چگونه دوربین آی سایت مک را غیر فعال کنیم

آی سایت

به غیر از مک مینی، تمامی دستگاه‌های مکینتاشی که از سوی کمپانی اپل تولید می‌شود، یک دوربین بالای صفحه‌ی مانیتورشان به صورت از پیش نصب‌شده دارند. کمپانی اپل از نخستین کمپانی‌هایی بوده که داشتن دوربین‌های پیش‌ساخته بر روی کامپیوتر‌ها را مرسوم کرد.

من به شخصه، نه تنها استفاده زیادی از دوربین آی سایت مک نمی‌کنم، بلکه بیشتر نگران فضای شخصی خودم می‌باشم و فکر نمی‌کنم که من تنها آدمی هستم که اینگونه احساس خطر می‌کنم. من آدم خیال‌بافی نیستم، اما اگر بخواهم صادق باشم، فکر اینکه هکر‌ها، می‌توانند با دوربین مک، بدون اینکه متوجه بشوم به فضای خصوصی‌ام تجاوز کنند، از فکرم عبور کرده است.

باتوجه به گفته‌هایم، به نظرم ایده‌ی جالبی‌ست که با کمی دستکاری نرم‌افزاری، دوربین آی سایت را غیر‌فعال کنیم.

عدم مسئولیت: این مقاله تنها برای سیستم‌عامل‌های مَوریکس Maverick و یوسِمِتی Yosemite می‌باشد، من شخصاً این متود را بر روی مک‌بوک پرو MacBook Pro با صفحه رتینا Retina که سیستم‌عامل آن نسخه‌ی بتا ۱۰.۱۰.۳ یوسمتی بوده است. در حالی که این برنامه برای موریکس نوشته شده، اما بر روی یوسمتی هیچ مشکلی از خود نشان نداده است. اما با این حال، ما هیچ مسئولیتی در قبال اثرات منفی حاصل از استفاده این برنامه، بر روی دستگاهتان نداریم.

در ابتدا لازم هست که از مدیر این وبلاگ تشکر کنم، به این دلیل که دستور‌العمل اپل AppleScript مورد نظر را در آنجا پیدا کردم. عنوان آن iSightdisabler می‌باشد، که دسترسی دوربین آی سایت را، با ایجاد تغییری موقت در پروتکال برنامه‌ها، مسدود می‌کند. البته هنگامی شما هک می‌شوید، هکر به راحتی می‌وانید پروتکال‌های درایور را به حالت دلخواه تغییر دهد، اما هدف در کل این می‌باشد که تا جایی که امکان دارد، کار را برای او سخت کنید.

آی سایت

دستور‌العمل را دانلود کنید و از حالت زیپ خارج کنید و آن را در دایرکتوری ~/Library/Scripts/. کپی کنید. شما حتی می‌توانید برنامه‌ی خودتان را درست کنید، ابتدا دستور‌العمل را در برنامه‌ی AppleScript باز کنید، سپس بر روی File کلیک کنید و آیتم Export را انتخاب کرده و در انتها روی Application کلیک کنید. همچنین به این طریق می‌توانید آیکون دلخواهتان را برای برنامه در نظر بگیرید.

برای اجرای برنامه، تنها لازم است که بر روی برنامه آی سایت دابل‌کلیک کنید و گزینه‌ی Disable iSight را کلیک کنید. سپس از شما، رمز کاربری ادمین کامپیوتر، پرسیده می‌شود، پس از وارد کردن آن، دوربین غیر فعال می‌شود. برای امتحان کردن، برنامه‌ای که از دوربین استفاده می‌کند، بمانند Photo Booth را باز کنید.

آی سایت

برای فعال‌سازی مجدد آی سایت ، نرم‌افزار iSightdisabler اپل را باز کنید و ایندفعه بر روی آیتم Enable iSight کلیک کنید، که در این مرحله دوباره رمز کاربری ادمین کامپیوتر از شما پرسیده می‌شود.

شما اکنون می‌توانید دوربین آی سایت کامپیوتر‌تان را غیرفعال کنید.

چطور بود؟ آیا توانستید که آی سایت را غیر‌فعال کنید؟