ثبت اختراع ویژگی Snap-on به نام اپل

اختراع ویژگی Snap-on کنترلرهای بازی آیفون با قابلیت بازی کردن رو در رو به نام شرکت اپل ثبت شد.

ویژگی Snap-on

ویژگی Snap-on که در ابتدا توسط AppleInsider کشف شده بود، امروز صبح توسط موسسه ثبت اختراع و علامت تجاری ایالت متحده (USPTO) به نام شرکت اپل ثبت گردید. این ویژگی به عنوان وسیله‌ای جانبی بازی، کاری می‎کند که مواردی مانند دکمه‎های فیزیکی یک دسته بازی (joystick) مینیاتوری، دکمه‎های حرکتی و پدهای کنترلی هدایتی در چپ و راست صفحه نمایش گوشی آیفون به صورت فرضی ایجاد شود.

ویژگی Snap-on به شماره 8,939,838 ، که با عنوان “وسیله ای جانبی برای بازی کردن با یک دستگاه الکترونیکی قابل حمل” ثبت شده است، قصد دارد حتی افزونه‎های بیشتری مانند صفحه نمایش اضافی  با قابلیت چند لمسی (multitouch)، دوربین و بلندگو را برای ترفیع دادن این تجربه اضافه کند.

ویژگی Snap-on طوری طراحی شده تا دستگاهی قابل حمل مانند آیفون بتواند به صورت ایستاده نیز استفاده شود (Dock)، در حالت افقی گوشی (landscape) شامل نوعی اتصال دهنده از قبل درج شده است که قابل چرخش است و اجازه می‎دهد تا دستگاه در حالت ایستاده در گوشه این وسیله جانبی نیز بچرخد تا تجربه بازی راحت تری را رقم بزند.

ویژگی Snap-on

 

در یک تجسم دیگر، صفحه نمایش دومی که شبیه به Nintendo DS است فرض می‎شود که اپل از آن هم به عنوان گوشی تلفن یاد می‎کند. مانند آیفون یا آیپاد لمسی.

ویژگی Snap-on ، بازی کردن چند بازیکنی داخلی و آنلاین را هم پشتیبانی کرده و اپل اذعان دارد که این گوشی/وسیله جانبی همراه، قابلیت وصل شدن بدون سیم به Wi-Fi  و Bluetooth را نیز دارد. در حالی که از واحد دوم نیز برای بازی رو در رو استفاده می شود.

ویژگی Snap-on

این دستگاه جانبی همچنین قادر است همانند گوشی موبایل صفحه اول و دوم، به صورت بی سیم به سینمای خانگی، سیستم‎های صوتی، تلویزیون‎ها و مانیتورها متصل شود. (که این عمل به نظر می آید توسط Air، تکنولوژی انتقال رسانه‌ای ساخته اپل، میسر باشد).

اپل توضیح می‎دهد :”اطلاعات فردی بر دستگاه‎های الکترونیکی قابل حمل نمایش داده خواهد شد در حالی که اطلاعات به اشتراک گذشته می‎تواند بر تلویزیون، مانیتور یا سینمای خانگی نیز نمایش داده شود.”

یک اجرای دیگر حتی ساخت یک کیبورد شستیِ تو کار فیزیکی (thumb keyboard) که جایگزینی برای صفحه کلید نرم افزاری اپل بشود، ملزم می‎کند.
ایده تولید دستگاه جانبی بازی snap-on برای آیفون به شش سال قبل بر می‎گردد. اپل اولین بار در سال 2008 برای ثبت این اختراع فرم پر کرد.

همانطور که می‎دانید، دو سال پیش، شرکت اپل، برنامه‌ی “ساخته شده برای آیفون” (Made for iPhone) (MFi) را به کنترل‌های شخص ثالث گسترش داد که برای dock کردن آیفون و آیپد لمسی طراحی شده بود. این کار باعث ارائه دادن کنترل دقیقی توسط دکمه‎های فیزیکی و API های اپل می‎شد.

البته، این کنترل‎های MFi به دلیل قیمت بالا، نقد‎های بی رونق و کیفیت ساخت ضعیف زیاد محبوب نشدند.
Brett Gregory Alten و Sanjay Sadanand Gadkari به عنوان مهندسان سازنده‌ی این اختراع معرفی شده‌اند.

همانطور که قبل گزارش کردیم، اپل در نظر دارد دکمه ای برای آیفون تدارک ببیند که هنگام فشار دادن آن، بالا بیاید و به یک دسته بازی شستی (thumb joystick) برای بازی کردن تبدیل شود.