آیا اپل در تاریخ 17 شهریور از آیفون 7 رونمایی می‌کند؟

با توجه به این‎که هنوز دعوت‎نامه‎ای از سوی اپل ارسال نشده است، هم‎چنان گمانه‎زنی‎ها در رابطه با زمان برگزاری یک رویداد رسانه‎ای برای معرفی مدل بعدی آیفون توسط این شرکت ادامه دارد. طبق گفته‎ی وب‎سایت Bloomberg، مدل‎های بعدی آیفون یعنی مدل استاندارد آیفون 7 و مدل پلاس آن قرار است در رویدادی که برای روز 4 شنبه، تاریخ 17 شهریور، برنامه‎ریزی شده است معرفی شوند، یعنی کمتر از چهار هفته‎ی دیگر.

روز گذشته این وب‎سایت، گزارشی در رابطه با نسل بعدی مک‎بوک پرو با داشتن یک نوار OLED لمسی آماده کرده بود و در قالب یک یادداشت جانبی اعلام کرده بود که نوت‎بوک‎های جدید اپل “به احتمال زیاد در رویدادی که برای 17 شهریورماه به منظور معرفی نسل بعدی آیفون در نظر گرفته شده، معرفی نمی‎شوند.”

Apple-September-2105-event-Tim-Cook-opening-004

شرکت اپل هنوز به صورت رسمی تاریخ 17 شهریورماه را اعلام نکرده است. سخنگوی این شرکت از اظهارنظر در این رابطه خودداری کرد.

گرچه اعلام این خبر به فردی که “با برنامه‎های اپل آشنا است” نسبت داده شده است، که البته باید توجه داشت که اغلب اوقات در دنیای شایعات چنین اصطلاحی به کار گرفته می‎شود، اما نویسنده‎ی وب‎سایت مذکور یک گزارشگر دارای ارتباطات خوب با اپل است و دلیلی برای رد خبر او وجود ندارد.

از طرف دیگر، او ممکن است به سادگی بر اساس توئیت لو دهنده‎ی معروف توئیتری ایوان بلس (Evan Blass) این تاریخ را نتیجه گرفته باشد که می‎گوید

مدل‎های بعدی آیفون در روز جمعه، 26 شهریور ماه به بازار عرضه خواهند شد و پیش‎فروش آن‎ها یک هفته قبل‎تر از 19 شهریور آغاز خواهد شد.

اگر این گفته درست باشد، چنین برنامه‎ریزی‌ای تا حدی غیر معمول است چون اپل تنها 7 روز برای ثبت پیش‌‏فروش‎ها، قبل از وارد کردن محصول جدید خود به بازار، در نظر خواهد گرفت. در گذشته، پیش‎فروش مدل‎های جدید آیفون معمولاً دو هفته طول می‎کشید.

باید اشاره داشت که مدل‎های آیفون 6اس و 6اس پلاس در روز 4 شنبه، تاریخ 19 شهریور سال 1394 معرفی شده بودند. اپل از روز شنبه، 22 شهریورماه شروع به دریافت پیش‎فروش‎ها کرده و ورود آن‎ها به بازار از تاریخ 4 مهرماه شروع شد.

اگر فرض کنیم که مدت زمان ثبت پیش‎فروش‎ها طبق روال همیشگی اپل و طی یک بازه‎ی زمانی 2 هفته‎ای بین معرفی آیفون و ورود آن به بازار باشد، و فرض این‎که تاریخ پیش‎بینی شده‎ی بلس (Blass) برای فروش آیفون در بازار از 26 شهریور درست باشد، پس رویداد رسانه‎ای مذکور بایستی در روز شنبه، 11 شهریورماه برگزار شود.

معمولاً اپل دو هفته پیش از شروع رویداد مورد نظر، دعوت‎نامه‎هایی ارسال می‎کند. بنابراین می‎توانیم انتظار داشته باشیم که در اوایل هفته‎ی بعد، تاریخ رسمی این رخداد اعلام شود.