درباره اپلیکیشن Activity در iOS 8.2

در طول چند ساعت گذشته در حال سر و کله زدن با اپلیکیشن فعالیت (Activity) در iOS 8.2 بودم. این اپ به طور پیش فرض در این نسخه از اپل iOS موجود است، اما تا زمانی که اپل واچ به آن متصل نشود مخفی است. به لطف توسعه دهنده‌ای به نام Hamza Sood، توانستم بدون وجود ساعت به آن دسترسی پیدا کرده و آن را در ویدیویی امتحان کنم. چیزهایی که پیدا کردم را این جا می‌نویسم…

5

اپلیکیشن فعالیت چیست؟

اپلیکیشن فعالیت برنامه‌ی پیش فرضی است که در iOS 8.2 وجود دارد. این برنامه به منظور جمع آوری اطلاعات مربوط به وضعیت بدنی از طریق اپل واچ و سنسورهای آن طراحی شده است. اپلیکیشن فعالیت هم برای آیفون و هم برای اپل واچ وجود خواهد داشت، نسخه‌ی آیفون آن منبعی برای ذخیره سازی بلند مدت فعالیت‌هاست.

آیکون اپلیکیشن

آیکون اپلیکیشن فعالیت شامل سه حلقه متحرک وابسته به حرکت، تمرین و ایستادن است. حلقه‌ها در محیطی بسته قرار دارند که این محیط امتیازهای مختلفی را که کاربر به دست آورده نشان می‌دهد.

2

این اپ به سادگی «فعالیت» نام دارد و آیکون آن در زمینه‌ای سیاه است. می‌دانم ممکن است مردم در مورد ظاهر آیکون اپلیکیشن اپل واچ شکایت داشته باشند ولی من به شخصه فکر می‌کنم وضعیت آیکون اپ فعالیت خوب است و به خوبی کاری که قرار است انجام دهد را ارائه می‌کند.

زبانه‌ی تاریخچه

4

در حالی که خود اپل واچ می‌تواند اطلاعات فعالیت‌ها را نشان دهد اما در عین حال این عمل به صورت محدود است. اپلیکیشن فعالیت آیفون توانایی ذخیره‌ی همه‌ی اطلاعات مربوط به فعالیت‌ها را دارد، بنابراین فرضاً، شما می‌توانید به یک سال قبل برگشته و داده‌های مربوط به یک زمان خاص را مشاهده کنید.

3

زبانه‌ی تاریخچه امکان مشاهده‌ی روند فعالیت‌هایتان را به شما می‌دهد و می‌توانید در زمان بازگشته و اطلاعات ثبت شده را ببینید. در حالت بدون زوم تقویم ماهیانه‌ی فعالیت‌ها نمایش داده می‌شود و می‌توانید با سوایپ بالا و پایین بین ماه‌ها جابه‌جا شوید. هنگامی که در حالت نمایش ماهانه هستید اگر سوایپ به طرف راست را نگه دارید اطلاعات مربوط به هر هفته را به شما در تقویم نشان می‌دهد.

در بالا سمت راست نمای ما‌هانه، یک آیکون صورتی رنگ مشاهده می‌شود که با انتخاب آن می‌توانید به روز فعلی بروید. در واقع این آیکون فقط محدود به حالت نمایش ماهانه نیست و در حالت‌های هفتگی و روزانه هم موجود است.

وقتی روی روز خاصی تپ (Tap) کنید، به نمای هفتگی/روزانه زوم می‌شوید. این یک نمای ترکیبی است چون یک هفته‌ی قابل اسکرول کردن در بالا و روزهای خاصی هم در پایین دارد. شما می‌توانید روی نمای هفتگی سوایپ کرده تا به سرعت میان هفته‌ها جا به جا شوید و با سوایپ روی هر روز در بخش پایینی هم می‌توانید میان روزها جا به جا شوید. همچنین می‌توانید با انتخاب یک روز در نمای هفتگی به سرعت به روز مشخصی منتقل شوید.

برای هر روز، شما سه هدف تندرستی خواهید یافت:

حرکت – میزان کالری سوزانده شده به همراه هدف شخصی سازی شده‌‌ای که بدن شما را به حالت ایده آل می‌رساند. حلقه زمانی که شما به هدف شخصی‌تان برسید بسته می‌شود.
تمرین – فعالیت‌های سریع را ضبط می‌کند (مثل پیاده روی سریع). حلقه زمانی که ۳۰ دقیقه‌ی کامل تمرین کنید بسته می‌شود – میانگین ملی توصیه شده.
ایستادن – میزان ایستادن‌های شما برای استراحت در هنگام انجام کارهای نشسته را نشان می‌دهد. حلقه زمانی که حداقل یک دقیقه در هر ۱۲ ساعت مختلف بایستید بسته می‌شود.

هر هدف دارای یک نمودار است که اجازه‌ی مشاهده فعالیت‌هایتان در ۲۴ ساعت روز را می‌دهد. اگر در هر نمودار به سمت چپ سوایپ کنید، آمار فنی بیشتری در مورد هدفی خاص خواهید یافت. برای نمونه هدف حرکت، کالری فعال را به شما نمایش می‌دهد؛ تمرین، به شما میزان دقایق تمرین و مجموع زمان فعال را می‌گوید؛ و ایستادن هم تعداد ساعت ایستادن همراه با میزان ساعت‌های بیکاری را به اطلاعتان می‌رساند.

در زیر همه‌ی این اهداف، یک قدم شمار وجود دارد و مقدار مسافتی که در آن روز طی کرده‌اید را بیان می‌کند. همان طور که می‌بینید، اپلیکیشن فعالیت اپل واچ برای بررسی فعالیت‌های روزانه بسیار مناسب است، اما این برنامه فاقد قابلیتی برای نمایش بازه‌ی اطلاعاتی گسترده‌تر شامل چندین روز، ماه یا حتی سال است. دیگر این که این برنامه می‌توانید به همراه اپلیکیشن سلامتی (Health) برای اشتراک فعالیت‌ها و داده‌های ورزشی شما که قابل دسترس اپ‌های شخص ثالث سلامتی و تندرستی هستند، کار کند.

زبانه‌ی موفقیت‌ها

ما تصاویر لو رفته‌ی هفته‌ی گذشته‌ی اپلیکیشن فعالیت همزا را در حالت نمای عریض موفقیت‌های او می‌بینیم، اما چیزی که نمی‌بینیم در واقع جزئیات هر کدام از این ۱۹ موفقیت است. موفقیت‌ها بهترین یا برجسته‌ترین آمار شخصی است که از طریق استفاده از اپلیکیشن فعالیت جمع آوری شده است. شما برای هر موفقیت نشانی خاص که در زبانه‌ی موفقیت در برنامه‌ی فعالیت وجود دارد، باز خواهید کرد.

1

7

8

9

 

نشان‌های موفقیت تا زمانی که به آمارهای مشخص شده برسید غیر فعال و خالی است. در حالی که بعد از آن این اشکال با مدل‌های جالب سه بعدی همان طور که در تیزر بخش سلامتی و تندرستی سایت اپل نشان داده شده پر خواهد شد.

این جا لیستی از موفقیت‌هایی که در اپلیکیشن فعالیت وجود دارد را می‌آوریم:
• اولین ورزش بدنی
• رکورد ورزش بدنی
• ۷ هفته‌ همراه با ورزش بدنی
• رکورد جدید (کالری سوزانده شده)
• رکورد جدید (دقیقه‌های تمرین)
• ۲۰۰٪ هدف حرکتی
• ۳۰۰٪ هدف حرکتی
• ۴۰۰٪ هدف حرکتی
• هفته‌ی عالی (حرکت)
• هفته‌ی عالی (تمرین)
• هفته‌ی عالی (ایستادن)
• هفته‌ی عالی (همه‌ی فعالیت‌ها)
• ماه عالی
• بیشترین خط حرکتی
• ۱۰۰ هدف حرکتی
• ۳۶۵ هدف حرکتی
• ۵۰۰ هدف حرکتی
• ۱۰۰۰ هدف حرکتی

بدون شک برخی از آن هدف‌ها ساده هستند، ولی بعضی دیگر به شدت چالش برانگیز به نظر می‌آیند. برای مثال، ۱۰۰۰ هدف حرکتی یک هدف روزانه است که نیازمند رسیدن به ۱۰۰۰ دفعه است. این بدین معناست که این هدف و نشان تا ۱۰۰۰ روز بعد از ۲۴ آپریل – روز عرضه‌ی اپل واچ غیر قابل دسترس است. برای این کار ۲.۷ سال زمان نیاز است. بنابراین شما را در روز ۱۸ ژانویه ۲۰۱۸ می‌بینم!

اما به دور از شوخی، عمیق‌ترین چیزی که من در این اپ پیدا کردم و مهم‌ترین چیزی که دیدم و به آن اعتقاد دارم این است که این اتفاق عامل محرک فوق العاده‌ای است برای بلند کردن و به حرکت در آوردن مردم. شخصاً نمی‌توانم برای شروع و رسیدن به این هدف‌های تندرستی صبر کنم.

چگونه آن را گرفتیم

زمانی که iOS 8.2 برای عموم منتشر شد، این نسخه شامل اپلیکیشن اپل واچی بود که برای خدمت به صاحبان اپل واچ طراحی شده بود. زمانی که در ماه آینده این ساعت عرضه شود، کاربران می‌توانند ساعت خود را از طریق این برنامه به آیفونشان متصل کنند. این اپ احتمالاً به عنوان تنظیم‌گر اپل واچ نیز کاربرد خواهد داشت.

همراه با اپلیکیشن اپل واچ، اپلیکیشن فعالیت هم ارائه شد که اپل در آن از مواد فشرده‌ی موجود در اپل واچ تبلیغ می‌کند. بر خلاف برنامه‌ی اپل واچ، برنامه‌ی فعالیت تا زمانی که کاربران ساعت خود را به آیفونشان متصل کنند مخفی می‌ماند.

هفته‌ی گذشته، توسعه دهنده‌ای به نام همزا سود (Hamza Sood) از اپلیکیشن فعالیت همراه با ویژگی‌های اپلیکیشن اپل واچ پرده برداشت. اگرچه این برنامه‌ها برای بسیاری از کاربران مخفی مانده، سود توانسته با استفاده از تاکتیک‌های متنوعی به این نرم افزارهای مخفی دسترسی پیدا کند.

ساعاتی قبل، همزا به اندازه‌ی کافی بخشنده بود تا به من نشان بدهد چگونه با روشی بی نهایت هوشمندانه به اپ فعالیت دسترسی پیدا کنم – تغییر کلیدهای درون مقادیر plist همراه با پشتیبان گیری از iOS 8.2 و سپس برگرداندن آن پشتیبان به دستگاه من. نتیجه این شد که من توانستم اپلیکیشن جدید فعالیت را در صفحه‌ی خانگی موبایلم مشاهده کنم. به شما اطمینان می‌دهم که در زمانی دیگر نحوه‌ی انجام این کار توسط خودتان را آموزش دهم.

در مورد برنامه‌ی فعالیت چه فکری می‌کنید؟ آیا تصمیم دارید از آن در کنار اپل واچ خود استفاده کنید؟ نظر و تفکرات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید. با تشکر ویژه از همزا سود برای تلاش زیادی که به منظور حل این مسئه انجام داد.