آیا Apple Music می‎تواند همان تاثیری را داشته باشد که iTunes Store داشت؟

به لطف ترکیب رویا، چشم انداز خوب به بازار و غروب دزدی آهنگ (پخش و کپی آهنگ‎های دارای کپی رایت)، اپل صنعت موزیک را با آیپاد و iTunes Store تغییر داد. آیا می‎تواند این کمپانی ردپاهای خود را با یک سرویس جدید، با یکسری اندک استثنائات، که بسیار شبیه به سرویس‎های دیگری است که در حال حاضر موجود هستند، دنبال کند؟

1.apple-music-release
Apple Music به همراه iOS 8.4 روی دستگاه‎های iOS امروز عرضه شد. این سرویس شامل استریم کردن (به جریان انداختن روی بستر اینترنت) نامحدود (به شیوه‎ی Spotify) به دنبال تقاضا به همراه یک عنصر اجتماعی بین هنرمندان و طرفداران و پایگاه رادیویی همیشه در جریان خود اپل یعنی Beats 1، است.

اپل دوست دارد که این سرویسش برای سرویس‎های به جریان انداختن براساس آبونمان، شبیه چیزی باشد که iTunes برای خرید‎های دیجیتالی بوده است، ولی شرایط این دفعه بسیار فرق می‎کند.

اینجا اپل نقش کمتر خلاقانه‎ای دارد ایفا می‎کند، و بیشتر نقش یک دنبال کننده را با رقبایی نظیر Spotify, Rdio و Google Music دارد که در این بازی سالیان سال است شرکت دارند.

2.apple-music-release

گرچه این سرویس تکیه بر نیروی انسانی دارد. Apple Music نه تنها پیشنهادات و لیست پخش‎های ارائه شده توسط افراد واقعی را توصیه می‎کند، بلکه Beats 1 نیز همچنین توسط انسان‎ها اداره می‎شود یعنی: DJ Zane Lowe (سابقا BBC Radio 1) مسئولیت را اینجا بر عهده دارد، با دریافت کمک از هنرمندانی نظیر Pharrell, Drake و Sir Elton John.

Beats 1 چیزی شبیه به یک نسخه‎ی تک پایگاهی Sirius/XM منهای کل بخش ماهواره‎ای است.

گرچه صنعت موزیک مدرن نیاز به حضور انسانی بیشتری دارد، الگوریتم‎ها یک مزیت بزرگ دارند. مگر اینکه اپل هزاران هزار حافظ موزیک را استخدام کند تا واقعا پیشنهادات شخصی ارائه دهند (آن‎ها چنین کاری انجام نمی‎دهند)، وگرنه نمی‎توان به صورت محتمل به شیوه‎ای که کامپیوتر‎ها می‎توانند، روی افراد متمرکز بود.

گرچه سخت است شاهد این باشیم که Apple Music به خلاقیت و نوآوری iTunes باشد، ولی این سرویس امروز دارای مزیتی است که iTunes نداشته است.

در حالیکه در دهه‎ی 2000 اپل هنوز یک شرکت نوپا در زمینه‎ی ساخت کامپیوتر‎های دارای تکنولوژی بالا بود، اپل امروزی قوی ترین برند دنیا است، با میلیون‎ها میلیون دستگاه‎ که در جیب کاربران وفادار و خانه‎ها قرار دارد. چه نوآور باشد چه نباشد، دیدن این سناریو آسان است که در آن Apple Music آبونمان‎های بیشتری از Spotify را به خود اختصاص داده است و در بازار پیش قدم می‎شود.

صاحبان دستگاه‎های iOS می‎توانند حالا با آپدیت کردن فریم وور‎های خود از طریق منوی تنظیمات دستگاه، این سرویس را تست کنند. اپل این سرویس را در سه ماه اول به صورت رایگان عرضه می‎کند، بعد از آن دوستداران موزیک باید ماهی 10 دلار برای برنامه‎ی فردی یا 15 دلار برای برنامه‎ی خانوادگی (پشتیبانی تا 6 کاربر) پرداخت کنند.