چیزهایی در رابطه با بازی های گوشی‎های هوشمند نینتدو

 

نینتدو قرار دادن نام خود بر روی بازی های گوشی‎های همراه را اعلام کرده است. این امر چیزی است که از خیلی وقت پیش در رابطه با آن صحبت می‎شود، بعد از آنکه مردم، بویژه درغرب، بیشتر بر روی آیفون‎های خود بازی کردند تا نینتندو 3دی اس. ولی نینتدو چه بازی‎هایی را برای دستگاه‎های موبایل می‎سازد؟ آیا ما با بازی کردن سوپر ماریو 64 بر روی گوشی جدید گلگسی S6s خود ماه‎ها فاصله داریم؟

2

جایی برای پورت‎ها وجود ندارد

خوب، خیر. و برطبق آنچه به نظر می‎رسد، اکثر مسائل مربوط به توسعه بازی‎ها توسط شرکت نینتدو انجام نمی‎شود بلکه این شرکت دیگری به اسم DeNA است که این کار را انجام می‎دهد، شرکتی که با نینتدو همکاری را برای تولید بازی های موبایل شروع کرده اند.

طبق گفته نینتدو هدف ماموریت این دو شرکت به صورت زیر است :

” نینتدو و DeNA قصد این را دارند تا با همکاری با هم بازی‎های جدیدی بوجود آورند که IP نینتدو در آن‎ها دیده می شود، بازی هایی که خاص دستگاه‎های هوشمند طراحی شده اند.”
DeNA کمی در اعلام خبر خود جزییات بیشتری در اختیار افراد قرار داده است، با اعلام این گفته که این بازی‎ها کاملا پروژه‎های جدیدی خواهند بود تا فقط ” انتقال بازی‎هایی که خاص کنسول خانگی Wii U یا سیستم پرتابل نینتدو 3دی اس ساخته شده اند.”

این رویا که در آن موجی از بازی‎های فعلی نینتدو ناگهان وارد گوشی‎های آندرویدی و آیفون می‌‎شود را بی‎خیال شوید. به طور خلاصه، نینتدو آنقدر هم احمق نیست. می‎داندکه قیمت پایین نمونه‎های بازی مخصوص موبایل باعث کاهش چشمگیر فروش و قیمت بازی‎های کنسول این شرکت می‎شود.

زلدا بر روی گوشی همراه شما؟

گرچه، شرکت DeNA یک اظهارنظر تخصصی کرده است که باید آن را مد نظر قرار دهیم یعنی: “تمامی IP های نینتدو برای توسعه و بررسی عوامل بیگانه قابل انتخاب خواهد بود.” برای هیچ برندی محدودیت وجود ندارد. نه برای ماریو، نه برای زلدا (Zelda).

با اینحال، یقینا هیچ ضمانتی وجود ندارد که ما شاهد نمونه‎های اصلی و اولیه این بازی‎ها بر روی گوشی موبایل باشیم، و نینتدو به احتمال زیاد در رابطه با تایید بازی‎‎هایی که IP ماریو وزلدا را برعهده دارند سختگیرانه عمل می‎کند.

این بازی‎ها برای دیگر جنبه های تجاری این شرکت بسیار مهم می‌باشند. کاربران قدیمی ممکن است به یاد داشته باشند زمانی را که نینتدو در دهه 90 کمی کوتاهی کرد و شاهد بروز بی درنگ کنسول CD-i شرکت فیلیپ و بازی The Legend of Zelda: Wand of Gamelon (به همراه دیگر بازی‎ها) بودیم.

3

نینتدو و DeNA

برای اینکه نظرات بهتری در رابطه بازی‎هایی که به دنبال این همکاری عرضه می شود، داشته باشیم، ما باید در رابطه با نحوه همکاری این دو شرکت فرضیه سازی کنیم. شما ممکن است نام شرکت DeNA را نشنیده باشید، ولی ممکن است با دو بازوی چپ و راستی آن یعنی Mobage و ngmoco برخورد کرده باشید.

افرادی که از قدیم بازی ‎می‎کنند احتمالا با شنیدن نام ngmoco درخشش گرمی در چشمانشان پیدا می‎شود، شرکتی که بعضی از بهترین بازی‎های اولیه آیفون نظیر Rolando و Star Defense را ساخت ولی Mobage است که اینجا مهمترین عنصر به شمار می‎رود. Mobage علاوه بر یک توسعه دهنده، عرضه کننده بازی نیز به شمار می‎رود که یک پلت فرم بازی است که در ژاپن بسیار مورد استفاده قرار ‎می‎گیرد، سیستمی که در آن بازی‎های DeNA به همراه محصولات گوگل پلی و اپل استور آیفون برای فروش عرضه‎ می‎شود. در گذشته این سیستم توانسته است تا 30 میلیون کاربر فعال جلب کند.

ایجاد یک شبکه نینتدویی شبیه به این شبکه مهمترین قسمت از اهداف درنظر گرفته نینتدو به شمار می‎رود، به نظر می‎رسد که:

“نینتدو و DeNA همچنین قصد راه اندازی یک سرویس آبونمان آنلاین هستند که از دستگاه‎های هوشمند، PCو سیستم‎های نینتدو نظیر سیستم پرتابل نینتدو 3دی اس وکنسول خانگی Wii U بشود به آن دسترسی داشت. خدمات آبونمان، که راه اندازی آن برای پاییز 2015 برنامه ریزی شده است، طبق تجربه گسترده شرکت DeNA و قابلیت‎های آن در خدمات آبونمان آنلاین ساخته می شود.”

1

وارد شدن به دنیای شبکه‎های اجتماعی

نینتدو به دنبال کسب نوعی موفقیت به دست آمده از کانال‎های اجتماعی مشابه آنچه که DeNA به دست آورده است، می‎باشد، و راضی نیست که این کار را با زیرساخت‎های اپل استور و گوگل پلی انجام دهد. در طول کنفرانس مطبوعاتی که در آن این همکاری اعلام شد، رییس کمپانی نینتدو یعنی ایواتا ساتورا (Satoru Iwata) چنین چیزی را اعتراف کرد که “در حقیقت موبایل یک بازار فوق العاده رقابتی به شمار می‎رود و تنها یک سری معدودی از دست اندرکاران مطمئن، قادر به نمایش نتایج قابل دوام می‎باشند. اگر نینتدو نتواند راه خود را در میان برندگان این عرصه باز کند، اصلا معنایی ندارد که ما بخواهیم خود را بی دلیل درگیرتجارت نرم افزار در دستگاه‎های هوشمند کنیم”.

اگر پلت فرم Mobage الهام بخش نینتدو برای عقد این قرارداد است، به نظر می‎رسد که- همانطور که بسیاری از افراد از آن هراس داشته‎اند- مدل تجاری freemium (در این مدل محصول پایه به صورت رایگان ارائه می‎شود ولی خدمات جانبی یا تکمیلی پولی می‎باشد) مدلی است که نینتدو قصد تمرکز و توجه به آن را دارد. تمامی بزرگترین موفقیت‎های Mobage برای بازی کردن رایگان هستند. از جمله مثال‎هایی نظیر Rage of Bahamut و برادران خونی (Blood Brothers).

4

شاخص دیزنی

این اولین باری نیست که DeNA با یک نگهدارنده فوق العاده مهم IP قراردادی بسته است. در سال 2012، این شرکت قرارداد مشابهی با دیزنی عقد کرد، و جدا از تمرکز روز افزون قرارداد با نینتدو بر ایجاد (آنچه البته به نظر می‎آید) پلت فرم بسته‎ای که بتوان بازی‎ها را، به همراه نرم افزار‎ها و بازی‎های اپل استور از آن توزیع کرد، با نگاه به آن قرارداد با دیزنی می‎توانیم در رابطه با نحوه ساخت بازی‎های موبایل نینتدو ایده‎ای داشته باشیم.

Star Wars این روز‎ها یکی از دارایی‎های دیزنی به شمار می‎رود و آخرین بازی موبایلی که براساس فیلم‎های جنگ ستارگان ساخته شده است، جنگ ستارگان: دفاع کهکشانی (Star Wars: Galactic Defense) نام دارد. این بازی توسط شرکت DeNA در سانتیاگو ساخته شد و استودیوی ساخت این فیلم به آسانی دفترچه خاطراتی از توسعه این بازی درست کرده است که درآن کمی در رابطه با توضیح بازی صحبت می‎شود.

برخلاف تمامی جنبه‎های مثبت این بازی ویدیویی، به نظر می‎رسد این بازی به نوعی یک پوست اندازی از بازی‎های دفاع از برج محبوب Kingdom Rush به شمار می‎رود که برای تشویق بازیکنان به وفاداری به آن، دارای امکانات بیشتری در رابطه با ریز تراکنش‎ها و عناصر شبکه‎های اجتماعی شده است. این بازی یک بازی استراتژیک می‎باشد، از این نظر که طراحی آن برپایه این صورت گرفته است که به بهترین نحو در فضای گوشی شناور باشد. این کار هوشمندانه است یا خیر؟ بستگی به این دارد که چه نظری داشته باشید.

نوشته‎های خاطرات توسعه دهنده بازی اشاره می‎کند که دخالت فیلم های جورج لوکاس بیشتر در رابطه با قراردادن اجابت برند(brand compliance) است تا طراحی بازی.

در عرصه برند

آیا آینده بازی های موبایل نینتدو در فروشگاه‎ها چنین چیزی است؟ به یاد داشته باشید که نینتدو همچنین ایجاد بخش جدید بازی موبایل را اعلام نکرده است، این حرف نشان دهنده این است که بازی‎های موبایل این شرکت ممکن است به چنین شیوه‎ای ساخته شوند که DeNA و زیربخش‎هایش کارهای خسته کننده و مشکل را انجام می‎دهند و نینتدو به دنبال کیفیت و اجابت برند (brand compliance) ‎می‎باشد.

نینتدو افسار طراحی بازی را به این دلیل رها می‎کند که DeNA در این حوزه تجربه بیشتری دارد. نینتدو قادر به وفق یافتن با شیوه‎‎ای که بازی‎ها در طول 6 سال گذشته ظاهر شده‎اند، نبوده است، درحالیکه DeNA بومی این بازار به شمار می‌رود.

البته، تا اینجا ما چیزی در رابطه با دخالت نینتدو در رابطه با برنامه‎های مربوط به طراحی بازی برای موبایل نمی‎دانیم. هرچیزی ممکن است و تصور کردن اینکه نینتدو در رابطه با برند‎های خود چیزی بیشتر از دقیق بودن عمل می‎کند، سخت نیست.

اما آنچه DeNA با آیپی دیزنی انجام داده است نشان از این دارد که ما به یک طراح سنتی بازی داریم نگاه می‎کنیم که در برنامه‎های آن برگشت ریز تراکنش‎ها به همان اندازه‎ای مهم می باشد که، مکانیک بازی مهم است. تراکنش‎های موبایل در بازی‎ها یک هنر است و انجام آن به درستی چیزی است که ایواتا با گفتن “برندگان این عرصه” باعث جداسازی برندگان از بازندگان می‎شود.

شما این را می‎توانید از گفته‎های هم ایواتا و هم DeNA مشاهده کنید که هردو می‎گویند آن‎ها برنامه‎های موبایل را “توسعه و اجرا خواهند کرد”. بازی های موبایل دیگر محصول نیستند بلکه یک سرویس به شمار می‎روند.

اینکه نینتدو نسبت به این ایده خودآگاهی دارد به شما چیز زیادی در رابطه با آنچه که باید در سال 2015 از بازی های موبایل نینتدو انتظار داشته باشید می‎گوید. ما تنها امیدواریم که DeNA و نینتدو یک چارچوب بازی موبایلی کشف کنند که برای بازیکنان، افراد ذی نفع از نظر مالی و اقتصادی و برندها به یک شیوه عمل کند. این امر وظیفه آسانی به شمار نمی‎رود.