آیفون 6: جمع‌بندی همه شایعات منتشر شده تا‌کنون

شایعات مربوط به آیفون 6 بسیار زیاد و متنوع هستند، در طول چند ماه گذشته گزارش‌ها، مدل‌های نمونه و شایعات مختلفی در باره آیفون 6 شنیده‌ایم. امروز می‌خواهیم تمام شایعاتی که نسبت بیشتری به واقعیات دارند را در دسته‌بندی های مربوط به زمان عرضه، طراحی، مشخصات و iOS 8 برای شما علاقه‌مندان به جدید‌ترین نسل از آیفون‌های اپل گردآوری کنیم.

iPhone-5s-Gold-Black-Standing

بر اساس گزارشی از comScore در مارس 2014، اپل هنوز بزرگترین سهم از گوشی‌های هوشمند بازار آمریکا را در اختیار دارد. شرکت مستقر در کوپرتینو با فاصله زیاد نسبت به رقیبان و مخصوصا رقیب اصلی یعنی سامسونگ در حال فروش محصولات است. به عبارت دیگر مردم برای دستگاه جدیدی که اپل قرار است عرضه کند اهمیت زیادی قائل هستند. همینطور خود ما که پرچم‌دار‌های شرکت اپل را بسیار دوست داریم.

نزدیک به این روز‌ها از هر سال تب شایعات و گفتگو‌ها بسیار بالا می‌رود و هر روز شاهد شایعه یا تصاویری جدید از نسل بعدی آیفون هستیم. بیشتر این اطلاعات غلط و عجیب هستند اما بعضی اوقات سخت می‌توان درباره درست بودن یا نبودن آن‌ها تصمیم گرفت. بخشی از این شایعات و درز تصاویر به تصور مخاطب و ذهنیت او کمک می‌کند اما گاهی اوقات بعضی تصاویر که هنوز از مدل نهایی آیفون 6 نیستند و تنها توسط چند طراح کشیده شده‌اند و به عنوان تصویری از آیفون 6 به بیرون منتشر می‌شوند، تصویر مخاطب را از چیزی که انتظار می‌کشد خراب می‌کند و حتی گاهی اوقات او را نامید می‌کند.

شایعات موثق و غیر‌موثق

در بخش درز تصاویر و شایعات منتسب به آیفون ما منبع‌های معتبر و غیر معتبر زیادی داریم. برای مقال منبع Supply chain یکی از منابع موثق تصاویر و گزارشات منتسب به آیفون است. اما برخی منابع پخش تصاویر و شایعات به هیچ منطقی و قابل اعتماد نیستند.

هنوز زود است که عنوان مقاله را بگذاریم “آیفون: تا کنون چه می‌دانیم؟ ”  زیرا حقیقت این است که تا کنون هیچ چیزی را از روی اطمینان درباره آیفون 6 نمی‌دانیم. تنها می‌توانیم به گزارش‌های معتبر دریافتی اطمینان کنیم که به صورت کلی به برنامه‌هایی که اپل از طراحی و ساخت آیفون 6 دارد نزدیک شده‌اند.

بنابراین خریداران محصولات اپل که در حال حاضر می‌خواهند شکل آیفون 6 را تصور کنند و متوجه شوند داغ‌ترین گوشی هوشمند که قرار است به زودی رونمایی شود، به چه شکل است ما از طراحی‌های شایعه شده در مورد آیفون نسل ششم شروع خواهیم کرد. همینطور که به ما‌ه‌های رونمایی و معرفی آیفون 6 نزدیک می‌شویم تصور بسیار بهتری از ظاهر و طراحی این گوشی هوشمند پیدا خواهیم کرد.

طراحی کاملا متفاوت

iPhone-5s-Gold-Back-Stack

شرکت اپل هر دوسال محصولات خود را با طراحی جدید رونمایی و عرضه می‌کنند. بعد از عرضه آیفون 5 و آیفون 5s در دوسال قبل اکنون زمان بازطراحی گوشی‌هوشمند قدرتمند آیفون شده و قرار است اپل آیفون 6 را با ظاهری تازه در مرداد یا شهریور رونمایی کند. این گوشی هوشمند چه شکلی است؟ اینجاست که خیلی گمان‌ها و نظرات متفاوت می‌شوند. گزارش‌های کافی از اینکه قرار است اپل آیفون 6 را با اندازه صفحه نمایش 4.7 اینچ بسازد دریافت کرده‌ایم.  همچینین چندین منبع نیز از ساخت آیفونی با اندازه 5.5 اینچ و در ردیف فبلت از طرف شرکت اپل خبر داده‌اند.

در حال حاضر می‌دانیم که قصد اپل حرکت به سمت یک طراحی نازک و ظریف است که بتواند زبان طراحی شرکت اپل را همچون آیپد ایر و آیپد مینی معرفی کند. گزار‌ش‌های سال قبل می‌گفتند که قرار است گوشه‌های آیفون 5 بسیار منحنی شوداما این اتفاق نیفتاد.

Maquette-Proto-iPhone-6-01

iPhone-6-dummy-unit-gold-home-button

iPhone-6-dummy-unit-005

iPhone-6-dummy-unit-004

iPhone-6-dummy-unit-003

iPhone-6-dummy-unit-002

iPhone-6-dummy-unit

iphone-6-vs-iphone-5s-g

iphone-6-vs-iphone-5s-e

iphone-6-vs-iphone-5s-d

iphone-6-ipod-touch-comparison-011

iphone-6-ipod-touch-comparison-003

iphone-6-dummy-space-grey-0008

iphone-6-dummy-space-grey-0007

iphone-6-dummy-space-grey-0005

iphone-6-dummy-space-grey-0004

iphone-6-dummy-space-grey-0002

iphone-6-dummy-space-grey-0001

iphone-6-body-uip-06

iphone-6-body-uip-03

iphone6-10

iphone6-6

iphone6-5

iphone6

13

14

15

16

IMG_2863-1024x700

iphone6eipodtouchg26-1024x859

اینطور که به نظر می‌رسد ما باید آیفون 6 را با طراحی‌ نزدیک به شکل‌های بالا در نظر بگیریم. این تصاویر مختلف از گزارش‌ها، شایعات و منابع مختلف جمع‌آوری شده‌اند.

سیستم عامل iOS 8

Apple-iPhone-5s-Notifications

با اطمینان می‌توان گفت که آیفون 6 نسخه جدید سیستم عامل iOS اپل را اجرا خواهد کرد. نسخه بعدی از iOS با شماره گذاری هشتم هنوز معرفی نشده است. اینطور که از شواهد بر می‌آید در iOS 8 بازطراحی شبیه به iOS 6 یا iOS 7 نخواهیم داشت و به جای آن ویژگی‌های زیادی قرار است به این نسخه اضافه شود. برخلاف اندروید، زمانی که نسخه‌ای از سیستم عامل iOS معرفی می‌شود اپل ویژگی‌های جدید را برای همه اپلیکیشن‌ها به ارمغان می‌آورد، پس احتمالا شاهد بهبود‌های فروانی در اپ‌های پیش‌فرض iOS نظیر اپلیکیشن نقشه باشیم. آقای Mark Gurman از سایت 9to5Mac’ کسی که دید خوبی از شایعات و عملکرد‌های اپل دارد، می‌گوید که ما در iOS 8 شاهد بهبود‌های بسیاری در بخش انتقال داده‌ها خواهیم بود.

دو تصویر که حدودا دو ماه پیش منتشر شدند، چندین ویژگی جدید را نشان می‌دهند که دوباره توسط آقای گارمن مورد تحلیل قرار گرفته‌اند. دو اپلیکیشن در این تصاویر هستند ، از جمله TextEdit و Healthbook که احتمالا با خود ویژگی‌ها و قابلیت‌های جدیدی را به همراه دارند.  اپلیکیشن Healthbook ممکن است با ساعت هوشمند احتمالی اپل سینک شود و اطلاعاتی درباره سلامتی، ضربان قلب، تعداد قدم‌های راه رفته، فشار خون، قند خون و حتی سطح تنفس به شما انتقال دهد.

ios-8-preview-text-edit-apps

ios-8-healthbook-concept-5

ios-8-healthbook-concept-4

ios-8-healthbook-concept-2

ios-8-healthbook-concept

ios8-screenshot-2

healthbook-ios-8

بعضی از این موراد به تخصص‌های خاصی نیاز دارد، ما چندی پیش گزارش‌هایی ازطرف نیویورک تایمز مبنی بر ملاقات شرکت اپل با سازمان غذا و دارو ایالات متحده داشتیم. همچنین انتظار می‌رود iOS 8 با ویژگی‌های جدید دیگری نیز همراه باشد.

به نزدیکی و تا چند هفته دیگر کنفرانس توسعه دهندگان اپل با نام WWDC را پیش رو داریم که به احتمال فراوان نسخه جدید iOS در این مراسم رونمایی خواهد شد و در اختیار توسعه‌دهندگان قرار بگیرد. البته از نظر گارمن ممکن است اپل تمرکز اصلی خود را بر روی نسخه OS X 10.10 بگذارد و ویژگی‌های جدید و جالب را برای iOS 8.1 یعنی آپدیت بعدی نگه دارد.

برای اینکه iOS 8 را در زهن راحت‌تر تصور کنید، در بالای تصاویری منتسب به این نسخه را قرار داده‌ایم.

زمان رونمایی و عرضه

Apple-iPhone-5s-Space-Grey-Box1

دو زمان برای رونمایی از آیفون 6 بسیار محتمل است، زمانی که در ابتدا از سوی منابع مختلف نقل میشد و همه چشم به آن زمان دوخته بودند سپتامبر 2014 مصادف با شهریور 1393 بود که گفته می‌شد اپل پرده از آیفون 6 برخواهد داشت. اما زمان احتمالی دومی که همین چند روز پیش از یک منبع در کشور تایوان ذکر شد، آگوست 2014 مصادف با مرداد 1393 می باشد که حدودا یک ماه زودتر خواهد بود.

البته باید بگوییم که احتمالا اپل قصد ندارد دوباره روند پارسال را تکرار کند و دو آیفون را درکنار یکدیگر معرفی کند، این بار گفته می‌شوید که آیفون 6 با صفحه نمایش 4.7 اینچ قرار است در ماه مرداد یا شهریور معرفی شود و آیفون 6 با صفحه نمایش 5.5 اینچی با کمی تاخیر و چند ماه دیر‌تر رونمایی و عرضه شود.  شایعه‌ای گفته که احتمالا در اوسط زمستان همراه با آیپد‌ها شاهد معرفی آیفون 5.5 اینچ خواهیم بود. دلیل این تاخیر نیز محدودیت‌های صفحه نمایش یاقوت کبود برای مدل بزرگتر آیفون می‌باشد.

ما امیدواریم که اپل هر دو مدل را همزمان معرفی و عرضه کند، زیرا افتادن فاصله زمانی بین دو مدل آیفون 6 با صفحه نمایش متفاوت بسیاری از خریدارن منتظر نگه می‌دارد و هر دوطرف یعنی اپل و مشتریان از این موضوع ضرر خواهند کرد. مدل 4.7 اینچی آیفون دارای تاچ‌آیدی خواهد بود و به علاوه پردازنده‌ای قویتر A8، بیشتر از این اطلاعی نداریم.

صفحه نمایش Sapphire (یاقوت کبود)

Apple-iPhone-5s-Space-Grey-Home-Button-Touch-ID

شرکت اپل در ایالات آریزونای آمریکا کارخانه تولید یاقوت کبود دارد. Pundits مدعی است که اپل می‌خواهد از محافظ قدرتمند سافایر در ساعت هوشمند آی‌واچ استفاده کند. همچنین برای استفاده در محل‌های جزئی دیگر همچون لنز دوربین آیفون به کار رود. بر اساس پتنتی که شرکت اپل تابستان سال گذشته ثبت کرد، می‌توان این موضوع را فهمید که اپل قصد دارد استفاده از  یاقوت کبود را به صفحه نمایش آی‌واچ و لنز دوربین آیفون محدود نکند و پوششی از آن را بر روی آیفون بکشد. صفحه نمایشی از جنس سافایر (یاقوت کبود) بسیار مستحکم و مقاوم است. با این پوشش آیفون ضد خش و ضد ضربه خواهد شد.

apple-sapphire-patent-2 apple-sapphire-patent-1 apple-sapphire-patent apple-sapphire-display

به صورت معمول استفاده‌ای عظیم از این حجم یاقوت کبود برای تولید صفحه نمایش آیفون 6 می‌تواند بسیار گران قیمت باشد. و طبق برخی منابع باید منتظر آیفون 6 با 100 دلار گران‌تر از آیفون 5s باشیم.

دوربین بهتر

Apple-iPhone-5s-Camera-Back

امروزه دوربین گوشی‌های هوشمند نقش بزرگی در ثبت خاطرات و لحظات خوب و قشنگ زندگی ما دارند. هر کدام از ما دوست داریم لحظات قشنگ زندگی را با دوربینی با کیفیت‌تر ثبت کنیم. از اپل انتظار می‌رود که در نسل بعدی آیفون 6 دوربینی به مراتب بهتر بگذارد. هم‌اکنون آیفون 5s دارای یک دوربین واقعا قدرتمند و با کیفیت است، اما اپل برای رقابت با رقیبانی سخت همچون نوکیا، اچ تی سی و سامسونگ و غیره باید آماده وارد این میدان شود.

apple-super-resolution-patent-3 apple-super-resolution-patent-2 apple-super-resolution-patent-1

اوایل این هفته اپل پتنی در مورد دوربین با رزولوشن فوق‌العاده ثبت کرد که دارای لرزش‌گیر خودکار تصاویر می‌باشد. هنوز نمی دانیم که این تکنولوژی‌های جدید به آیفون 5s اضافه شود یا خیر اما رقیبانی همچون شرکت ال‌جی در پرچم‌دار خود یعنی LG G2 هم‌اکنون این ویژگی را دارد. نوکیا نیز ویژگی OIS در لومیا 1020 قرار داده است.

با این حال ممکن است اپل تعداد مگاپیکسل‌ها را تغییر ندهد، همانطور که اچ‌تی‌سی ثابت کرد که همیشه همه چیز وابسته به تعداد مگا‌پیکسل دوربین نیست. دوربین 8 مگاپیکسل در آیفون 5s بسیار عالی است. یکی از شایعات ادعا می‌کند که اپل می‌خواهد بر روی تکنولوژی لرزش‌گیر تصویر الکترونیک خود کار کند(EIS).

نتیجه نهایی

Apple-iPhone-5s-Space-Grey-Back

صد‌ها شایعه در مورد آیفون 6 تاکنون منتشر شده است و هرکدام سعی در اثبات خود دارند، شایعاتی همچون اندازه‌گیری دما و فشار و رطوبت، اما گزارش‌های آمده در این مطلب به نظر قابل اعتماد‌ترین آن‌ها هستند.

لازم به ذکر دوباره این موضوع است که ما تا الان هیچ اطلاعاتی را با اطمینان کامل و موثق در دست ندارین اما با نگاه به این منابع و ادغام نتایج شایعات مختلف، درز تصاویر آیفون 6 و پتنت‌ها و همچنین گزارش‌های معتبر می‌توانیم به یک جمع بندی از کلیت چیزی که در انتظارش هستیم نزدیک شویم.

خوشحالیم که تا زمان رونمایی و معرفی آیفون 6 در دستان تیم کوک تنها چند ماه فاصله داریم و  تا آن زمان آخرین اخبار و گفته‌ها را در مورد آیفون 6 و دیگر محصولات شرکت اپل به اطلاع شما خواهیم رساند.

technobuffalo