آیفون 6، ایر 2 و مینی 3 همگی به تاچ‌آیدی مجهز می‌شوند

در طی چند هفته گذشته چند دسته گزارش مربوط به نسل بعد آیفون‌های اپل منتشر شده بود که در بیشتر آنها شاهد گزارش‌هایی از مشخصات این گوشی و یا اندازه و طراحی آن بودیم. امروز گزارشی ازشرکتی آسیایی منتشر شده که در آن ادعا می‌کند نسل بعدی گوشی‌های هوشمند اپل، آیپد ایر 2 و آیپد مینی 3 همگی به قابلیت سنسور اثر انگشت خوان مجهز خواهند شد. این شرکت تایوانی یکی از تولید کننده‌های این بخش است.

همانطور که می‌دانید سنسور اثر انگشت خوان تاچ‌آیدی برای اولین بار در آیفون 5s قرار گرفت و به منظور امنیت بیشتر و پرداخت‌های آیتونز مورد استفاده قرار می‌گرفت. اگر بخواهیم از عملکرد و طرز کار این سنسور اثر انگشت خوان جمع‌بندی‌ای داشته باشیم باید بگوییم که این ویژگی جدید تا کنون بسیار موفق بوده است. زمانی که آیفون 5s همراه با تاچ آیدی رونمایی شد همگی در سال 2013 فکر می‌کردند که اپل در سری تبلت‌های خود نیز این سنسور را تعبیه کند اما این اتفاق نیافتد و کمی موجب دلسردی طرفداران محصولات اپل شد.

چند وقت اخیر نیز دیدم که در کد‌های مربوط به iOS 7.1.1 پشتیبانی از سنسور اثر انگشت تاچ‌آیدی برای آیپد‌ها در نظر گرفته شده است. شاید سال پیش اپل می‌خواست آیفون 5s یک ویژگی منحصر به فرد داشته باشد که آن را با تمام گوشی‌های هوشمند متمایز کند و بعد از گذشت یک سال از این امکان جدید، محصولات دیگر خود را با این ویژگی خلاقانه ادغام کند. اکنون دیگر کاملا منطقی است که آیپد مینی 3 و آیپد ایر 2 را همراه با تاچ‌آیدی ببینیم.

iPad-Air-2-header

امسال شرکت سامسونگ پرچم دار خود را همراه با سنسور اثر انگشت ارائه کرد و معتقد بود که هیچ تقلیدی از شرکت اپل نکرده است و حتی توانسته مفهومی بهتر و با ویژگی‌های جدید‌تر از این قابلیت را به مردم ارائه کند. در ضمن این پست رو هم بخونید: کنفرانس اپل WWDC 2014

به احتمال زیاد اپل نیز تصمیم دارد ویژگی‌های بیشتر همچون پرداخت‌های الکترونیکی را به این قابلیت اضافه کند و حتی شاید خلاقیت جدیدی به خرج دهد و با ویژگی‌هایی جدید و پیش‌بینی نشده همه را غافلگیر کند. استفاده اصلی سنسور اثر انگشت خوان تاچ آیدی برای باز کردن قفل دستگاه با استفاده از اسکن نمونه سر انگشتان کاربر می‌باشد.

به احتمال زیاد آیپد ایر 2 و آیپد مینی 3 در اواخر سال جاری میلادی و اوایل زمستان 1393 رونمایی شوند. و تا چند وقت به صورت جهانی عرضه شوند. آیپد ایر 2 دارای تاچ‌آیدی، پردازنده سریع‌تر و دوربین بهتر خواهد بود. آیپد مینی 3 نیز به سنسور اثر انگشت خوان تجهیز می‌شود و همراه با دوربین بهتر و پردازنده سریع‌تر رونمایی خواهد شد. البته ممکن است ویژگی‌های جدیدی نیز به آیپد ایر 2 و آیپد مینی 3 اضافه شود که برای متوجه شدن آنها باید تا آن زمان صبر کرد.

redmondpie