رهایی آیفون‎های نسل اینده از نوار‎های پلاستیکی آنتنی

علاوه بر دوربین به جلو آمده، آن نوار‎های پلاستیکی مورد بحث ترین جنبه‎ی طراحی آیفون 6 و آیفون 6 پلاس به شمار می‎رود. تقصیر آن نوار‎ها را به قانون فیزیک بیاندازید.

iPhone-6-gray-silver-gold-back-camera-e1422282932304
گرچه آیفون‎ها و آیپد‎ها و آیپاد‎‎ها بدون نوار بسیار زیباتر به نظر می‎آیند، امواج رادیویی نمی‎توانند به فلز رسوخ کنند بنابراین یک آیفون تمام فلزی برخلاف داشتن یک ظاهر بی نقص و فوق العاده بی نقص کاملا بی مصرف خواهد بود.
اما طبق یک پتنت (حق انحصاری) که توسط اپل در اداره‎ی علامت تجاری و پتنت آمریکا ثبت شده است، نشان دهنده‎ی این است که آیفون‎های آینده به آسانی از دست نوار‎های پلاستیکی آنتن بر روی بخش پشتی اپل خلاصی پیدا می‎کنند، چون ظاهرا اپل یک ماده‎ی متالیک جدیدی ساخته است که در عملکرد آنتن‎های RF اختلال ایجاد نمی‎کند.

این حق انحصاری تحت تیتر “مواد شفاف در برابر فرکانس رادیویی یا غیر خازنی با ظاهر فلزی آنودایز شده” ثبت شده است و توسط USPTO پنجشنبه‎ی قبلی منتشر شده است، و این اختراع ساختار‎های مرکبی را شرح می‎دهد که دارای ظاهر یک فلز حجیم آنودایز شده می‎باشد.

این مرکب‎ها از نظر تئوری به این کمپانی اجازه می‎دهد تا باند‎های فلزی را مهندسی کند که در عملکرد آنتن‎های RF تداخل ایجاد نکند.

طبق این حق انحصاری تشکیل یک لایه‎ی تقلیدی از اکسید فلزی صورت می‎گیرد و به دنبال آن یک لایه‎ی غیر خازنی روی لایه‎ی اکسید فلزی قرار می‎گیرد. این ساختار مرکب در عملکرد کلید‎های لمسی و صفحات نمایش لمسی اختلال ایجاد نمی‎کند.

فلز به صورت کلی یک ماده‎ی بسیار خازنی به شمار می‎رود، ولی نمی‎توان از آن برای پوشاندن تاچ پد‎های خازنی، صفحات نمایش لمسی و دیگر سنسور‌‎های خازنی استفاده کرد. ولی اگر قسمتی از محلی که آنتن‎ها و سنسور‎های لمسی را می‎پوشاند از مواد غیر فلزی نظیر پلاستیک یا شیشه ساخته شود، اختلالی در عملکرد‎های شرح داده شده ایجاد نمی‎شود. ولی استفاده از این نوار‎ها باعث می‎شود که ظاهر یکدستی در گوشی ایجاد نشود.

اپل با ارائه‎ی این پتنت به دنبال این است که به گوشی‎های خود ظاهر زیباتری ببخشد.

این اختراع که در ماه فبریه‎ی 2015 ثبت شده است، اعتبار آن به مهندس برایان دیمرز (Brian Demers) شرکت اپل بر می‎گردد.