چگونه با رمزگذاری FileVault 2 از مک خود محافظت کنیم

شما با استفاده از رمز‌های administrator تنها می‌توانید از سیستم مک خود محافظت کنید، اما اگر شخصی با دستیابی به رمز عبور شما یا هک کردن به سیستم شما وارد شود چه اتفاقی خواهد افتاد؟ اطلاعات موجود در درایو‌های مک شما قطعا آسیب‌پذیر خواهند بود مگر اینکه شما این داده‌ها و اطلاعات را رمزگذاری کرده باشید. خوشبختانه اپل تکنولوژی رمزگذاری FileVault 2 را درون سیستم عامل جدید OS X Mavericks  قرار داده است. در این مطلب رمزگذاری FileVault 2 را در سیستم مک به شما آموزش خواهیم داد.

در واقع FileVault 2 یک سیستم رمزگذار کلی برای مکینتاش است. تمام اطلاعات موجود در هارد دیسک شما با استفاده از  XTS-AES 128 (الگوریتم رمزگذاری بسیار امن) رمزنگاری خواهد شد. (نسخه اول FileVault از الگوریتم ضعیف AES 128  برای رمزگذاری استفاده می‌کرد.)

برای استفاده از سیستم رمزگذاری FileVault 2 به چه چیزی نیاز است

 • سیستم عامل Mac OS X Lion 10.7 یا بالاتر
 • یک هارد درایو همراه با پارتیشن ریکاوری نصب شده (برای چک کردن، سیستم مک را ریبوت کنید و دو کلیدcommand و  R را نگه دارید).

چگونه FileVault 2 را فعال کنیم

 1. وارد بخش منو مک شوید.
 2. System Preferences را انتخاب کنید.
 3. بر روی Security & Privacy کلیک کنید.
 4. بر روی تب FileVault کلیک کنید.
 5. در سمت چپ و پایین بر روی آیکون قفل کلیک کنید.
 6. رمز عبور سیستم خود را وارد کنید و بر روی Unlock کلیک کنید.
 7. بر روی Turn On FileVault را کلیک کنید.
 8. رمز ریکاوری که به شما داده شده را بنویسید و در یک محل امن نگه داری کنید. در واقع این رمز عبور دسته دوم شما در زمان فراموشی رمز عبور سیستم یا هنگامی است که مشکلی در انتخاب رمز عبور پیش آید.
 9. به صورت اختیاری شما می‌توانید کد ریکاوری را با اپل ذخیره کنید. اگر اینکار را انجام دهید، برای تایید هویت خودتان لازم است سه سوال را پاسخ دهید.
 10. بر روی دکمه Restart کلیک کنید تا مک شما دوباره آغاز به کار کند، سپس  FileVault رل قعال کنید و پروسه رمزگذاری را طی کنید.
 11. بعد از ری استارت، از شما خواسته می‌شود که وارد سیستم شوید، سپس FileVault شروع به رمزنگاری اطلاعات هارد درایو شما خواهد کرد. ممکن است چند ساعت بستگی به عملکرد مک و حجم اطلاعات این زمزگذاری طول بکشد.

filevault_apple_menu

filevault_sys_pref

filevault_filevault_tab

 

filevault_lock

filevault_unlock

filevault_recovery_key

filevault_restart

filevault_encrypting

کد ریکاوری که به شما داده شده بسیار حیاتی و مهم است. اگر آن را از دست بدهید و رمز دستگاه شما نیز فراموش شود، اطلاعات موجود بر روی هارد درایو برای همیشه از بین خواهد رفت. پس مطمئن شوید که این کد را در جای امنی نگه داشته‌اید یا در اپل ذخیره کرده‌اید.

رمزگذاری FileVault بر روی فایل‌های موجود در پس‌زمینه نیز انجام خواهد شد. در طول روند رمزگذاری و بعد از آن شما خواهید توانست به صورت عادی از مک خود استفاده کنید.

چگونه FileVault 2 را غیر فعال کنیم

برای غیرفعال کردن FileVault 2 به راحتی به بخش Security & Privacy در system preference بروید، بر روی آیکون قفل کلیک کنید و رمز سیستم را وارد کنید، سپس بر روی دکمه Turn Off Filevault کلیک کنید تا غیر فعال شود. به همان طرقی که رمزگذاری انجام شده از همان روش رمزگذاری برداشته خواهد شد.

چه کسی باید از FileVault 2 استفاده کند؟

باید این موضوع را روشن کنیم که همه افراد نیازی به استفاده از FileVault 2 ندارند. مگر اینکه درایو‌های دستگاه شما حاوی اطلاعات بسیار مهم و نیاز به محافظت داشته باشد. اگر فکر می‌کنید که اطلاعات موجود بر روی هارد درایو شما نیاز به امنیت بیشتری دارد و تنها به وسیله رمز عبور دستگاه نمی‌توانید خیالتان را راحت کنید، FileVault 2 یکی از راه‌های اطمینان دادن به خاطر شما خواهد بود. این راخ حل بسیار ایمن است و اگر مطابق این آموزش پیش بروید فعال کردن و غیر فعال کردن FileVault 2 بسیار آسان است.

اگر از روزش رمزگذاری FileVault 2 استفاده می‌کنید تجربیات خود را با ما در بخش نظرات در میان بگذارید.

imore