Rovio و اولین کاهش سود بزرگ این شرکت در سال ۲۰۱۴

Rovio توسعه دهنده‌ی فنلاندی و خالق بازی‌های پرندگان خشمگین و همه‌ی عناوین مرتبط با آن، دیروز از اولین کاهش سود بزرگ این شرکت از زمان اولین بازی پرندگان خشمگین در سال ۲۰۰۹ خبر داد (از طریق VentureBeat).

اگرچه این شرکت بازی ساز موبایل بازده‌ی ناچیزی به اندازه‌ی ۱۶ درصد را به خود دیده، اما اکنون ریزشی گسترده در کسب و کار این شرکت که شامل اسباب بازی‌های متنوع، تی شرت‌ها، و شخصیت‌های عروسکی مرتبط با بازی است مشاهده می‌شود که عامل اصلی این کاهش سود در سال گذشته است. با صرف نظر از بقیه‌ی اپلیکیشن‌های موفق مثل Candy Crush Saga حالا Rovio به آرامی در حال از دست دادن موقعیت خود در بازار است.

اولین تصویر رسمی از فیلم پرندگان خشمگین

ABMovieImage-800x437

بازده‌ی این شرکت در سال ۲۰۱۴ از ۱۷۳.۵ میلیون یورو (۱۸۵.۶ میلیون دلار) مربوط به ۲۰۱۳ به ۱۵۸.۳ میلیون یورو (۱۷۰ میلیون دلار) نزول یافته است. همچنین سود عملی Rovio نسبت به سال‌های گذشته از ۳۶.۵ میلیون یورو در سال ۲۰۱۳ و ۷۶.۸ میلیون یورو در سال ۲۰۱۲ به ۱۰ میلیون یورو کاهش یافته است. مدیر عامل شرکت Rovio پکا رانتالا (Pekka Rantala) به انتشار بازی‌های جدید و تمرکز بر تبلیغاتی که قرار است این شرکت را در سال ۲۰۱۵ به مسیر صحیح بازگرداند امیدوار است.

پکا رانتالا که در سال گذشته مدیر اجرایی این شرکت بود می‌گوید: «گزارشات سال ۲۰۱۴ نشان می‌دهد گام‌های برداشته شده در بخش بازی‌ها و شایستگی‌هایی که در بخش ساخت و تبلیغات صورت گرفته، ما را به سمت درست سوق خواهد داد. من مطمئنم با سازمان دهی ساده شده و دید واضح‌تر، ما در سال ۲۰۱۵ به مسیر رشد باز خواهیم گشت.»

این شرکت در سال ۲۰۱۴ شش بازی جدید عرضه کرد که با بیش از ۶۰۰ میلیون دانلود بازی جدید بدون شک کمکی رو به بالا برای بازدهی بهتر آن‌ها بود. به علاوه آن‌ها تاکنون ۲ بازی جدید در سال ۲۰۱۵ با نام‌های Jelly Jam و Angry Birds Stella POP! عرضه کرده‌اند، و رانتالا امیدوار است حرکت رو به جلوی این شرکت در نیمه‌ی اول ۲۰۱۵ حفظ شود.

با وجود این که قرار نیست تا تابستان ۲۰۱۶ فیلم پرندگان خشمگین منتشر شود، رانتالا به آن به عنوان محرکی برای خروج وضعیت اقتصادی شرکت از این نابسامانی یاد می‌کند. Rovio این فیلم را در حالی تولید خواهد کرد که از ستارگانی چون Jason Sudeikis و Josh Gad و Maya Rudolph و پیتر دینکلیج (Peter Dinklage) نام برده می‌شود.

بدون شک این شرکت امیدوار است این فیلم بتواند جبرانی بر مشکلاتشان باشد و این در حالی است که آن‌ها در سال ۲۰۱۳ هم سریالی مناسب کودکان تولید کردند، اما موفق به افزایش سود اقتصادی نشدند. رانتالا اشاره می‌کند که «در حال حاضر هم واکنش‌های مثبتی از فروشندگان اصلی و همکاران تجاری خود و به خصوص از مشتریان دریافت کرده‌ایم» و در این صورت او و شرکتش پیش بینی می‌کنند معامله‌ای در جهت توسعه در سال آینده رخ خواهد داد.