفحه نمایش داده خواهد شد. اگر یک دستگاه اپل در نزدیکی نباشد، کاربر می‎تواند این کد را از طریق یک تماس تلفنی یا پیام کوتاه دریافت کند.

بعد از اینکه یک دستگاه مورد تایید قرار گرفت، کابران مجددا نیاز به کد تاییدیه نخواهد داشت مگر اینکه داده‎‎های آن دستگاه پاک شود، پسوورد‎ها عوض شود، یا دستگاه از لیست دستگاه‎های مورد تایید کاربر حذف شود.

یک مرورگر نظیر یک دستگاه محسوب می‎شود، زمانی که یک مرورگر تایید می‎شود که به یک حساب دسترسی داشته باشد، کاربر نیاز به این نخواهد داشت که برای لاگین‎های بعدی یک کد داشته باشد.

برخلاف سیستم تعین هویت فعلی اپل، سیستم جدید در داخل سیستم عامل‎های iOS 9 و El Capitan قرار خواهد گرفت. چنین چیزی به اپل اجازه داده است که این فرآیند را ساده سازد و شاید افراد بیشتری را وادار به این کند که از تدابیر امنیتی استفاده کنند.

در سیستم جدید همچنین از کد 14 کرکتری که توسط سیستم فعلی ایجاد می‎شد، خبری نیست که به یاد داشتن آن برای اکثر کاربران مشکل بود، ولی اگر رمز عبور فراموش شده بود و دسترسی مجدد به یک اکانت مورد نیاز بود، به درد می‎خورد.

شگفتی‎ها در راه هستند؟

ویژگی‎های جدید برای آیپد نشان می‎دهند با آنکه تبلت سازاApple-Gives-Fans-a-Tasteن زیادی از ایده‎های این دستگاه به عنوان دستگاهی که بیشتر در رابطه با محاسبه‎ی محتوا است استقبال کرده‎اند، ولی اپل به سماجت در رابطه با این ایده که تبلت‎های آن دستگاه‎های ایجاد محتوا هستند، ادامه می‎دهد.

طبق گفته‎ی Charles Golvin، آنالیزور ارشد در کمپانی تحقیقاتی Abelian، ویژگی‎هایی نظیر انجام چندین کار و مشاهده‎ی صفحه‎ی نمایش به حالت تقسیمی در iPad Air 2 “تمامی پیشرفت‎هایی هستند مرتبط به استفاده از آیپد به عنوان یک دستگاه محاسبه‎ای با ویژگی‎های کامل دیده می‎شود.”

او به صحبت‎های خود چنین اضافه می‎کند که “همانطور که اغلب اوقات در رابطه با اپل اینچنین است، بسیاری از ویژگی‎هایی که آن‎ها به عنوان “جدید بودن” معرفی می‎کنند،

در حقیقت بستن یا پوشاندن شکاف‎های بین محصولات فعلی رقبای اپل و محصولات خود آن‎ها هستند.”

او به سایت TechNewsWorld گفت “در این ویژگی‎های جدید عرضه شده، من به جستجوی زبان طبیعی در Spotlight اشاره می‎کنم،که قبلا در Google Now معرفی شده بود، و گزینه‎ای که در رابطه با موارد مربوط به حمل و نقل که خیلی وقت است در سرویس Maps دیده نمی‎شود چندین سال قبل نوکیا نسبت به آن کنترل کامل داشت”. او در ادامه گفت چیزی که هنوز در سرویس Maps دیده نمی‎شود گزینه‎ی مربوط به مسیر‎های دوچرخه سواری است که گوگل چند وقتی می‎شود به سرویس‎های خود اضافه کرده است.”

زمانی که اپل یک نسخه‎ی بتا از سیستم‎ عامل‎های خود را ارائه می‎دهد، از این کار برای پیدا کردن سرنخ‎هایی در رابطه با ویژگی‎هایی که در محصولات دارای سخت افزار جدید پیدا می‎شود، استفاده می‎شود

مدیر ارشد IHS یعنی آقای یان فاگ (Ian Fog) گفت “چنین چیزی می‎تواند مردم را به فکر وا دارد که چیزی که در آن ریلیز قرار دارد همه چیزی است که اپل در اختیار دارد (یعنی شگفتی در کار نیست).”

او به TechNewsWorld گفت که “اگر سخت افزار به پشتیبانی از نرم افزار جدیدی نیاز داشته باشد، ما تا زمانی که مدل جدیدی از آیفون رونمایی نشود، آن را نخواهیم فهمید.”

او اضافه کرد “شما باید زمانی که به این مردم آزاران نگاه می‎کنید بسیار دقیق باشد، چون آن‎ها هرچیزی که ممکن است در راه باشد را نمی‎گویند.

من شک دارم تا زمانی که آیفون بعدی به بیرون راه پیدا نکند ما بتوانیم شاهد تغییرات نرم افزاری باشیم.”