چرا اپل نسخه‌ی 9.3.4 آی او اس را تنها دو هفته بعد از iOS 9.3.3 معرفی کرد؟

در پتچ امنیتی iOS 9.3.3 که تنها دو هفته از زمان انتشار نسخه‌ی نهایی آن می‌گذرد، مشکلات زیادی حل شده است. لازم به ذکر است که نسخه‌ی 9.3.3 قبل از عرضه‌ی نهایی چندین بار به صورت بتا آزمایش شده بود. اما اپل اکنون با انتشار نسخه‌ی iOS 9.3.4 تنها دو هفته بعد از معرفی نسخه‌ی قبلی، دوباره بازگشته است. نگران نباشید، اگر دستگاه خود را به نسخه‌ی جدید ارتقا نداده‌اید هیچ چیز بزرگی را از دست نداده‌اید. این تنها یک وصله‌ی کوچک امنیتی است.

لازم به ذکر است که این به‌روزرسانی “دستگاه‌های iPhone 4s و جدیدتر، iPad 2 و جدیدتر، iPod touch نسخه‌ی 5 و جدیدتر” را شامل می‌شود. برای دریافت و نصب آی او اس 9.3.4 کافی است به قسمت “تنظیمات –> به‌روزرسانی نرم‌افزار” دستگاه خود مراجعه کنید.

ios934.PNG

چرا نسخه‌ی iOS 9.3.4 به سرعت منتشر شد؟

این نسخه دقیقاً چه کاری انجام می‌دهد؟ آنچه که به وضوح در لاگ تغییرات این نسخه دیده می‌شود این است که در iOS 9.3.3 روشی وجود داشت که در آن به یک برنامه اجازه داده می‌شد تا “یک کد دلخواه را با دسترسی کِرنل اجرا کند”. در نسخه‌ی جدید با بهبود هندلینگ حافظه، این مشکل حل شده است. به این ترتیب به نظر می‌رسد که هدف اصلی اپل از انتشار این نسخه، مسدود کردن راه جیلبریک کردن آخرین نسخه‌ی آی او اس باشد.

آنچه جالب است این است که در گزارش به‌روزرسانی اپل، از Team Pangu که یکی از بزرگ‌ترین گروه‌های فعال جیلبریک آی او اس می‌باشد، به عنوان گزارش‌دهنده‌ی این باگ نام برده شده است. در حالی که به جز Team Pangu به هیچ منبع دیگری اشاره نشده است، انتظار می‌رود که نسخه‌ی iOS 9.3.4 مشکل موجود در iOS 9.3.3 را که به طور بالقوه به تیم‌های جیلبریک اجازه‌ی دسترسی به آی او اس را می‌داد حل کرده باشد.

ios9344

تا به اینجای کار، ارتقا به نسخه‌ی iOS 9.3.4 برای آنهایی که دستگاه خود را جیلبریک کرده و یا تمایل به جیلبریک کردن آن دارند توصیه نمی‌شود. چراکه هنوز هیچ راه حلی برای آن منتشر نشده است. از جیلبریک صحبت کردیم، شاید این نگرانی در شما ایجاد شود که آیا نسخه‌ی بعدی آی او اس یعنی iOS 10 قابل جیلبریک شدن می‌باشد؟ پاسخ کوتاه و بلند ما: چندان امیدوار نباشید که جیلبریک در این نسخه کار کند.