فیسبوک برنامه فلیپ بوردی Paper را معرفی کرد

بیشتر از یک سال این شایعه وجود داشت، و فیسبوک بالاخره برنامه خبر‌خوان خود که رقیبی برای Flipboard است را معرفی کرد: و این برنامه paper نام‌گذاری شده است.

این برنامه در آینده‌ای نزدیک برای گوشی‌های دارای سیستم عامل ios منتشر می‌شود و داستان‌ها و حوادث مربوط به یک موضوع خاص را نمایش می‌دهد و می‌توان بر اساس موضوعات مختلف آن را دسته بندی کرد. این شرکت می‌گوید که Paper، اولین محصول آزمایشگاه‌های خلاقیت فیسبوک یا همان Facebook Creative Labs است، که وظیفه ارتباط مردم با یکدیگر به وسیله راه‌های جدید را عهده دار شده است.

paper  از 3 فوریه برای دانلود در دسترس قرار می‌گیرد و کاربران آیفون فقط در آمریکا می‌توانند دانلود و اقدام به نصب آن کنند. و هیچ خبری از جزییات اینکه در چه وقت به صورت جهانی در دسترس باشد موجود نیست.

درست شبیه به یک روزنامه این برنامه به بخش های مختلف تقسیم شده است و هر بخش حاوی اولین خبر ویژه ای است که توسط قسمت فید اخبار به آن داده شده است. و این ویژگی باعث می‌شود که عکس‌ها، ویدیو‌ها، و خبر‌های بلند به صورت تمام صفحه نمایش داده شود. کاربران می‌توانند بین بیش از هزاران موضوع جالب را که در این برنامه وجود دارد انتخاب کنند، و این موضوعات شامل عکس، ورزش، غذا، علم، یا حتی طراحی می‌شود. فیسبوک می‌گوید یک بخش قابل توجه این برنامه بخش ایده‌های آن است که به صورت روزانه پیشنهاد شده و با یک ایده خاص و با توجه عمیق به وقایع یا شخصیت نمایش داده می‌شود و به صورت روزانه تغییر می‌کند.

2_Sections71-730x486

paper در واقع تازه‌ترین اقدام در استراتژی‌های فیسبوک است که تلاش دارد هر چه بیشتر خود را وارد دنیای موبایل های هوشمند کند. همچنین فیسبوک همواره فراتر از یک اپلیکیشن شبکه‌اجتماعی و سرویس اشتراک تصاویر اینستاگرام عمل کرده است و به طور مداوم نسبت به ارائه برنامه‌های گوشی‌های هوشمند نظیر اپلیکیشن مسنجر خود علاقه نشان داده است. و بر طبق نشست اخیر این کمپانی که در روز پنجشنبه انجام شد، مارک زاکربرگ اعلام کرد که شرکتش در حال کار بر روی برنامه‌های مستقل بیشتری برای دستگاه‌های موبایل است.

این به نوعی بازگشت به عقب از اقدام قبلی Facebook Home محسوب می‌شود که نتوانست به سرنوشت خوبی را برای خود رقم بزند. که می‌خواست با رابط کاربری مخصوص به خودش گوشی‌‌های اندرویدی رو مجهز کند و در نتیجه آن متوجه شد که مردم فیسبوک را دوست دارند اما نه به آن شکل فیسبوک می‌پندارد. فیسبوک بیش از نیمی از درآمد تبلیغاتی خود را از کاربران موبایل به دست می‌آورد با توجه به این مساله، این شرکت برای ورود به این حوزه همچنان تلاش خود را انجام خواهد داد.

چیزی که ممکن است موجب علاقه کاربران به Paper شود این است که آن‌ها می‌توانند خبر‌خوانی داشته باشند که به صورت مستقیم با پروفایل خود در فیسبوک گره خورده باشد. آمار‌های اخیر نشان می‌دهند که نزدیک به یک میلیارد نفر در هر ماه به این سرویس از طریق تلفن همراه دسترسی دارند. و در حالی که اخبار به صورت فید ممکن است یکی از پرترافیک ترین بخش از این شبکه اجتماعی بشود، و حتی ممکن است که کمپانی درصدد اضافه کردن برخی ارزش‌های افزوده است و یا شاید می‌خواهد الگوریتم‌های شخصی خود را بهبود بدهد و به شما کمک کند که مطالبی جدیدی که ممکن است شما به آن علاقمند باشید را کشف کنید.

3_HiResPhotos71-730x486

این برنامه همچنین نمایش محتوا بر روی انواع مختلفی از دستگاه‌ها را به صورت تمام صفحه ارائه می‌کند. اگر به یک تصویر با رزولوشن بالا نگاه می‌کنید، گوشی را کج کنید تا آن را به صورت بزرگتر ببینید و نیز می‌توانید عکس‌ها را از گوشه تا گوشه و صورت ها و جزییات را به صورت نزدیک مشاهده کنید. به علاوه ویدیو ها تمام ابعاد صفحه را می‌گیرند و به صورت تمام صفحه اجرا می‌شوند. همه متن مقاله های بلند را نیز می‌توان به وسیله Paper خواند، و لازم نیست مرورگر دستگاه را باز کنید.

و همینطور، شما می‌توانید به وسیله Paper محتوای دلخواه را در فیسبوک به اشتراک بگذارید و Paper اجازه شخصی سازی ظاهری که نمایش داده می‌شود را می‌دهد.

thenextweb & news.cnet