اپل در حال کار کردن روی صفحه‎ی 2D/3D بدون نیاز به عینک

اداره‎ی ثبت اختراعات ایالات متحده، روز پنج شنبه فرم ثبت اختراع جدیدی توسط اپل را منتشر کرد که عنوان آن “دستگاه کامپیوتری محاوره‎ای- فضایی” بود. در فرم اینطور توضیح داده شده است که این دستگاه یک سیستم صفحه نمایش پیشرفته است که می‎تواند به طور همزمان تصاویر را هم دو بعدی و هم 3 بعدی نمایش دهد که البته برای این کار نیازی به استفاده از هیچ گونه عینک پیشرفته‎ای هم نیست.

2

اگر بخواهیم دقیق‎تر توضیح بدهیم، این صفحه نمایش از چندین لایه استفاده می‎کند تا بتواند خروجی متفاوتی را برای چشم راست و چپ کاربر تولید کند. همچنین به دلیل وجود سنسور تصویر توکار موجود در این صفحه، قابلیت ردگیری حرکت چشم انطباقی نیز وجود دارد. این تکنولوژی به صفحه نمایش اجازه می‎دهد تا بتواند برای یک نفر تصاویر سه بعدی تولید کند و به طور همزمان چندین تصویر را به چند کاربر ارائه بدهد.

1

در بخش خلاصه‎ی فرم ثبت اختراع اینطور آمده است:

مطلب حاضر، سیستم‎ها و روش‎هایی را برای نمایش یک تصویر ترکیبی از دو بعد و سه بعد توضیح می‎دهد. یک دستگاه کامپیوتری که شامل صفحه نمایشی است که با داشتن چند لایه‎ روی هم سبب می‎شود بتوان تصاویر دو بعدی و سعه بعدی، ترکیب همزمان از تصاویر دو بعدی و سه بعدی، تصاویری با چندین منظر (به عنوان مثال، کاربران مختلف بتوانند با نگاه کردن به یک صفحه نمایش یکسان تصاویری مختلف نسبت به یکدیگر ببینند) و/یا ترکیب‎هایی از این دست تولید شود.

در فرم ثبت اختراع، اپل برای نشان دادن صفحه‎ی 2D/3D از یک دستگاهی که شبیه آیپد است استفاده کرده. به راحتی می‎توان تصور کرد که دستگاهی با چنین ویژگی‎هایی شبیه به آیپد طراحی و ساخته شود اما اولین چیزی که با ذهن می‎رسد، بازی‎های کامپیوتری است. برای اینکه بهتر متوجه شوید، دستگاه در این حالت چگونه خواهد بود کافیست نگاهی به صفحه نمایش 3D PS سونی بیندازید.

در سال‎های اخیر، تعداد زیادی اختراع یا فرم‎های ثبت اختراع از اپل دیده‎ایم که در ارتباط با صفحه نمایش‎های سه بعدی بوده‎اند. البته هنوز این تکنولوژی به مرحله‎ی فروش نرسیده است. این موضوع احتماال در آینده تغییر خواهد کرد چون مایکروسافت و Oculus Rift فروش هدست‎های VR و AR پیشرفته‎شان را به تازگی آغاز کرده‎اند