اپل به شما اجازه می‎دهد فایل‎های پاک شده‎ی iCloud را بازگردانی کنید

ویژگی جدید iCloud.com : بازگردانی فایل‌های پاک شده

اپل در خفا روز 5 شنبه یک ویژگی جدید به iCloud.com اضافه کرد که به شما اجازه می‎دهد فایل‎ها، لیست تماس‎ها، تقویم‎ها و یادآور‎های پاک شده را بازگردانی کنید.

چنین ویژگی که از تب Setting در iCloud.com موجود است، فایل‎ها و همچنین نسخه‎هایی از لیست تماس‎ها، تقویم‎ها و یادآور‎ها را در فواصل زمانی مختلف به مدت 30

روز آرشیو می‎کند، که باعث می‎شود در صورتی که اشتباهی رخ دهد یک نسخه‎ی پشتیبان از همه چیز داشته باشید.

1.iCloud-Advanced-Restore

برای دسترسی به این گزینه‎ی پیشرفته، کاربران می‎توانند به آدرس زیر بروند https://www.icloud.com/#settings، لاگین کنند و به انتهای صفحه اسکرول کنند که در آنجا گزینه‎های مختلفی موجود خواهد بود.

چطور چنین گزینه‎ای می‎تواند مفید باشد؟

چندین موقعیت وجود دارد که چنین ویژگی به درد بخور می‎شود:

• به صورت تصادفی تمامی لیست تماس‎های خود را پاک می‎کنید

• وجود یک باگ در یک اپلیکیشن شخص ثالث تمامی داده‎‎‎‎های تقویم iCloud شما را پاک می‎کند

• داده‎‎های iCloud شما به نوعی آسیب می‎بیند (هرگز چنین چیزی رخ نداده است ولی با اینحال امکانش است)

این ویژگی جدید در صورتی که هرگونه از داده‎‎هایتان را خودتان، یا شخص دیگری، به صورت تصادفی یا عمدی پاک کنید، کاربردی است.

چون داده‎‎ها بر پایه‎ی یک بازه‎ی زمانی روزانه بک آپ گرفته نمی‎شود، مفید بودن این ویژگی هنوز محدود است که من فکر میکنم دلیل آن عمدی است.

اپل به احتمال زیاد می‎خواهد افراد گوناگون از این ویژگی به عنوان آخرین گزینه‎ برای بازیابی داده‎ها استفاده کنند تا اینکه یک راه حل واقعی بک آپ گیری دقیقا بخواهد باشد.

بازگردانی فایل‎ها

این گزینه تمامی اسناد iCloud را که شما در 30 روز اخیر پاک کرده‎اید باز می‎کند. بعد از 30 روز، اسناد برای همیشه پاک خواهند شد.

2.iCloud-Restore-File

برای برگرداندن یک فایل، خیلی راحت آن را انتخاب کنید و بر روی Restore File کلیک کنید. فایل فورا به درایو iCloud اضافه خواهد شد و دوباره می‎توان روی آن کار کرد.

بازگردانی لیست تماس‎ها، تقویم‎ها و یادآور‎ها

عملکرد بازگردانی داده‎های لیست تماس‎ها، تقویم‎ها و یادآور‎ها نیز مشابه با مورد بالا است.

این تب‎ها چندین نسخه‎ی پشتیبان از داده‎های مرتبط آن‎ها باز می‎کند و به شما اجازه می‎دهد به سادگی داده‎های مربوط به یک تاریخ مشخص را بازیابی کنید

3.Restore-iCloud-Contacts

اپل یادآوری می‎کند که آرشیو داده‎هایی که شما انتخاب می‎کنید باعث می‎شود داده‎ها در تمامی دستگاه‎های شما قرار گیرد (یعنی مک، آیفون، آیپد) و نسخه‎ی فعلی را

به عنوان یک نسخه‎ی مجزا ذخیره سازی و آرشیو می‎کند.

من نگاهی به اکانت خودم در iCloud می‎اندازم و به نظر می‎رسد نمی‎‎توانم الگوی زمانی آرشیو شدن این نسخه‎ها را متوجه شوم، ولی قدیمی ترین آن‎ها به 8 جولای بر می‎گردد.

با توجه به اینکه اسناد و داده‎ها روز به روز بیشتر از دستگاه‎های فیزیکی به فضای ابری منتقل می‎شوند، چنین حرکتی منطقی به نظر می‎آید.

تا الان، اگر فردی تصادفا لیست تماس‎های iCloud خود را به عنوان مثال پاک می‎کرد، آن‎ها برای همیشه از دست رفته بودند. این ویژگی جدید یک آسودگی عالی برای آن لحظاتی است که ما همگی امیدوار هستیم هرگز با آن‎ها مواجه نشویم یعنی : “خدای من چه بلایی سر لیست تماس‎های من آمد؟”

ظاهرا هنوز هیچ راهی برای تصمیم گیری اینکه چه داده‎‎هایی آرشیو شود وجود ندارد، که به احتمال زیاد آن دسته از افرادی که نگران حریم خصوصی خود هستند را خشمگین می‎کند، ولی من فکر می‎کنیم چنین چیزی ویژگی است که اپل خیلی زود آن را اضافه خواهد کرد.

idownloadblog