درایو اکسترنال 4 ترابایتی Rugged RAID کمپانی LaCie- برای مک

چند هفته‎ی اخیر، من در حال تست هارد دیسک پرتابل Rugged RAID کمپانی La Cie طراحی شده توسط نیل پولتون (Neil Poulton) بودم. این درایو، با رنگی که نمی‎توان آن را نادیده گرفت، برای این مخصوصا طراحی شده است که در محیط‎های سخت مقاومت کند.

1.LaCie-Rugged-RAID-03-1024x576
این درایو دیسک دارای یک قالب غیرکشویی پلاستیکی است که کمک به جذب برخورد‎ها و مقاومت در شرایط سخت می‎کند. در حقیقت، مقاوم به شوک، آب و گرد و غبار است. اگر شما فردی هستید که با هارد دیسک‎‎های اکسترنال سفر می‎کنید، پس به طور خودکار در معرض تمامی این سناریو‎های بالقوه که باعث از کار افتادن هارد می‎شوند، قرار می‎گیرید. این ویژگی‎ها باعث می‎شود درایو LaCie یک چشم انداز جذاب باشد.

این هارد درایو را نباید با درایو‎های دارای ظاهر مشابه در خط محصولی LaCie اشتباه گرفت، این درایو دارای دو هارد درایو مستقل از پیش پیکربندی شده با RAID 0 و 4 ترابایت فضای ذخیره سازی است. چنین چیزی باعث می‎شود کاربران نهایی فضای بسیاری به همراه سرعت خواندن و رایت فوق العاده سریعی در اختیار داشته باشند.

اما سرعت هارد درایو تنها جنبه‎ی سریع این درایو نیست. این هارد درایو همچنین دارای رابط تاندربولت و USB 3.0 برای انتقال داده‎ها تا سرعت 240MB/s می‎باشد. حتی نکته‎ی بهتر این حقیقت است که رابط تاندربولت، که به صورت اتوبوسی تغذیه می‎شود، که در نتیجه سفر با آن آسان است.

نیازی به گفتن نیست که از زمانی که خبر عرضه‎ی این هارد درایو عرضه شد، انتظارات من از آن بالا بود. آیا این هارد درایو از عهده‎ی برآورده سازی انتظارات کاربران OS X بر می‎آید. بررسی کامل آن را در زیر بخوانید تا متوجه شوید.

طراحی

من نمی‎توانم دروغ بگویم و می‎گویم که من فوق العاده عاشق طراحی این درایو هستم. من حدس می‎زنم طراحی به اندازه‎ی رنگ آن باعث گیرا شدن پیش چشم شما نمی‎شود. ولی باز هم با توجه به این حرف، نمی‎توان این درایو را فردی با چیز دیگر اشتباه بگیرد، و رنگ نارنجی روشن آن باعث می‎شود در یک ناحیه‎ی در هم ریخته شناسایی آن آسان شود.

جنبه‎ی مورد علاقه‎ی من در طراحی این درایو این حقیقت است که از یک کابل توندربولت غیرقابل حذف تشکیل شده که به طور شیکی حول بخش خارجی درایو پیچانده شده و به خوبی درون مکان آن قرار داده شده است. حتی دارای یک درپوش قابل برداشتن می‎باشد که در انتهای کابل تاندربولت خود را برای اینکه ظاهر شیکی به خود بگیرد، جا می‎دهد.

به نظر من داشتن یک کابل تاندربولت که همیشه آنجا است عالی است، ولی من متوجه هستم که بعضی‎ها ممکن است چنین چیزی را دوست نداشته باشند. اگر رابط تاندربولت خراب شود، راهی برای جایگزین ساختن کابل با کابل دیگری وجود ندارد. با توجه به این امر، من فکر می‎کنم احتمال رخ دادن آن با این درایو کم است، از آنجاییکه کابل شل و ول نیست و رابط مینی دیس پلی پورت نیز محکم می‎باشد.

عملکرد

همانطور که از پیکربندی RAID 0 انتظار خواهید داشت، عملکرد برای یک دیسک چرخشی واقعا خوب است. در تست‎های سرعتتی که من با برنامه‎ی Blackmagic برای مک بوک انجام دادم، من به بیشتر از میانگین سرعت 200MB/s برای سرعت خواندن و نوشتن دست پیدا کردم. مشخص است که چنین چیزی برای اشباع سازی پتانسیل توان عملیاتی تاندربولت یا USB 3.0 کافی نیست، ولی داشتن فضای کافی برای کار با آن خوب است.

2.LaCie-Rugged-RAID-01-1024x576

من زحمت فعال سازی پیکربندی RAID 1 را نکشیدم، چون از پیش با پیکربندی RAID 0 به بازار عرضه شده است، ولی RAID 1 یک گزینه نیز به شمار می‎رود، ولی استفاده از آن به معنای از دست دادن حدود نیمی از فضای هارد دیسک می‎باشد، ولی برخلاف RAID 0 معنای آن این است که حتی اگر یکی از درایو‎ها در آرایش RAID از کار بیافتد، به عملکرد خود ادامه می‎دهد.

از آنجاییکه من قصد استفاده از این درایو را برای ذخیره سازی آیتم‎های غیرضروری استفاده کنم، RAID 0 برای من عالی است. من نیاز به سریع ترین پیکربندی ممکن دارم، و پیکربندی پیش فرض برای Rugged RAID درست چنین چیزی است.
اگر قصد ایجاد یک نسخه‎ی پشتیبانی از تصاویر، یا دیگر اطلاعات مهم را داشتم یقینا استفاده از پیکربندی RAID 1 را در نظر می‎گرفتم. برای من سخت است که استفاده از این درایو را برای آن مورد توصیه کنم، چون سرعت یکی از ویژگی‎های اساسی آن است، و شما می‎توانید آن را با استفاده از RAID 0 به دست آورید.

قابلیت حمل

حقیقت اینکه این هارد درایو دارای یک کابل تاندربولت است، که به صورت اتوبوسی تغذیه می‎شود، به معنای این است که به نسبت دیگر درایو‎های دیگر به صورت ذاتی پرتابل تر‎ می‎باشد. متاسفانه، قرار دادن ویژگی USB 3.0 به همان بی نقصی نیست. هم نیاز به یک کابل USB و هم یک رابط برق دارد، از آنجایی که اتصال USB برق فراهم نمی‎‎کند.

به علت سختی و مقاومت این درایو، بزرگتر از حد تصور یک فرد است. همچنین کاملا حجیم است. با اینحال قابل حمل است، ولی با همین میزان فضای ذخیره سازی و عملکرد مشابه درایو‎های بسیار کوچکتری هم موجود هستند.

باید مشخص کنید که جنبه‎ی محکم بودن این درایو یک ویژگی‎ مورد نیاز برای شما به شمار می‎رود یا خیر. شخصا بخواهم بگویم، من فکر می‎کنم داشتن نگرانی در رابطه با حمل این درایو انگار که یک قطعه‎ی چینی با کیفیت است، خوب نیست. شما به آسانی آن را می‎توانید در کوله پشتی خود بدون نگرانی در رابطه با آن قرار دهید.

قیمت

اشتباه تکنید، قیمت آن حدود 400 دلار است، در نتیجه یک درایو گران قیمت است. ولی پولی که پرداخت می‎کنید به خاطر محکمی آن و آرامش خاطری است که به همراه آن می‎آید. پول شما همچنین توجه به طراحی بی نظیر پولتون است، گرچه رنگ قالب محافظت کننده گزینه‎ی اول من نبوده است.

شما همچنین پول یک کابل از پیش تعبیه‎ شده‎ی تاندربالت را می‎دهید، و این حقیقت که کابل ذکر شده از تغذیه‎ی اتوبوسی استفاده می‎کند. قادر به استفاده از این درایو بدون نگرانی در رابطه با هرگونه کابلی ویژگی با ارزشی برای بعضی از افراد به شمار می‎رود.

نتیجه گیری

کاربران مک بوک با کامپیوتر‎های مجهز به پورت تاندربالت یقینا هدف اولیه‎ی این درایو به شمار می‎رود.

می‎توان آن را در دستگاه‎هایی که دارای تنها اتصال USB هستند نیز آن را به کار گرفت، ولی چنین چیزی به معنای از دست رفتن آرامش می‎تواند باشد.

هارد درایو کمپانی LaCie در پیکربندی RAID 0 پیش فرض خود بسیار سریع است، ولی چنین چیزی بهایی هم به همراه دارد، چون RAID 0 به نسبت دیگر پیکربندی‎های RAID کمتر مورد اعتماد است.

3.LaCie-Rugged-RAID-02-1024x576

اگر شما یکی از کاربران مک هستید که دایم در حال سفر و بیرون هستید و به انجام پلاگ اند پلی (plug and play) راحتی نیاز دارید، این درایو پس کاملا یک بسته‎ی جذاب به شمار می‎رود. دارای فضای بی شمار است، استفاده از آن آسان، و نیازی نیست نگران آن باشید.

برای کسی نظیر من که در سفر ویدیو با MacBook Pro ادیت می‎کند، این درایو واقعا گیرا است. برای هر شخصی اینچنین نیست، ولی اگر جریان کاری شما نظیر مال من است، پس شرط می‎بندم عاشق این هارد درایو می‎شوید.

نظر شما چیست؟ ما را از نظرات و افکار خود در بخش زیر آگاه سازید.