اپل تی وی جدید بر فروش Xbox و PS4 تاثیر می‌گذارد؟

شایعه شده است که اپل می‌خواهد در همین سال جاری اپل تی وی جدید خود را با پشتیبانی از بازی‌های بومی خودش به بازار عرضه کند، که این Apple tv توانایی پشتیبانی از کنترل کنند‌ه ها و دسته‌های بازی را دارد و احتمالا فروشگاه مخصوص بازی‌های تلویزیون Apple TV را راه خواهد انداخت.

این موضوع باعث ورود Apple TV به عرصه کنسول‌های بازی خانگی می‌شود و اپل تی وی را شبیه به Xbox ماکروسافت و  PlayStation 4 سونی می‌کند، و اگر اپل بخواهد اپل تی وی را با قیمت 100 دلار بفروشد، این محصول تبدیل به ارزان ترین کنسول بازی می‌شود که تا الان وجود داشته است.

با این حال، در صورتی که Apple TV به عرصه بازی‌های کنسولی وارد شود احتمالا شباهتی به کنسول بازی مبتنی بر اندروید که سال پیش رونمایی شد و Ouya نام داشت، پیدا خواهد کرد. Ouya یک سیستم بازی 100 دلاری بود که به کاربران اجازه می‌داد بازی‌های اندروید را بر روی تلویزیون‌های خود بازی کنند. بر همین اساس، فقط بازی‌هایی را بر می‌توان بر روی این کنسول بازی کرد که در گوگل پلی موجود هستند (درست شبیه به هر گوشی و تبلت اندرویدی) بنابراین در انجام بازی با این کنسول محدودیت وجود دارد.

Apple-TV2

اما اپل تی وی می‌تواند متفاوت باشد، و همانطور که در این شایعه نیز آمده است احتمالا شرکت اپل فروشگاه بازی‌های مخصوص و جدا از اپ استور را راه اندازی خواهد کرد که شما با یک اپل تی وی و یک اپل ایدی بازی‌های بهینه‌ای شده‌ای را داشته باشد. به این معنی که ممکن است بازی‌های بهتری برای کاربران اپل تی وی در دسترس قرار گیرد که برای کاربران آیفون و آیپد موجود نباشد.

آقای Chris Donahue، کهنه کار صنعت بازی‌های ویدیویی معتقد است که حتی اگر این اتفاق بیفتد و اپل تی وی بتواند از بازی‌ها پشتیبانی کند، باز هم نمی‌تواند تاثیری بر Xbox One و PS4 داشته باشد. آقای Donahue نزدیک به 25 سال مشغول به کار در این صنعت و در شرکت‌های ماکروسافت، Nvidia ،ATI ،Sierra  فعالیت کرده و اکنون در سرویس های بازی‌های آنلاین OnLive مشغول به کار است.

و می‌گوید:

اپل فروشگاه مخصوص بازی را به وجود نخواهد آورد اما قطعا بازار جدیدی را برای کاربران Apple TV باز خواهد کرد. همه مردم نمی‌خواهند که Call of Duty را بازی کنند و مردم بیشتر دوست دارند بر روی تلویزیون‌های خود Bejeweled و Angry Birds بازی کنند تا اینکه خواهان بازی‌های با هسته زیاد باشند. و اگر اپل قیمت اپل تی وی جدید خود را پایین نگه دارد، می‌تواند با همین بازی و برنامه‌های درون اپ استور بسیار محبوب و مقرون به صرفه شود.

xbox-one

بنابراین ممکن است اپل نتواند کنسول بازی به آن بزرگی درست کند، اما اپل تی وی هنوز هم می‌تواند با هدف قرار دادن بازی‌های جالب، بسیار تاثیر گذار و متفاوت ظاهر شود.

اگر اپل پشتیبانی از گیم پد‌های مختلف را برای Apple TV فراهم کند و همچنین انجام خرید و دانلود بازی‌ها از اپ استور، قطعا بسیار جالب و تاثیر گذار خواهد شد، اما ابدا نمی‌تواند بازار کنسول‌های سنتی بازی را از بین ببرد.

ما هم اکنون می‌دانیم که اضافه کردن کنترل و دسته‌های بازی به محصولات اپل بسیار تجربه جالبی از بازی‌های آی او اس به وجود می‌آورد، مخصوصا اگر شما بتوانید آن‌ها را بر روی تلویزیون بازی کنید. در حال حاضر برنامه MFi اپل تنها می‌تواند تعداد محدودی از بازی‌ها را به وسیله کنترلر پشتیبانی کند، اما امیدواریم تعداد این پشتیبانی از بازی‌ها هر ماه روند رو به افزایش داشته باشد.

gottabemobile