Dot ادعا می‎کند کوچکترین هدست بلوتوثی دنیا است !

یک شرکت تازه به کار کالیفرنیایی از طریق سایت KickStarter به دنبال جمع کردن سرمایه‎ی لازم برای تولید انبوه Dot است، یعنی “کوچکترین هدست بلوتوثی دنیا”. اندازه‎های این دستگاه طبق اظهارات تنها 13.8 در 21 میلیمتر است، 3.5 گرم وزن دارد و تنها بعد از یک ساعت از شروع کمپین خود توانست به بودجه‎ی لازم برسد. گرچه اندازه‎ی کوچک این هدست به معنی داشتن عمر باتری پایین است.

1.dot

به نظر می‎رسد که وسایل الکترونیکی پرتابل راه خود را بیشتر و بیشتر به سمت دستگاه‎های ما باز می‎کنند: کامپیوتر‎های دسکتاپی به حالت لپتاپ‌‎ها و تبلت‎ها در آمده‎اند، گوشی‎های هوشمند راه خود را به سمت مچ دست ما پیدا کرده‎اند و هدفون‎هایی که زمانی بسیار بزرگ بوده‎اند حالا به شکل ایرفون‎های بسیار کوچک درآمده‎اند. ولی همانطور که تکنولوژی مرتبط با ترانزیستور‎ها با سرعت در حال پیشرفت است و باتری‎ها سعی می‎کنند با آن همراهی کنند، آیا خطری برای این میل شدید به هرچه کوچکتر بهتر که دارد همه جا واگیر می‎شود وجود ندارد که دارند جلوی راه طراحی خوب محصولات را می‎گیرند؟

هدفون‎های درون گوشی را در نظر بگیرید، آن‎ها همین الان سبک و کوچک هستند ولی اخیرا تلاش‎های زیادی صورت گرفته است تا کوچکتر، بدون نیاز به کابل شوند و کار بیشتری تنها از پخش موزیک درون گوش شما انجام دهند. به عنوان مثال محصول Earin شرکت OlleLindén به سرمایه گذاران خود در سایت Kickstarter قول داده است تا بیسیم باشد، از طرف دیگر Dash همچنین امکان دنبال کردن مسائل مربوط به تناسب اندام و ذخیره‎ی فایل‎های رسانه‎ای را در خود قرار داده است. و حالا نوبت Dot فرا رسیده است.

هدست بلوتوثی کوچک Dot از آلومینیوم و پلی کربنات ساخته شده است و برای گوش‎های مختلف در سه سایز گوناگون (کوچک، متوسط و بزرگ) عرضه می‎شود و با یک شارژر القایی پرتابل کامل می‎شود که به شما اجازه می‎دهد تا 6 بار که از خانه بیرون می‎روید به طور کامل شارژ باشد.

2.dot

در حال حاضر این شرکت در حال کار برای ساخت نمونه‎ی ابتدایی از آن است،و طبق گفته‎ها و شنیده‎ها این هدست می‎تواند در آن واحد از طریق پروتکل کم مصرف بلوتوث 4.0 با 8 دستگاه در ارتباط باشد.

توسعه‎ دهندگان آن می‎گویند که این هدست همچنین دارای یک دکمه‎ی واحد چند عملکردی است که شما می‎توانید روی آن آهسته برای جواب دادن به تماس‎‎های تلفنی ضربه بزنید یا آن را برای فعال کردن دستیار هوشمند اپل یعنی Siri نگه دارد، البته با در نظر گیری این امر که با یک آیفون در ارتباط است.

همچنین برنامه‎‎‎هایی برای قرار دادن دو میکروفن برای کاهش نویز و لامپ‎های شاخص LED وجود دارد و این هدست نسبت به عرق مقاوم خواهد بود تا برای استفاده در باشگاه مناسب باشد. این هدست در دو تنوع رنگی سیاه و سفید و مدل‎های مونو و استریو (دو هدفون درون گوشی – Earbud) وجود خواهد داشت که این دومی دارای قاب متفاوتی است که اجازه می‎دهد هر دو Earbud را در آن واحد شارژ کنید.

این ویژگی‎های بسیار جذاب به نظر می‎رسد ولی یک جا است که Dot در آن به خوبی عمل نمی‎کند و آن عمر باتری است.

گرچه Dash و Earin حداقل 3 ساعت را برای شارژ کامل قول می‎دهند، ولی باتری Dot طبق گفته‎ها تنها برای یک ساعت گوش دادن موزیک یا 90 دقیقه زمان صحبت کافی است.

به دنبال استفاده از شارژر پرتابل این زمان به ترتیب تا 6 و 9 ساعت افزایش خواهد داشت، ولی شارژ کردن earbud‎ها هر بار چیزی حدود 30 دقیقه طول می‎کشد.

به عبارت دیگر، یک ساعت گوش دادن موزیک با نیم ساعت شارژ همراه می‎شود و تا 6 بار می‎تواند شارژ شود.

3.dot

طبق اظهار نظری که در کمپین این محصول در سایت kickstarter شده است، جزییات فنی این محصول به سرانجام رسیده است و توسعه دهندگان یک نمونه‎ی ابتدایی که کاملا کار می‎کند در اختیار دارند و اگر همه چیز طبق برنامه پیش رود، تحویل این محصول از ماه دسامبر امسال شروع خواهد شد.

در زمان نوشتن این مقاله شما می‎توانید برای درخواست مدل مونو 59 دلار و مدل استریو (که پایین‎تر از مقداری است که برای Dash یا Earin باید پرداخت کنید) 79 دلار

تعهد به پرداخت کنید.

عرضه‎ی این محصول به هر نقطه‎ای از آمریکا با پرداخت 8 دلار و 29 دلار برای جاهای دیگر صورت می‎گیرد.

شما می‎توانید ویدیوی زیر را مشاهده کنید (در سایت مرجع) تا به شما نشان داده شود چطور می‎توانید از Dot برای گوشی دادن به موزیک، برقراری تماس، و بی شرمانه برای تقلب در امتحان‎های دانشگاه خود (گرچه در ویدیو ادعا می‎شود که شما قادر به این خواهد بود که “به دنبال یکبار شارژ کردن می‎توانید به اندازه‎ی یک هفته موزیک

گوش کنید”، ولی این حرف اندکی بیش از حد خوشبینانه به نظر می‎آید) استفاده کنید.

گرچه ممکن است ما کمی در رابطه با ویژگی‎های مرتبط با باتری این محصول سخت گیرانه اظهار نظر کردیم، ولی باید منصف هم باشیم و اشاره کنیم که هیچکدام از محصولات Dash یا Earin به بازار هنوز نیامده‎‎اند، معنای این حرف این است که چیزی که در رابطه با باتری خود ادعا کرده‎اند هنوز اثبات نشده است و می‎تواند خیلی خوب گزافه گویی باشد.

در مقاله‎ی مروری که به بررسی هدست بلوتوثی Dot بعدا خواهیم انداخت مشخص می‎شود که عمر باتری آن به اندازه‎ی کافی برای استفاده روزمره کافی است یا خیر.