چرا رزولوشن گوشی موبایل اهمیت ندارد؟

پیکسل‎ها را می‎توانم ببینم اما هدف از وجودشان را متوجه نمی‎شوم

اغلب تصور شده که هرچقدر کیفیت صفحه‎ی گوشی‎های هوشمند بهتر باشد، خود گوشی هم خوب خواهد بود و من خودم هم همینطوری فکر می‎کردم. اما طی چند روز گذشته، به این نتیجه رسیده‎ام که کیفیت پایین داشتن هم فواید خودش را دارد. قبل از این که چنگک‎های پیکسلی‎تان را بردارید و برای حمله کردن ازحام کنید، بهتر است حرفهایم را بشنوید.

SamsungGalaxy_S4_review_09-970-80

چند وقتی است که در حال سر و کله زدن با گوشی Huawei Ascend G7 هستم، گوشی هوشمند ارزان قیمتی که صفحه نمایش 5.5 اینچی دارد اما رقم کیفیت تصاویرش عدد متوسط 720p است. از آن طرف گوشی‎های خیلی گران‎تر آیفون 6 پلاس و OnePlus One هم با وجود داشتن صفحه نمایش 5.5 اینچی، رزولوشن‎هایشان را به عدد 1080p افزایش داده‎اند. این یعنی این گوشی‎ها صفحه نمایش‎های بهتری دارند؟

شاید نه. البته درست است که چگالی پیکسل بالا (401ppi در مقابل 267ppi گوشی Ascend G7) تصاویر بسیار زیباتری را ارائه می‎دهد اما این زیبایی قیمتی دارد که باعث می‎شود هنگام لحاظ کردن فاکتورهای مختلف برای خرید گوشی، یک صفحه نمایش با رزولشن فرازیاد آنقدر‎ها هم جذاب به نظر نیاید.

واضح ترین مشکل، هزینه است. هر چقدر کیفیت صفحه بالاتر برود متقابلا قیمتش نیز افزایش پیدا می‎کند. من یکی که تصور می‎کنم خیلی از ماها می‎توانیم با رزولوشن 720p هم به جای 1080p سر کنیم مخصوصا وقتی در این صورت لازم نباشد مقداری زیادی پول بابتش بدهیم.

برای خرید اپل ایدی وارد شوید : ساخت apple ID

نکته‎ای دیگری که باید در نظر داشت این است که رزولوشن بالا برای صفحه نمایش فشار زیادی به گوشی وارد می‎کند -مخصوصا به بخش گرافیکی- تا بتواند تصاویر دوست داشتنی را از ورای صفحه نمایان کند. افرادی که آنقدر خوش شانسند که دارای قوی‎ترین و بهترین گوشی‎های هوشمند با آخرین مدل سخت افزار هستند، احتمالا اهمیتی به این موضوع نمی‎دهند و مشغول شیرجه زدن در انبوه عظیم پولهایشان هستند. درست مثل مک داک اسکروج.

اما آدم‎های معمولی که بودجه‎ای متوسط یا گوشی‎های قدیمی و ساده دارند باید به صورت جدی تصمیم بگیرند که فروختن اجرای خوب به کیفیت تصویری بالا داشتن واقعا ارزشش دارد یا نه.
مثالی ارزشمند درباره‎ی این معامله بین Sony Xperia Z3 و Xperia Z3 Compact توجه من را به خود جلب کرد. هر دوی این گوشی‎ها سخت افزار یکسان دارند (که شامل CPU و GPU مشابه می‎شود) اما Z3 صفحه نمایش بزرگتر 1080p دارد در حالی که Z3 Compact صفحه‎ای با رزولوشن 720p رویش نصب است. Z3 Compact کوچکتر و ارزان‎تر اتفاقا هنگام بازی کردن با نرخ قاب ملایم‎تر، عملکرد بهتری داشت چون GPU تنها لازم بود در 720p عمل رندرینگ را انجام بدهد.

کیفیت بالا روی صفحه نمایش بزرگتر = کمبود باتری

البته که می‎توانید با کیفیت Full HD از محتویات نت فلیکس استفاده کنید یا ویدئوهای خانگی لرزان 4K را که با گوشی‎تان گرفته‎اید ببینید اما اگر بعد از نصف روز باتری گوشی‎تان ضعیف شد آیا واقعا ارزشش را دارد؟ هر صفحه‎ای که به دلیل نداشتن باتری روشن نشود مانند دیگری است، حالا تعداد پیکسل‎هایش هر چقدر که می‎خواهد باشد.

در مورد دسترس پذیری و راحتی استفاده چی؟ حتی زمانی که درباره صفحات نمایش بزرگ صحبت می‎کنیم در واقع در مورد صفحاتی حرف می‎زنیم که اغلب کوچکتر از 6 اینچ هستند و داشتن پیکسل‎های زیاد باعث می‎شود متون ریزتر و در نتیجه خواندنشان سخت بشود.

بله، خب اندروید و سایر سیستم عامل‎های موبایل تنظیماتی دارند که به شما اجازه می‎دهند اندازه‎ی متون را افزایش بدهید اما این وضعیت آنقدر هم عالی نیست. اول اینکه این افزایش روی بیشتر اپ‎های ثالث تاثیری ندارد و اکثر وب سایت‎ها هم متون را با همان اندازه‎ی پیش فرض نمایش می‎دهند که باعث می‎شود خواندنش بسیار سخت باشد. بزرگ کردن بیش از حد فونت و آیکون‎ها می تواند همچنین این معنی را بدهد که شما دارید برای این پیکسل‎های اضافی هم هزینه می‎کنید بدون اینکه از فواید واقعی صفحه برخوردار شوید. در این صورت بهتر است که پولتان را هدر ندهید.

امیدوارم منظور من را اشتباه متوجه نشوید. به نظر من اگر دلیل خوبی وجود داشته باشد اتفاقا کیفیت بالا می‎تواند مفید واقع شود. من با همکارم برای یک هفته قهر کردم وقتی که به جای بلوری از نوار ویدئویی استفاده کرد.

در هر صورت، وقتی اخیرا Qualcomm با من در مورد قرار دادن 4K روی گوشی‎های موبایل صحبت کرد فقط شانه‎هایم را بالا انداختم. می‎توانستم پیکسل‎ها را ببینم تنها دلیلشان را متوجه نمی‎شدم.