اشکالی ندارد که ساعت‌اپل برای همه هیجان‌انگیز نیست

زمانی که اپل عرضه ساعت خود را اعلام کرد، من می‎دانستم که منم یکی از آن ها می‎خواهم. در حقیقت زمانی که موتورولا عرضه Moto 360 را اعلام کرد، من یکی از آن ها را نیز می‎خواستم. اگر بدون حقه یا هک با iOS سازگار بود ممکن بود یکی از آن ها را واقعا بخرم. فکر کنم اشکال ندارد که بگویم ایده ساعت‎های هوشمند من را بسیار به خود جلب می‎کند.
اما از زمان اعلام خبر قیمت ساعت اپل من با افراد زیادی صحبت کرده ام که به نظر می‎رسد نمی‎دانند چرا اینقدر ساعت اپل برای بعضی از ما هیجان انگیز است. آن‎ها می‎گویند قیمت آن زیاد است. اشاره می‎کنند که این ساعت کاری نمی‎کند که در حال حاضر آیفون شما نکند. شما نیازی به آن ندارید.

1

و از تمامی جهات هم راست می‎گویند. حتی نسخه ورزشی آن از ارزان بودن به دور است. آیفون‎های ما کارهایی نظیر بعضی ازکارهای مربوط به اعمال سلامت را انجام می‎دهد، درست کاری که دقیقا این ساعت نوظهور قصد انجام آن را خواهد داشت. و نه، خیلی بیش از حد به این ساعت احتیاج ندارم ولی یکی از آن‎ها را حتما میخواهم !

ولی مردم متوجه نیستند چه چیزی باعث می‎شود اینچنین شدید من تاکید داشته باشم که ساعت اپل خوب است.

اما زمانی که من فردی را می‎بینم که به ساعت اپل نگاه می‎کند و من را به عنوان یک فرد دیوانه معرفی می‎کند که حتی فکر خریدن آن را دارد، من به گذشته و به نقطه نظر خودم در رابطه با پیشرفت‎های تکنولوژی در طول سالیان سال فکر می‎کنم.

زمانی که افراد گوشی‎های موبایل سنگین و ضخیم را تنها به این دلیل می‎خریدند که بهترین دوربین‎ها را دارد، من دلیلش را درک نمی‎کردم. من نمی‎خواستم با یکی گوشی عکس بگیرم. این ایده فقط احمقانه بود.

زمانی که تازه گوشی‎های هوشمند همراه پا به عرصه حضور گذاشتند، خیلی قبل تر از آیفون، من کوچکترین، نازکترین و سبکترین گوشی که نوکیا برای عرضه داشت را می‎خواستم. برای کارهای کامپیوتری من یک کامپیوتر داشتم. چرا بخواهم چنین کارهایی را با یک گوشی همراه انجام دهم؟

البته، این روزها تمامی گوشی های هوشمند که ما به آن ها علاقه داریم از نوع هوشمند هستند و قابلیت‎های دوربین آن‎ها در راس احتیاج‎های هر فرد زمان خرید قرار دارد. آیفون 6 من تنها و فقط دوربین من است و من غیر این هم انجام نمیدهم.

اگر در فکر این هستید که چرا این حرف‎ها را زدم، در واقع از این سفری که به گذشته‎ها شد منظوری دارم. منظور من یک حرف ساده است، و آن این است که زمانه عوض می‎شود، تکنولوژی عوض می‎شود و مهم تر از همه، استفاده ما از آن تکنولوژی به همراه آن نیز عوض می شود. آنچه ساعت‎های هوشمند امروز انجام می‎دهند نسبت به آنچه که فردا انجام خواهند داد، رنگ می‎بازد. من فکر نمی‎کنم که ما حتی بررسی کرده باشیم که زمانی که توسعه دهندگان این شرکت خود را وارد این بازار کردند چه استفاده ای از ساعت اپل خواهیم کرد، و همین هم من را شگفت زده می کند. من هیجان زده هستم نه برای کارهایی که ساعت اپل به دنبال عرضه در 24 آوریل انجام می‎دهد، بلکه آنچه که در 6 ماه بعدی انجام خواهد داد. یا 12 ماه یا 5 سال بعد.

جدا از تمامی این مسائل به عقب و سال 2007 برگردید و نگاهی به آیفون داشته باشید. 8 سال سپری شده است، آن را با آنچه که الان است و نحوه استفاده ما از آن مقایسه کنید. امکان مقایسه نیست و نباید هم مقایسه شود. با این تفکر، تصور کنید که ساعت اپل در سال 2023 چه کاری انجام خواهد داد. ما ممکن است در آینده زندگی کنیم، ولی همیشه چیزهای بیشتری برای رخ دادن و ظهور وجود دارد.

من نمی‎توانم صبر کنم که ببینم آینده چه چیزی برای نشان دادن به ما دارد، و فکر می‎کنم باید چیزی باشد که ساعت هوشمند شکل داده باشد.