آپدیت فریم ویر می‎تواند روتر وای فای شما را به یک شارژر تبدیل کند

محققان دانشگاه واشنگتن تکنولوژی جدیدی را کشف کرده‎اند که به یک روتر وای فای اجازه می‎دهد یک سری دستگاه‎ها را از جمله گوشی‎های آندرویدی و آیفون اپل را شارژ کند.

Firmware-update-can-turn-your-Wi-Fi-router-into-a-battery-charger-for-your-smartphone-or-tablet

حتی با آنکه این روتر برای شارژ باتری‎ها از فاصله‎ی 8.5 متری عمل می‎کند، هنوز هم می‎تواند به اینترنت دسترسی داشته باشد.

ولی هنوز آزمایش‎های بیشتری باید صورت گیرد تا چنین تکنولوژی در اختیار عموم قرار گیرد.

کل این فرآیند نیاز به روتر و یکسری سنسور دارد. این سنسور‎ها فرکانس رادیویی فرستاده شده از سوی روتر را به برق جریان مستقیم برای شارژ باتری‎ها تبدیل می‎کنند. یک تغیر اندک در نرم افزار روتر به دنبال آپدیت فریم ویر صورت می‎گیرد، که به آن در نتیجه اجازه می‎دهد برق مورد نیاز را بدون تداخل در توانایی اتصال آن به اینترنت ارسال کند.

این محققان 6 روتر ایسوس مدل RT-AC68U را در خانه‎های شخصی برای تست این تکنولوژی نصب کردند.

در حالیکه این روتر یک مدل قدیمی است، تنها چیزی که نیاز داشت همانطور که قبلا اشاره شد آپدیت فریم ویر بود تا به آن اجازه دهد باتری یک گوشی همراه هوشمند را در حالیکه هنوز به عنوان روتر کار می‎کرد، شارژ کند.

معنای این حرف این است که هر روتر دیگری که در حال حاضر در حال کار است به دنبال یک آپدیت ساده‎ی فریم ویر قادر به شارژ گوشی آیفون یا آندرویدی شما است. هیچکدام از خانه‎‎های تحت آزمایش در دستگاه‎های متصل به اینترنت خود هیچ مشکلی را تجربه نکردند، حتی اگر روتر به طور بیسیم در حال شارژ باتری‎های گوشی‎های هوشمند همراه بود.

در حقیقت، یکی از آزمایش کنندگان ادعا می‎کند که سرعت اینترنت او از زمانی که تست آغاز شده است افزایش یافته است.

یکی از محققان یعنی Bryce Kellogg می‎گوید که اگر ما می‎خواستیم که هرچه قدر که می‎توانیم برق تولید کنیم، میتوانست باعث از بین رفتن ارتباط وای فای شما شود.

ما روتر را به نوعی بهینه سازی کردیم که بتوانیم در نتیجه آنچه که برای سنسور به نظر میرسد برق مداوم باشد ارائه دهیم بدون اینکه وای فای شما را خیلی زیاد تحت تاثیر قرار دهیم. در عوض داشتن برق مداوم بر روی یکی از کانال های وای فای شما، ما آن را در میان سه کانل غیر همپوشاننده‎ی وای فای شما تقسیم کردیم.

این امر به ما اجازه داد که تقریبا به همان میزان برق را بدون تحت تاثیر قرار دادن هرکدام از کانال‎‎ها به میزان زیاد، به سنسور تحویل دهیم.”

این دانشگاه شریکی در یک شرکت تازه به کار پیدا کرده است که مایل به تبدیل تمامی زحمات این دانشگاه به یک محصول قابل مصرف است.

محصولی به اسم Energous توسط یک کمپانی تولید شده است که دستگاهی می‏فروشد که فرکانس رادیویی را از میان هوا ارسال می‎کند.

ولی برخلاف این تکنولوژی که توسط دانشگاه واشنگتن روی آن کار شده است، دستگاه Energous نمی‎تواند برق و داده را در یک زمان ارسال کند.

این اطلاعات را حتما به ذهن بسپارید. اگر مشخص شد که چنین چیزی تبدیل به یک محصول مصرف کننده شده است، یقینا چیز‎های بیشتری در رابطه با آن خواهید شنید.