واکنش خبرگزاری‌های خارجی: فیلتر شدن بازی پوکمون گو در ایران به دلیل نگرانی‌های امنیتی

با انتشار خبر ممنوعیت دسترسی به بازی پوکمون گو در ایران، خبرگزاری‌های خارجی نیز به این موضوع پرداختند: ایران، نخستین کشوری است که دسترسی به بازی پوکمون گو در آن ممنوع می‌شود!

1469433268_sad_pikachu_story

بر اساس گزارشی که در وبسایت theverge منتشر شده است:

پوکمون گو یکی از معروف‌ترین بازی‌هایی است که تمام کشورهای جهان را گرفتار خود کرده است. پوکمون گو یک بازی رایگان است که رکورد دانلود را شکسته است. اما یکی از کشورهایی که شما اجازه‌ی انجام این بازی را ندارید کشور ایران می‌باشد. ایران به دلیل آنچه که “نگرانی‌های امنیتی” نامیده می‌شود دسترسی به این بازی را محدود کرده است.

شورای عالی فضای مجازی (The High Council of Virtual Spaces) در ایران که نظارت بر فعالیت‌های آنلاین ملی را بر عهده دارد تعیین کرده است که این بازی، برخی از چالش‌های امنیتی را برای مقامات به دنبال خواهد داشت و به همین دلیل این بازی را ممنوع کرده است. ایران، نخستین کشوری در جهان است که (کاملاً) دسترسی به پوکمون گو و انجام این بازی را ممنوع می‌کند.

البته پیش از این نیز بازی پوکمون گو در برخی از نقاط با ممنوعیت‌های خاص مواجه شده است برای نمونه مجرمان جنسی در شهر نیویورک و افسران پلیس اندونزی.

به گزارش neowin: ایرانی تنها کشوری در خاورمیانه نیست که این بازی را محدود می‌کند: یک روحانی عربستانی نیز فتوایی 15 ساله علیه محبوبیت این بازی اعلام کرده است که البته توسط مقامات دولتی عربستان اجرا نمی‌شود. در کشور مصر نیز با وجود محدودیت‌هایی که برای این بازی در نظر گرفته شده است اما انجام این بازی ممنوع نیست.

بر اساس گزارش منابع خبری، هنوز مشخص نشده است که شورای عالی ایران دقیقاً کدام نگرانی‌های امنیتی را به این بازی نسبت داده است. مقامات ایرانی مشغول به ارزیابی تمایل شرکت نیانتیک برای همکاری با مقامات ایران برای هماهنگی‌های لازم در مورد این بازی هستند.