تمامی چیزی که شما باید در مورد Apple TV و HomeKit بدانید

درون خونه، شما لوازم جانبی HomeKit را با Siri کنترل می‎کنید. بیرون از خانه، Siri در ارتباط با Apple TV شما است.

نسل سوم Apple TV شما ممکن است از نظر سخت افزاری پیشرفت قابل توجهی بکند، ولی در قسمت نرم افزاری با آپدیت اخیر کمی پوست انداخته است، آپدیت اخیر 7.0 آن حاوی پشتیبانی برای توسعه‎ی وسیع با لوازم جانبی HomeKit شما خارج از شبکه‎ی محلی وای فای شما است.

افراد زیادی از من در رابطه با این ویژگی سوال کرده‎اند، از آنجاییکه محصولات HomeKit رسما از 3 شنبه‎ی گذشته عرضه شده‎اند، پس با ما همراه باشید.

Apple TV یک پل HomeKit نیست (نخواهد هم بود)

یک توسعه دهنده‎ی HomeKit کاری که یک پل HomeKit می‎کند را انجام نمی‎دهد،

یعنی چون تلویزیون اپل شما می‎تواند با HomeKit ارتباط برقرار کند به این معنی نیست که می‎تواند لامپ‎های هوشمند شرکت Hue و ترموستات Nest را به شکل یک یک ساختار متصل به هم، مرتبط کند.

اول از همه، هاب‎های HomeKit باید با در اختیار داشتن ویژگی‎های بلوتوث و وای فای خاصی ساخته شوند، و من شک دارم که تلویزیون اپل مدل 2012 دارای سخت افزاری باشد که از این قابلیت پشتیبانی کند. مهم تر از همه، برای اینکه این تلویزیون به عنوان یک پل ( اتصال دهنده) HomeKit عمل کند، باید برای هر لوازم جانبی شخص ثالثی که وجود دارد یک رابط برنامه نویسی نرم افزار و یک پروتکل امن دست دادن، داشته باشد که به همین راحتی نیست.

من نمی‎گویم که هرگز قرار نیست که در آینده تلویزیون اپلی باشد که به عنوان یک اتصال دهنده‎ی HomeKit عمل کند، ولی برای Apple TV فعلی چنین چیزی تقریبا غیر ممکن است.

پس Apple TV چه کاری انجام می‎دهد؟

به طور پیش فرض، HomeKit به شبکه وای فای شخصی شما محدود است، یعنی تمامی پروتکل‎های دست دادن و فرماندهی Siri در این محدوده‎ها رخ می‎دهد.

اما Apple TV شما، در ترکیب با Apple ID شما، در اختیار آیفون و آیپد شما روشی برای برقراری ارتباط امن با دستگاه‎های HomeKit شما حتی اگر خارج از خانه باشید، قرار می‎دهد.

این کار با استفاده از ترکیبی از کلید امنیت زنجیره‎ای آی کلود (iCloud KeyChain) و فریم وورک‎های HomeKit انجام می‎شود.

بنابراین شما برطبق ارتباطات موبایل عمل می‎کنید یعنی: شما دکمه‎ی Home را فشار می‎دهید و Siri را به فرا می‎خوانید و دستور “لامپ‎ها را روشن کن را می‎دهید”.

بدون وجود یک Apple TV، چنین دستوری به جایی نمی‎رسید، در نتیجه Siri پاسخ می‎دهد “من نمی‎توانم چنین کاری کنم.”

با در اختیار داشتن Apple TV در شبکه‎ی وای فای خانگی شما ولی، این فرمان از طریق بستر داده‎های سلولی به سمت تلویزیون اپل شما می‎رود، جایی که با استفاده از شناسه‎ی اپل شما عمل دست دادن صورت می‎گیرد و Apple TV سپس به پل HomeKit نصب‎ شده‎ی شما می‎گوید “این صاحب شبکه‎ی HomeKit است، فرمانی از سمت آن‎ها آمده است”. سپس پل HomeKit فرمان را اجرا، و لامپ‎های خانه‎ی شما روشن می‎شوند.

1.homekit-siri-hero-1

حالا، اگر شما این کار را زمانی که جلوی لامپ‎های خود نشسته‎اید با استفاده از سیستم ارتباطات موبایل انجام دهید، اندکی تاخیر بین دادن دستور به Siri و رخ دادن واقعی فرمان مشاهده می‎کنید که علت آن این است که یک پروتکل اضافی دست دادن بین Apple TV و پل HomeKit رخ می‎دهد چون به طور معمول زمانی که شما در شبکه‎ی وای فای قرار دارید، فرمان‎های شما مستقیم به پل و سپس به لوازم جانبی سازگار با آن می‎رود.

ولی من حدس می‎زنم که 90% فرمان‎هایی که بیرون از شبکه‎ی وای فای خود می‎دهید لامپ‎ها را روشن نخواهند کرد،

بلکه در شما را باز می‎کنند، درجه ترموستات را بالا می‎برند یا لامپ‎های ماشین شما را روشن می‎کنند.

زمانی که به در خانه می‎رسید، زمانی که به خانه برسید، فرمان باید با اندکی وقت تلف کنی اجرا شده باشد.
برای تلویزیون اپل محدودیت دیگری هم وجود دارد، در حال حاضر تنها از فرمان‎های شخصی که در صاحب شبکه‎ی HomeKit محسوب می‎شود، پشتیبانی می‎کند. علت این امر این است که این دستگاه باید در آن واحد با استفاده از یک شناسه‎ی اپل به iCloud لاگین کند.
به عنوان مثال، شما یک شبکه‎ی HomeKit تحت نام [email protected] ایجاد کرده‎اید و [email protected] را نیز به عنوان کاربر دومی اضافه کرده‎اید. شما همچنین به عنوان[email protected] وارد Apple TV خود شده‎اید. سارا می‎تواند از Siri برای فعال سازی HomeKit زمانی که در شبکه‎ی وای فای شما قرار دارد استفاده کند، ولی زمانی که خانه را ترک می‎کند، قادر به صادر کردن فرمان‎ها نمی‎باشد.

چون Apple TV شما تنها به یک اکانت لاگین کرده است، تنها می‎تواند فرمان‎هایی که از سوی یک اکانت می‎آید را تعیین و تصدیق هویت کند.

من امیدوارم که این روند در آپدیت نرم افزاری بعدی Apple TV تغییر پیدا کند، به این صورت که مثلا یک بخش HomeKit به بخش تنظیمات با لیستی از کاربر‎های اضافی شما اضافه شود. اما چون HomeKit در حال حاضر نیاز به iCloud Keychain برای امن سازی فرمان است، من توی فکر این هستم که آیا کاربران دیگر نیز نیاز به لاگین کردن به Apple TV شما دارند یا خیر. مشکلات امنیتی درگیر ممکن است در وهله‎ی اول حل این مشکل را سخت تر کند، و اپل به نظر می‎رسد به امن سازی HomeKit بسیار مقید است.

نحوه‎ی برپا سازی Apple TV با HomeKit

اگر شما دارای لوازم جانبی هستید که روی آن‎ها HomeKit در خانه تان فعال شده است و می‎خواهید تلویزیون اپل خود را به آن متصل کنید تا بتوانید به Siri خارج از شبکه‎ی داخلی وای فای خود فرمان دهید، روند کار آسان است. نحوه‎ی انجام آن به صورت زیر است.

1- مطمئن شوید که اتاق‎ها و نواحی را برای لوازم جانبی خود را برای Siri مشخص کرده‎اید.

2- تلویزیون اپل خود را روشن کنید.

3- اپلیکیشن Setting را باز کنید.

4- روی iCloud کلیک کنید.

5- اگر از قبل وارد iCloud شده‎اید، خارج شوید و دوباره لاگین کنید، در غیر این صورت با شناسه‎ی iCloud خود لاگین کنید. اگر در حال حاضر با iTunes لاگین کرده‎اید، ممکن است از شما بخواهد دوباره همان شناسه را وارد کنید.

2.homekit-turn-on-apple-tv-step2-screenshot

چند دقیقه‎ای صبر کنید و بعد از آن باید قادر باشید که با استفاده از فرمان‎هایی که به Siri می‎دهید حتی زمانی که خارج از شبکه‎ی محلی وای فای خود هستید HomeKit را کنترل کنید و به آن دستور دهید.

اگر بعد از 10 دقیقه یا بیشتر نتوانستید آن را به کار بیاندازید، سعی کنید تلویزیون اپل خود ری استارت کنید و مراحل بالا را دوباره تکرار کنید. قبل از اینکه به طور موفق آمیز تلویزیون اپل من فرمان‎های Siri به HomeKit را برساند، چندین بار مجبور به انجام لاگ آوت و لاگین شدم.

سوال دیگری هم هست؟

چیزی است که در رابطه با Apple TV و HomeKit شما را گیج کرده باشد؟ در نظرات آن‎ها را مطرح کنید.

 

اشتراک گذاری:

مطالب زیر را حتما بخوانید

پاسخی بگذارید

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.