سرمایه‌گذاری شرکت LG Display بر روی نمایشگرهای OLED

طبق گزارش وب‎سایت Bloomberg در روز 4شنبه، شرکت LG Display سرمایه‎گذاری بر روی نمایشگرهای نسل بعدی موبایل بر اساس فناوری دیود گسیل نور ارگانیک (OLED – اولِد) را افزایش می‎دهد. دلیل این حرکت الجی آن است که مشتری برتر آن‎ها یعنی شرکت اپل از سال 2017 از این نمایشگرهای فوق‎العاده نازک و صرفه‎جویی کننده در مصرف انرژی در آیفون‎های خود استفاده خواهد کرد.

مدیرعامل این شرکت آقای هان سانگ بوئم پذیرفته است که آن‎ها خیلی دیر وارد عرصه‎ی اولد شده‎اند. گرچه او انتظار دارد که این فناوری در چند سال آینده بیشتر و بیشتر مورد استفاده‎ی تولیدکنندگان دستگاه‎های موبایل، به دنبال عدم استفاده از نمایشگرهای سنتی ال‎سی‎دی، قرار گیرد.

iPhone-6-Retina-HD-593x338

او به دنبال شرکت در رویدادی برای شرکت ال‎جی اعلام کرد که “حقیقت دارد که ما دیر وارد عرصه‎ی سرمایه‎گذاری برای اولِد برای دستگاه‎های الکترونیکی کوچک در مقایسه با تلویزیون‎ها شدیم. جای انکار ندارد که امروزه اولدهای انعطاف‎پذیر در حوزه‎ی موبایل بسیار مورد استقبال قرار گرفته‎اند و ما پذیرای این روند خواهیم بود.”

شرکت LG Display علاوه بر مواجه شدن با روند آهسته‎ی فروش آیفون، با رقابت سختی از سوی تامین‎کنندگان چینی پنل‎های نمایش نیز قرار گرفته است. تولیدکننده‎ی اول نمایشگرهای ال‎سی‎دی، یعنی شرکت LG Display هم‎چنین به توسعه‎ی صفحات نمایش تاشو نیز مشغول است.

ولی در حال حاضر این شرکت به تولید ال‎سی‎دی‎ها ادامه خواهد داد. طبق گفته‎ی آقای هان “به خاطر این‎که درآمد ما از اولِدها هم‎چنان کمتر از ده درصد است. ما هرگز فکر عدم تولید ال‎سی‎دی‎ را نخواهیم داشت، ولی در نظر داریم به صورت آهسته به سایر حوزه‎ها نیز نزدیک شویم.”

رقیب این شرکت یعنی شرکت Samsung Display اخیراً چندین خط تولید ال‎سی‎دی را متوقف کرده است چون به دنبال افزایش ظرفیت تولید صفحات نمایش AMOLED خود است.

شرکت LG Display تامین‎کننده‎ی نمایشگرهای اولد انعطاف‎پذیر برای اپل‎واچ است، تنها محصولی از اپل که در حال حاضر از فناوری OLED استفاده می‎کند. LG Display هم‎چنین پنل‎های سنتی ال‎سی‎دی با فناوری IPS را برای iMac و اخیراً نمایشگر Thunderbolt فراهم می‎کند. طبق شایعات، نسل بعدی آیفون در شهریورماه امسال (با احتمال کم) یا مدل ارائه شده در دهمین سالگرد اپل در سال 2017 از نمایشگرهای اولد استفاده خواهند کرد.

در قدیم، مدلی از MacBook Pro شایعه شده بود که یک نوار لمسی اولِد با دکمه‎های مبتنی بر نرم‎افزار قابل‎ برنامه‎ریزی داشت که جایگزین ردیف بالایی کلیدهای F در بالای صفحه‎کلید خواهد شد.

به علت عدم نیاز به نور پشتی، نمایشگرهای اولِد انرژی کمتری به نسبت ال‎سی‎دی‌ها مصرف می‎کنند. فناوری OLED هم‎چنین ادعا می‎کند که در نور خورشید خواناتر است، سطح اشباع‎سازی بالاتری از رنگ به همراه رنگ‎های مشکی عمیق‎تر و امتیازهای دیگری دارد.