دولت ایران به دلیل مبارزه با قاچاق کالا، آیفون را تحریم می‌کند

خبر تحریم فروش آیفون توسط دولت ایران، یک خبر داخلی است که بازتاب زیادی در سایت‌های خارجی داشته است. در اینجا خبر منتشر شده در سایت Macrumors را برای شما منتشر می‌کنیم:

دولت ایران فروش محصولات اپل در ایران را ممنوع کرده است مگر اینکه شرکت اپل رسماً در ایران نمایندگی داشته باشد. این عمل با هدف مبارزه با قاچاق کالا انجام می‌پذیرد.

در روز یکشنبه، مدیر طرح مبارزه با قاچاق در ایران گفت: “اگر اپل در طول چند روز آینده یک نمایندگی رسمی در ایران ثبت نکند، تمامی آیفون‌های موجود در بازار جمع‌آوری خواهند شد.”

Flag_of_Iran

اتمام حجتی که توسط خبرگزاری تنسیم منتشر شده است، امروز توسط The Japan Times ترجمه شده است. بر اساس این گزارش، بیش از 40 میلیون ایرانی از گوشی‌های هوشمند استفاده می‌کنند که از این میان، آیفون چند میلیون دستگاه را به خود اختصاص داده است که اغلب از راه قاچاق وارد ایران شده است.

به منظور متوقف کردن قاچاق تلفن همراه، دفتر ریاست جمهوری ایران می‌خواهد در اواخر هفته طرحی را اجرایی کند که تمام گوشی‌های موبایل باید در پایگاه داده مخابرات ایران ثبت شوند. اگر تلفنی در این شبکه ثبت نشود قادر به استفاده نخواهد بود. بنابر گزارش رسمی، کاربران قبلی اپل و سایر گوشی‌های قاچاق در این طرح مستثنی خواهند بود.

با وجود همکاری اپراتورهای تلفن همراه، گمرک و اتحادیه‌ی فروشندگان تلفن همراه، اما فعالان تلفن همراه در ایران از این تصمیم دولت برای ممنوعیت بالقوه‌ی آیفون انتقاد کرده‌اند.

رییس اتحادیه‌ی Tehran IT به Tasnim News گفته است: “جمع‌آوری این تعداد زیاد آیفون آسان نخواهد بود و ابزار نگرانی کرده است که پایگاه داده این طرح می‌تواند مستعد هک شدن باشد.”