چگونگی بهبود دستگاه Gear VR توسط سامسونگ و Oculus

Gear VR برای اس 6 (نشان داده شده در تصویر) بهترین هدس واقعیت مجازی است که شما امروزه می‎توانید بخرید، ولی نسخه‎ی‎ مصرف کننده‎ی نهایی که قصد عرضه شدن را دارد چه ویژگی‎هایی دارد؟

1.gear-vr-wishlist
اولین دو Gear VR‎ها سعی در این دارند که بر دوطرف پرچین سوار شوند، از یک طرف، آن‎ها از نظر فنی محصولاتی برای مصرف کننده‎ی نهایی نیستند، و از طرف دیگر، Gear VR شرکت سامسونگ دارای یک اپلیکیشن پولی است که در تبلیغات سامسونگ نمایان می‎شود و در فروشگاه‎های Best Buy فروخته می‎شود.

سامسونگ و Oculus چه کاری برای متمایز سازی نسخه‎ی مصرف کننده‎ی نهایی می‎توانند انجام می‎دهند؟

1.1gear-vr-wishlist-1 2.2gear-vr-wishlist-2 3.3gear-vr-wishlist-3 4.4gear-vr-wishlist-4

Oculus گفته است که اواخر امسال انتظار این هدست واقعیت مجازی مخصوص مصرف کننده را خواهیم داشت. محتمل است که معنی این حرف این باشد که اعلام عرضه‎ی آن در IFA، به همراه گلکسی نوت 5 صورت می‎گیرد.

بعضی از آپگرید‎های این هدست مرتبط با گوشی است که از آن نیرو می‎گیرد، و اگر آن نوت 5 باشد، پس یک صفحه‎ی نمایش بزرگتر به معنی میدان دید وسیع تر است، در حالیکه یک صفحه‎ی نمایش شارپ تر به معنی حتی یک door effect صفحه‎ی نمایش ‎می‎باشد (پیکسل‎های مشخص درحالیکه سر خود را به اطراف در جهان مجازی تکان می‎دهید).

فعلا دارد در این دو زمینه خوب عمل می‎کند ولی اصلاح و پیشرفت در این بخش ضرری ندارد.

در رابطه با خود هدست، در لیست خواسته‎های ما اصلاح بهتر مه گرفتگی عدسی است.

Gear VR برای اس 6 دارای یک فن در خود می‎باشد تا مه گرفتگی را در مقایسه با نسخه‎ی نوت4 کاهش دهد، ولی در این رابطه به نظر ما هنوز هم مشکل آفرین است.

بدون استفاده از عامل‎های رفع مه که برای ماسک‎های غواصی اسکوبا طراحی شده است، ما هنوز در نسخه‎ی اس 6 شاهد حواس پرتی کاربر هستیم.

2.gear-vr-wishlist-7

شبیه سازی ما از اینکه چطور مه لنزها می‎تواند تجربه‎ی شما از واقعیت مجازی را مختل سازد

مدیر ارشد اجرایی Oculus یعنی Brendan Iribe در زمان عرضه‎ی Rift به ما گفت که کاربر Oculus Rift با مه گرفتگی مواجه نشده است. و در طول امتحان Rift در نمایشگاه E3، ما متوجه شدیم یک نوع منفذ در پایین حتی زمان پوشیدن این هدست وجود دارد که اجازه به ورود نوار در یک اتاق روشن اگر باشید، می‎دهد، ولی همچنین باعث کاهش- اگر از بین نبرد- مه گرفتگی عدسی‎ها می‎شود.

بنابراین شاید یک Gear VR که بسیار محکم به انتهای صورت شما نچسبد چیزی باشد که سامسونگ و Oculus برای رفع این مشکل نیاز دارند.

اگر یک نوع پوشش دایمی شیمیایی وجود داشته باشد که نتیجه‎ی یکسانی به دست بدهد، حتی بهتر خواهد بود.

یک قرارگیری محکمتر این دستگاه روی صورت می‎تواند به معنی تجربه‎ی عمیق تری اگر از آن در یک اتاق که از نظر نور دهی خوب است استفاده کنید، باشد.

Gear VR برای اس 6 کم یا بیش مشکل بیش از حد گرم شدن در Gear VR برای نوت 5 رفع کرده است، که این کار به لطف وجود فن‎ها و شاید پیشرفت هدایت گرمایی در خود گلکسی اس 6 باشد (ما می‎توانیم Gear VR اس 6 را یک ساعت قبل از یک پیام بیش از حد گرم کردن در برابر 20 تا 30 دقیقه استفاده در مدل نوت 4، به کار بگیریم).

اما نسخه‎ی مصرف کننده می‎تواند حتی این قضیه را بهتر کند، واقعا جایی برای نگرانی‎های بیش از حد گرم شدن از هر نوعی در کالا‎های مخصوص مصرف کننده وجود ندارد.

3.gear-vr-wishlist-9

یک Gear VR مخصوص مصرف کننده می‎تواند نوعی دسته در خود داشته باشد. سامسونگ یک گیم پد آندرویدی می‎فروشد (در عکس بالا) و آن را برای Gear VR نوت 4 توصیه می‎کند، ولی تنها در فروشگاه آنلاین سامسونگ (ما آن را در فروشگاه‎های خرده فروشی، یا هرجایی جز فروشندگان شخص ثالت در آمازون) فروخته می‎شود.

شما می‎توانید از دسته‎های شخص ثالث استفاده کنید که ارزان تر هستند (ما مشکل با دسته‎ی 25 دلاری Moga نداشتیم) استفاده کنید ولی استفاده از دسته‎ی سامسونگ به معنی یک تجربه‎ی شگفت انگیزتر می‎باشد.

امکان چنین چیزی برای نسل اول این دستگاه ممکن است سخت باشد، ولی اگر سامسونگ می‎توانست یک کنترل سازگار براساس حرکت را بفروشد که بتواند حضور دست نظیر به Oculus Touch را ارائه دهد، امتیاز بزرگی بود.

چنین چیزی یقینا رخ نخواهد داد، از آنجاییکه توسعه دهندگان وقت این را نداشته‎اند که اپلیکیشن Gear VR را برای چنین کنترلی بسازند.

شاید Oculus Touch راه خود را به سوی مصرف کننده‎ی نسل دوم یا سوم این دستگاه، یکی دو سال بعد از الان باز کند، ولی احتمال دیدن آن در نسخه‎ی اولیه به حد صفر نزدیک می‎شود.

4.gear-vr-wishlist-10

لوازم جانبی دیگری که شما باید به نسخه‎های نوآورانه این دستگاه اضافه کنید یک جفت هدفون است. شما همیشه می‎توانید از هدفون‎های کوچک یا earbud‎های خود گوشی ساموسنگ استفاده کنید، ولی اگر سامسونگ می‎توانست یکسری هدفون در این دستگاه قرار دهد، شاید حتی با ایجاد صدا براساس موقعیت، نظیر آنچه که در Oculus Rift است، میتوانست باعث شود که 100 درصد کامل باشد.

هدست، دسته‎ی بازی، هدفونی در خود دستگاه با ایجاد صدا براساس موقعیت. هرچیزی که شخص به دنبال خرید دستگاه نیاز داشت دریافت می‎کرد (خوب البته به استثنای گوشی).

صحبت از گوشی‎ها که شد، جالب است شاهد این باشیم که چطور مصرف کننده‎ی نهایی Gear VR با آن برخورد می‎کند. آیا تنها با گلکسی نوت جدید سازگار خواهد بود،

و در نتیجه باعث می‎شود افرادی که دارای Galaxy S6, GS6 edge و Note 4 هستند از نسخه‎های نوآورانه‎ی خود استفاده کنند؟

یا سامسونگ نسخه‎های مصرف ‎کننده‎ی متفاوتی برای هرکدام از این گوشی‎ها می‎فروشد؟ یا شاید یکی هدست که می‎تواند خود را با تمامی آن‎ها وفق دهد؟

از نقطه نظر بازاریابی بخواهیم بنگریم، کمتر منطقی است که مصرف کننده‎ی خود را به نوت 5 محدود کنید. GS6 و GS6 edge تقریبا یقینا بسیار بیشتر به نسبت فبلت سامسونگ محبوب خواهند بود، بنابراین ما فکر می‎کنیم به نوعی به کار گرفته می‎شوند.

5.gear-vr-wishlist-11

اگر شانس داشته باشیم شاید شاهد بازی‎های بیشتری به سبک AAA نظیرLucky’s Tale باشیم

فروشگاه Gear VR شرکت Oculus در وضعیت خوبی، از نظر محتوا، قرار دارد ولی ممکن است منجر به شکل گیری بزرگترین چیزی باشد که باعث متمایز بودن نسخه‎ی مصرف کننده‎ می‎شود.

Oculus و سامسونگ هزینه‎ها را معطوف توسعه دهندگان کوچکتر کرده‎اند، و آنها را تشویق به تولید محتوا کرده‎اند، و ما بعضی از ثمره‎های شگفت انگیز این بذر‎ها را شاهد بوده‎ایم.

ولی شاید توسعه دهندگان بزرگ همچنین در حال تولید سبک AAA عناوین واقعیت مجازی موبایل باشند که بتوانند به همراه این هدست عرضه شوند؟ بازی در حال حاضر در این دسته تا اندازه‎ای قرار می‎گیرد، ولی عناوین بیشتری به آنچه که در دمویOculus Rift در نمایشگاه E3 دیده‎ایم نزدیک تر هستند (با تعداد از ساز‎های گرافیکی البته برای موبایل) که می‎تواند باعث واقعی سازی Gear VR و دستگاهی شود که حتما باید آن را داشت، یعنی همان چیزی که سامسونگ می‎خواهد.

اگر شما از کاربران فعلی Gear VR هستید، ما را در بخش نظرات در رابطه با چیزی که ممکن است شما دوست داشته باشد در نسخه‎ی مصرف کننده که اواخر امسال عرضه می‎شود، ببینید را فراموش کرده‎ایم.