برنامه Photos و قدرت جستجو در عکس ها

شاید فکر کنید که جستجو بین عکس‌هایتان باید کاری غیرممکن باشد. برخلاف فایل‌های متنی، در یک عکس دیگر کلمه‌ای برای جستجو وجود ندارد. اما عکس‌های شما اطلاعات ارزشمندی را درون خود دارند که برای به ‌دست آوردن جزییات تصاویر شما به کار می‌آیند. اگر شما در اپلیکیشن دوربین آیفون خود، سرویس مکان‌یابی (Location Services) را فعال کرده باشید، تمام عکس‌های شما حاوی اطلاعات مکانی‌ای هستند که به شما اجازه‌ی جستجوهای بسیار دقیقی را در اپلیکیشن رسمی Photos در iOS می‌دهند.

با انتشار iOS 8، شرکت اپل ویژگی‌های بسیار قدرتمندی را اضافه کرده‌ است که به شما در پیدا کردن همان عکسی که به دنبالش هستید، کمک می‌کنند.

چگونه در برنامه Photos عکس‌ها را جستجو کنیم؟

جستجو

بیایید فرض کنیم که شما می‌خواهید عکس فوق‌العاده‌ای که تابستان سال گذشته در ساحل گرفته‌اید را به دوستتان نشان دهید. اگر شما از آن زمان تا کنون صدها عکس گرفته‌باشید، گشتن بین همه این عکس‌ها می‌تواند کار طاقت‌فرسایی باشد. یک راه حلی که پیش روی شما قرار دارد، این است که با استفاده از این روش از روی نقشه ببینید هر کدام از عکس‌هایتان کجا گرفته‌ شده‌اند، اما این کار هم نیاز دارد که شما بین تمام خاطراتتان در برنامه Photos به گشت‌وگذار بپردازید که می‌تواند بسیار وقت‌گیر باشد.

گزینه‌ی بعدی، یک جستجوی ساده است!

احتمالاً بعضی از شما فکر می‌کنید که این یک پیشنهاد احمقانه است که به ذهن هرکسی می‌رسد. کمی صبر کنید! من هم به ویژگی جستجو در برنامه Photos آگاه بودم، اما تا همین تازگی هیچ‌وقت نمی‌دانستم که این اپلیکیشن چقدر می‌تواند دقیق باشد.

به‌وسیله‌ی iOS 8 شما می‌توانید بر اساس تاریخی که عکس گرفته‌شده، محل گرفتن عکس و یا نام آلبوم آن، میان عکس‌هایتان جستجو کنید و با چیزی که اپل آن را پیشنهاد هوشمند (smart suggestion) نامیده‌است، اگر آیکون جستجو را لمس کنید، گزیده‌ای از عکس‌هایی که در آن اطراف، در خانه و یا سال گذشته گرفته‌اید و یا جزو عکس‌های مورد علاقه شما هستند، به نمایش در می‌آیند.

جستجو

زمانی که شما جستجو براساس مکان را انتخاب می‌کنید، پیشنهادهای هوشمند به محض این که شروع به تایپ کنید، نتایج منطبق را نمایش می‌دهد. جستجو بر اساس مکان، محدود به نام شهر، استان یا کشور نیست. شما می‌توانید خیلی جزیی و حتی با نام خیابان و یا نام یک مکان مشخص (مثلاً نام دانشگاه) هم جستجو کنید. دوباره تأکید می‌کنم، این واقعاً امکان قدرتمندی است.

اگر تا به‌حال با امکان جستجوی برنامه Photos کار نکرده‌اید، شما را دعوت می‌کنم که حتماً امتحانش کنید. احتمالاً تحت تأثیر قرار می‌گیرید.