بررسی اپلیکیشن گوگل Sheets برای آیفون و آیپد

گوگل هفته قبل چند اپلیکیشن برای ویرایش اسناد در سیستم‌عامل‌های اندروید و iOS منتشر کرد. سپس از امکان ویرایش اسناد که قبلا در گوگل درایو انجام می‌شد جلوگیری کرد. در واقع با این اقدام گوگل می‌توان فهمید این شرکت آمریکایی نیز قصد دارد همچون رقبای خود یعنی ماکروسافت و اپل برنامه‌های تولید محتوا و ویرایش اسناد جداگانه‌ای برای سیستم‌عامل‌های مختلف ارائه کند. متاسفانه گوگل Sheets به خوبی برنامه‌های ماکروسافت یا اپل نیست.

زمانی که اولین بار برنامه گوگل Sheets را در آیپد باز کردم، با دیدن لیست عظیمی از اسناد اسپرید‌شیتر کی گیج شدم. البته به این خاطر بود که من همه این اسناد را در پوشه‌ای نگه‌داری می‌کنم تا به راحتی قابل دسترس باشند. من همچنین پوشه‌ای برای اسناد به اشتراک گذاشته شده دارم اما انگار اپلیکیشن Sheets آنها را مهم نشمرد و به خود وارد نکرده بود.

google_sheets_ipad_screens_1

اگر شکل نظم‌دهی به اسناد را کنار بگذاریم، باید بگوییم که قابلیت ویرایش اسناد اصلا تجربه خوبی نیست. ابزار‌های قالب‌دهی به صفحه بسیار محدودند و شامل گزینه‌های برای اضافه کردن خط و رنگ متن و تنظیم درون سلول‌ها می‌باشد. بیشتر از گزینه‌هایی وجود ندارد که بدنبالش بگردید.

اگر به طور منظم به اسپرید‌شیت خود عکس، نمودار و یا هر نوع فایل مدیا اضافه می‌کنید، در برنامه گوگل Sheets قادر به انجام اینکار‌ها نخواهید بود. البته ممکن است گوگل در آپدیت‌های آینده ویژگی‌های بیشتری را به این برنامه اضافه کند.

google_sheets_ipad_screens_2

برنامه گوگل Sheets در ابتدای راه خود است اما از گوگل انتظار می‌رفت برنامه‌ای قوی‌تر را در این موضوع منتشر کند. اگر شما بخواهید از آفیس ماکروسافت به این برنامه بیایید حسابی گیج خواهید شد، انتظار داشتیم گوگل برنامه‌ای بهتر و سرراست برای ویرایش اسناد و تولید محتوا عرضه کند.

اما همه بخش‌های این برنامه بد نیستند، یکی از نکات خوب گوگل Sheets قابلیت اشتراک گذاری و همکاری دیگران است. برنامه‌های iWork و Office اجازه همکاری را می‌دهد اما به خوبی گوگل داکز موثر و مفید نیستند. گوگل به شما اجازه می‌دهد که دوستان و همکاران خود را دعوت کنید تا به صورت همزمان و از طریق نسخه دسکتاپ در ویایش اسناد به شما کمک کنند. رایتی این مطلب رو از دست ندید : آی کلود چیست

نکات خوب نرم افزار گوگل Sheets

  • ابزار‌های همکاری و به اشتراک گذاری که گوگل داکز اجازه استفاده آن را می‌دهد.

نکات بد  برنامه ی گوگل Sheets

  • پشتیبانی نکردن از پوشه‌ها
  • گزینه‌های فرمت‌دهی و ویرایش بسیار محدود
  • پشتیبانی نکردن از نمودار و گراف
  • پشتیبانی نکردن از تصاویر و فایل‌های مدیا در اسناد

جمع‌بندی

به نظر می‌رسد که گوگل قصد دارد در این زمینه به رقابت با ماکروسافت و گوگل برود. چندی پیش ماکروسافت نسخه مخصوص آیپد مجموعه آفیس را منتشر کرد که بسیار مورد توجه و علاقه کاربران آیپد قرار گرفت. امیدواریم گوگل نیز قابلیت‌های جدید و عالی را به اپلیکیشن گوگل Sheets اضافه کند.

دانلود گوگل Sheets – رایگان