اپل به بررسی امنیتی آیفون ،آیپد و مک‎ رضایت داد

اپل در مقابل فشارها، به بررسی امنیتی آیفون، آیپد و مک‎های فروخته شده در چین رضایت داد

سرویس خبری IDG News دیروز اعلام کرد مدیر عامل تیم کوک موافقت نمود تا به مقامات دولت چین اجازه داده شود روی دستگاه‎های اپل فروخته شده در چین بررسی امنیتی انجام دهند.

 بررسی امنیتی

اپل و بازار چین

این وقایع تعجب برانگیز از دل تنش‎هایی بیرون آمده که در کشور 1.33 میلیارد نفری، دومین بازار بزرگ سودآور اپل، پس از اتهاماتی مبنی برآنکه دیگر کشورها از دستگاه‎های اپل برای تجسس استفاده می‎کنند و در پی اتهاماتی از حمله‎های فیشینگ روی کاربران iCloud اپل که توسط کشورهایی حمایت می‎شوند.

ساخت اپل ایدی

اپل موافقت کرده تا به دفتر اطلاعات اینترنت ایالتی چین اجازه دهد تا روی سخت افزار فروخته شده در این کشور برای کاستن از ترس از جاسوسی بررسی امنیتی به عمل آورد.

در این بررسی امنیتی باید مشخص کند آیا سخت افزار و نرم افزار اپل دارای درب‎های پشتی که به سازمان‎های دولتی امکان جاسوسی از کاربران و دسترسی به داده‎های خصوصی آنها که روی دستگاه‎های اپل ذخیره شده است را می‎دهد می‎باشد یا نه.

تیم کوک در چین

داستانی در Beijing News ادعا می‎کند که تیم کوک این پیشنهاد را در دیداری با وزیر وزارت فضای سایبری چین، لو وویی یین، در ماه دسامبر داده است.

گرچه تیم کوک شدیدا ادعاهای مطرح شده درباره‌ی درب‎های پشتی امنیتی را رد کرده و به عموم مردم اطمینان داده که شرکت او هرگز اطلاعات شخصی را با مقامات دولتی به اشتراک نگذاشته و نمی‎گذارد، وویی اصرار کرده که دولت چین خودش باید چنین نتیجه‎ای را بگیرد.

بررسی امنیتی

در وبسایت اپل در نوشته‎ای مربوط به حریم خصوصی کاربران از کوک اینگونه نوشته شده: “می‎خواهم کاملا واضح و روشن بگویم که ما هیچگاه با هیچ اداره‌ی دولتی از هیچ کشوری برای ساخت درب پشتی در هیچیک از محصولات یا خدماتمان همکاری نکرده‎ایم،” “هیچگاه نیز دسترسی به سرورهایمان را اجازه نداده‎ایم. و نخواهیم داد.”

اگرچه، وکیل ادوارد اسنودن اخیرا گفت موکلش از آیفون استفاده نمی‎کند چون “نرم افزار خاصی که می‎تواند بدون نیاز به اجازه کاربر خودش را فعال کند و اطلاعاتی درباره او ذخیره نماید” دارد.