موضع ملایم‌تر اپل، Launcher به اپ‌استور برگشت

Launcher، یک اپلیکیشن بسیار کاربردی iOS که توسط Greg Gardner توسعه داده‌شده بود، که امکان میانبر درست کردن برای اپلیکیشن‌ها، وب و مخاطبین را در مرکز اعلانات را فراهم می‌کند، پس از شش ماه وقفه دوباره روی اپ‌استور قرار گرفت. بروزرسانی اپ‌استورها در سراسر دنیا در حال منتشرشدن است و تا چندساعت دیگر به همه‌ی اپ‌استورها در سراسر دنیا خواهدرسید.

اپلیکیشن اصلی عمر کوتاهی داشت. پس از شروع بکار این اپلیکیشن در 17 سپتامبر سال گذشته، هنگامی که iOS 8 رونمایی شد، اپل Launcher را یک هفته بعد به بهانه‌ی سوءاستفاده از کاربرد ویجت از اپ‌استور پاک کرد.

Launcher-1.1-for-iOS-iPhone-screenshot-001

خوشبختانه، اپلیکیشن دوباره منتشرشده همه‌ی خصوصیت‌های نسخه‌ی پیشین خود را دارد، که نشان می‌دهد اپل موضع خود را نسبت به عرضه‌ی دیگر اپلیکیشن‌ها مرتبط با مرکز اعلانات iOS 8 متعادل‌تر کرده است.

علاوه بر رفع اشکالات و ساده‌سازی رابط کاربری، Launcher 1.1 به قابلیت جدیدی رسیده که مخاطبین WhatsApp را انتخاب کنید، اندازه لانچرها را کم کنید و برچسب‌ها را مخفی کنید، که این دومی فقط برای کاربران حرفه‌ای (پولی) در دسترس است.

آن‌ها لانچر موردحمایت را در نسخه‌ی رایگان حذف کرده‌اند و کاربران حرفه‌ای متوجه خواهندشد که اپلیکیشن مورد حمایت دیگر در لیست اپلیکیشن‌ها وجود ندارد. نغییر دیگر این است که دکمه‌های فیسبوک و توییتر دیگر در قسمت اصلی اپلیکیشن دیده نمی‌شود.

گاردنر در گفتگو با Federico Viticci از MacStories گفت: که تیم بررسی اپل بالاخره او را تشویق کرد که اپلیکیشن را دوباره عرضه کند چون نحوه‌ی کاربرد این نوع اپلیکیشن‌ها را پذیرفته است.

او ادامه داد: من تعجب می‌کردم اگر آن‌ها این کار را هرگز انجام نمی‌دادند چون آن‌ها می‌دانستند که احتمالا در آینده این تصمیم را بازبینی خواهندکرد و آن را تغییر خواهند داد.

برای آن‌هایی که هنوز با Launcher آشنایی ندارند باید گفت که این اپلیکیشن به شما دسترسی شما را به وظایف و برنامه‌هایی که بیشتر با آن‌ها سرکار دارید ساده‌تر می‌کند. هر لانچری می‌تواند با انتخاب‌ آیکون‌های متفاوتی شخصی‌سازی شود تا از سردرگمی بین اپلیکیشن‌هایی که زیاد استفاده نمی‌کنید خلاص شوید.

علاوه بر تهیه‌ی میانبرهای سفارشی و استفاده از ویجت در مرکز اعلانات، Launcher به شما اجازه می‌دهد که میانبرهایی را بسازید که به وسیله‌ی آن با همسر خود تماس بگیرید، به دوست خود پیام بفرستید و مسیر خود را تا خانه پیدا کنید و کارهای دیگری از این قبیل را با آن انجام دهید.

و اگر شما با سیستم URL Scheme آشنا باشید، شما خیلی راحت می‌توانید دکمه‌های ویجت را برای اپلیکیشن‌های مختلف درست کنید و آنها را با هم ترکیب کنید. Launcher همچنین به طور خودکار برای افراد مهم در لیست مخاطبین شما و همچنین برنامه‌هایی که زیاد از آنها استفاده می‌کنید لانچر درست می‌کند.

میانبر‌های داخل برنامه شامل دستوراتی برای برقراری تماس، ارسال پیام کوتاه یا ایمیل و یا برقراری ارتباط از طریق FaceTime با مخاطبین منتخب و پیدا کردن مسیر و جستجو برای مکان‌هایی که مورد علاقه‌ی شما و در اطراف شما قرار دارد است، و همچنین میانبرهایی برای وبسایت‌ها و یا بعضی برنامه‌های منتخب پشتیبانی‌شده دارد.

برای مثال، شما می‌توانید یکی از دکمه‌های لانچر را برای ارسال Yo، بارگذاری یک صفحه‌ی خاص در فیسبوک، ارسال یک ایمیل یا توییت و اجرای گردش کار و دیگر کارها اختصاص دهید.

با اینکه هزاران اپلیکیشن دارای میانبرهای Launcher هستند، همه‌ی آنها قابل پشتیبانی نیستند. فقط اپلیکیشن‌هایی که می‌توانند توسط برنامه‌های شخص ثالث اجرا شوند قابل پشتیبانی‌اند که البته طبق گفته‌‌ی Gardner روزبروز بر تعداد آن‌ها افزوده می‌شود.

Launcher-1.1-for-iOS-iPhone-screenshot-002

خوشبختانه، کاربران این اجازه را دارند که لانچرهایی برای اپلیکیشن‌ها و اعمالی را که هنوز توسط URL scheme پشتیبانی نمی‌شوند درست کنند.

Launcher بدون هیچ هزینه‌ای قابل دسترسی است ولی برای کسانی که می‌خواهند قابلیت تغییر اندازه آیکون‌ها و مخفی کردن برچسبها را جهت ساده‌تر کردن ویجت به دست آورند قابلیت خرید درون‌برنامه‌ای 4.99 دلاری وجود دارد.

Launcher در حال حاضر در سرورهای مختلف اپل در حال انتشار است و از امروز از طریق این لینک در اپ‌استورهای آمریکا برای دانلود در دسترس است.