تصاویر مبدل پورت 3.5 میلی‎متری به پورت لایتنینگ در آیفون 7

همان‎طور که می‎دانید، انتظار می‎رود در آیفون 7 ، خبری از جک هدفون 3.5 میلی‎متری نباشد. به دنبال آن باید از هدفون‎‎های بی‎سیم، هدفون‎های قادر به برقراری ارتباط با بلوتوث، و هدفون‎های سیمی‌ای استفاده شود که امکان برقراری ارتباط با پورت لایتنینگ را دارند. منابع خبری خاصی اصرار دارند که این گوشی ممکن است در جعبه‎ی فروش خود یک رابط پورت 3.5 میلی‎متری به لایتنینگ داشته باشد تا کاربران بتوانند از لوازم جانبی صوتی فعلی خود نیز هم‎چنان استفاده کنند.

Lightning_3.5mm_adapter_iphone_7_tinhte-001

امروز، طی تصاویر و ویدئویی که با رزولوشن بالایی منتشر شده است، رابط مذکور به نمایش گذاشته شده است. آخرین تصاویر مورد نظر روز 5 شنبه توسط وب‎سایت ویتنامی Tinhte.vn به بیرون درز شده است که ادعا می‎کند این رابط را از کارخانه‎ی فاکس‎کان دریافت کرده است.

همان‎طور که دیده می‌شود، این رابط بسیار کوتاه است. طراحی آن، مشابه با رابط‎های فعلی اپل است، نظیر USB-C به USB و تاندربولت به اترنت.

Lightning_3.5mm_adapter_iphone_7_tinhte-002

بعد از زدن هدفون سیمی یا هرگونه تجهیزات صوتی دیگر به انتهای 3.5 میلی‎متری این رابط، و اتصال انتهای دیگر آن به پورت لایتنینگ دستگاه iOS شما، افرادی که آیفون 7 دارند بایستی قادر به استفاده از هدفون‌های شخصی خود باشند. به این ترتیب دارندگان آیفون 7 نیاز نیست که نسبت به خریدن یک نسخه‎ از ایرپادهای دارای پورت لایتنینگ یا مقابله با مشکلاتی در رابطه با کیفیت صدا که به دنبال استفاده از هدفون‎های بلوتوثی به وجود می‌آید، اقدام کنند.

Lightning_3.5mm_adapter_iphone_7_tinhte-003

این سایت به کالبدشکافی این رابط پرداخته تا در آن چیزی را نشان دهد که به نظر می‎رسد قطعه‌ای الکترونیکی و یک چیپ رمزنگاری باشد، که وجود آن توسط اپل برای تمامی لوازم جانبی دارای تاییدیه‎ی لایتنینگ و تحت عنوان “ساخته شده برای آیفون” اجباری شده است. شاید این حقیقت را بتوان به عنوان مدرک دیگری دانست که محصول مورد نظر واقعا یکی از لوازم جانبی اصلی اپل است.

Lightning_3.5mm_adapter_iphone_7_tinhte-005

زمان اتصال این رابط به یک آی‎‎پد دارای سیستم‎عامل iOS 9 یا قدیمی‎تر، پیامی ظاهر می‎شود تحت عنوان: “این لوازم جانبی توسط این دستگاه پشتیبانی نمی‎شود.” برای رفع سوال شکل‌گرفته در ذهن خیلی از افراد باید گفت زدن این رابط به دستگاهی نظیر آیفون 6 اس یا iPhone SE با یک نسخه‎ی بتای نصب شده از سیستم‎عامل iOS 10 مشکلی پیش نخواهد آمد.

طبق گفته‎ی این وب‎سایت، شما حتی می‎توانید هدفون‎های خود را با استفاده از این مبدل به پورت لایتنینگ وصل کنید که در این صورت iOS صدا را از طریق این پورت مسیریابی می‎کند.

Lightning_3.5mm_adapter_iphone_7_tinhte-007

بزرگترین جنبه‎ی منفی حذف پورت 3.5 میلی‎متری این حقیقت است که به دنبال استفاده از هدفون‎های سیمی، کاربران قادر به این نخواهند بود که در حین شارژ گوشی به موسیقی گوشی کنند. جنبه‌ی مثبت این است که حرکت به سمت صدای تمام دیجیتال، بایستی کیفیت صدا را افزایش دهد.

حذف جک هدفون باعث آزادسازی فضای موجود در این دستگاه برای قطعات دیگر خواهد شد چون یقیناً جک 3.5 میلی‎متری درون این دستگاه جای زیادی را به خود اختصاص داده است و یک چیپ تبدیل‎کننده‎ی (DAC) دیجیتال به آنالوگ بر روی لاجیک بورد نیاز است.

حرکت به سمت صدای تمام دیجیتال از طریق لایتنینگ و صدای بلوتوث بی‎سیم عملاً باعث انتقال چیپ DAC از آیفون به رابط یا خود سخت‎افزار هدفون خواهد شد. با قرار دادن این رابط در جعبه‎ی فروش مدل بعدی آیفون، اپل مطمئن خواهد شد که هر مشتری قادر به استفاده‎ی فوری از هدفون‎های موروثی خود با این گوشی خواهد بود و در کنار آن، به سازندگان هدفون کمک می‎کند هزینه‎های تولید را کاهش دهند.