ساعت اپل تحت تأثیر شدید قوانین سازمان FDA قرار نخواهد گرفت

 

سازمان دارو و غذای ایالت متحده (FDA) طبق گزارش روز دوشنبه سایت Bloomberg، در رابطه با دستگاه‎های قابل برتن کردنی نظیر ساعت اپل که شامل عملکرد‎های غیرضروری مرتبط با سلامت می‎شوند، روش برخورد سبک و تقریبا با عدم مداخله را، در پیش گرفته است.

1

ساعت اپل و دیگر محصولات جدید شرکت‎های دیگر را می‎توان بدون مقررات و دخالت شدید این سازمان توسه داد، از این نظر که این سازمان نمی‎خواهد در سر راه هرگونه تکنولوژی که باعث ایجاد انگیزش در افراد برای سالم ماندن می‎شود، قرار گیرد.

مشاور بخش سیاست‎های سازمان FDA یعنی جناب آقای باکول پاتل (Bakul Patel) به سازمان جمع آوری اخبار می‎گوید: ویژگی پیگیری سرعت ضربان قلب و شمارش گام‎ها و میزان پیاده روی ساعت اپل تحت تاثیر شدید قوانین و مقررات این سازمان قرار نخواهد گرفت.

او چنین گفته است: “ما یک شیوه برخورد بسیار سبک و تقریبا بدون مداخله را در پیش گرفته ایم، اگر شما دارای تکنولوژی هستید که قرار است در افراد برای سالم ماندن انگیزش ایجاد کند، این امر چیزی نیست که ما ‎بخواهیم در آن دخالت کنیم.”

با آنکه شرکت‎هایی همیشه وجود دارند که می‎خواهند قوانین را دور بزنند، پاتل گفته‎ است شرکت‎هایی نظیر اپل و گوگل با ساخت اپلیکیشن‎های مراقبت و نظارت باید نقشی در این داشته باشند که شرکت‎های دیگر بواسطه محصولاتی که ارائه می‎کنند بیش از حد وعده و قول به مشتریان خود ندهند. پاتل چنین می‎گوید که هردو این شرکت‎ها با مقامات FDA در اداره مرکزی این سازمان در Maryland دیداری داشته اند و ابتکارات خود در رابطه با موضوعات مربوط به امور سلامت را مطرح کرده‎اند.

نیازی به گفتن نیست که این تصمیم تنها دستگاه‎های موبایلی را در بر می‎گیرد که کمتر به موضوعات و عملکرد‎های سلامتی توجه کرده‎اند. به دنبال خبر عرضه ساعت اپل در سپتامبر سال 2014، قوانین FDA نیز در ژانویه 2015 منتشر شد و تحت این قوانین، آن دسته از دستگاه‎های به اصطلاح دارای ریسک پایین که شیوه زندگی سالم را تبلیغ می‎کنند در دسته “محصولات کلی سلامت” دسته بندی شده‎اند.

چون ساعت اپل یک محصول کلی سلامت است، FDA تصمیم به اجرای بررسی دقیق این دستگاه گرفته است. جالب است که ساعت اپل قرار بود دارای ویژگی‎های پیشرفته تری در رابطه با سلامت انسان باشد، از جمله سنسور‎هایی برای ارزیابی و پیگیری میزان قند خون یک کاربر.

طبق گزارش ژورنال وال استریت، اما اپل، یا به علت اینکه FDA هرگونه عملکردی که دستگاه مرتبط با امور پزشکی ارائه دهد را ارزیابی می‎کندو یا به علت وجود مشکلات پیش‌بینی نشده توسعه و ایجاد چنین ویژگی‎هایی، مجبور به بیخیال شدن این قضیه و قرار ندادن چنین ویژگی‎هایی در ساعت اپل شد.