OMGEX-Qualcomm-Snapdragon-810

کارایی پردازنده Snapdragon 180 در مقابل رقبا

پردازنده 8 هسته‎ای Qualcomm با نام Snapdragon 810، پردازنده‎ای است که باید برایش هیجان زده شد. جانشین 64 بیتی Snapdragon 805 ، 801 و 800 که از بین این سه تا هم، این پردازنده به تمام گوشی‎ها و تبلت‎های مهم و محبوب اندرویدیِ بازار طی دو سال گذشته، قدرت بخشیده است.

پردازنده Snapdragon 180

شرکت Qualcomm با چیپ‎های موبایلش بازار را مورد توجه خود قرار داد اما اخیرا از بقیه عقب مانده است. در جهش به 64 بیت به نظر می‎رسد که Nvidia گوی رقابت را با ارائه‌ی Tegra K1 -که در تبلت نکسوس 9 استفاده شده- از این شرکت ربوده است. این در حالی است که نوع دیگری از پردازنده چند هسته‎ای 32 بیتی نیز در تبلت Nvidia Shield منبع اصلی انرژی به شمار می‎رود.

چیپ‎های Atom شرکت اینتل هم با موفقیتی مشابه در طی دو ماه گذشته حضور خود را در عرصه تبلت اندروید، پررنگ‎تر کردند. برای شرکت Qualcomm حیاتی است که پردازنده Snapdragon 180 خیلی خوب از آب در بیاید.

چیزی که بیشتر برای Qualcomm باعث نگرانی می‎شود شایعات فراوان در مورد گنجاندن پردازنده‎ای جدید به نام Exynos در Galaxy S6 توسط سامسونگ است که قرار است در تمام نقاط و نه فقط برای آسیا اعمال بشود. ما هنوز این چیپ ست را امتحان نکردیم به همین دلیل از این مقاله حذف شده است، اگرچه اطلاعاتی درباره‎ی این محصول به بیرون درز کرده است.

به هر جهت، در این مقاله چیپ اپل به نام  A8 در iPhone 6 و A8X در iPad Air 2 مورد بررسی قرار گرفته‌اند که هر دو کارایی قوی و مستحکمی از خود نشان دادند.

در آخر بهتر است نکته‎ای روشن شود که قرار نیست در مورد تاخیرات، شایعات در مورد داغ کردن پردازنده Snapdragon 180 که اخیرا گزارش شده‎اند بپردازیم. این مقاله در مورد نتایج تِست‎ها است. ما امتیاز‎ها و ارقام آزمایش‎های مربوط به محصولاتی که در گذشته محک زدیم را در کنار هم قرار دادیم تا ببینیم این پردازنده‎ها در زمینه کارایی چه تفاوت‎هایی با یکدیگر دارند و پردازنده Snapdragon 180 چگونه می‎خواهد از آنها جلوتر بزند؟

پردازنده Snapdragon 180

موبایل LG G FLEX 2 اولین گوشی دارای پردازنده Snapdragon 180است که معرفی شده است.

محک زنی‎ها تنها بخشی از داستان را می‎سازند

آزمایش‎ها و تست‎ها فقط نشانه‎هایی از نحوه کار کردن یک دستگاه هستند. فاکتورهای خیلی زیاد دیگری وجود دارند که بر استفاده از گوشی‎ها در دنیای واقعی تاثیر می‎گذارند. مانند لایه‎های رابط کاربری اندروید -منظورمان سامسونگ است- سرعت خواندن/نوشتن حافظه و خیلی مسائل دیگر. اما این تست‎ها برای مقایسه کردن چیپ‎های تو کار سیستم (SoC) نمونه‎های مختلف بسیار موثراند. بعضی موارد هم بودند که سازنده‎ها برای این تست‎ها بهینه سازی‎هایی انجام می‎دهند. حقه‎هایی پنهانی که سرعت پردازنده را (به قیمت کم آمدن انرژی) هنگام آزمایش شدن بالا می‎برد. HTC، سامسونگ و LG همه در گذشته به این راهکارها تن دادند. هرچند دیگر همچین چیزهایی اخیرا مشاهده نکرده‎ایم.

به این دلایل است که ما همیشه از صبر کردن برای انتشار دستگاه و مورد بررسی قرار گرفتنش قبل از تخمین زدن‎ها در مورد کارایی‎اش دفاع می کنیم. از طرفی از بین بردن شبهات بوجود آمده در مورد گیگاهرتز، اندازه RAM و سایر مشخصات، همیشه کار هیجان انگیزی است.

چه چیزی را چگونه آزمایش کردیم

ابتدا امتیازهای دو دستگاه آزمایشی -یک گوشی موبایل و یک تبلت عمومی- را که شرکت Qualcomm برای مقایسه کردن پردازنده Snapdragon 180 در اختیارمان قرار داده بود، یادداشت کردیم. این مقایسه قرار بود بین سری چیپ‎های زیر صورت بگیرد:

پردازنده Snapdragon 180 با snapdragon 801 (که در سونی اکسپریا Z3 با اندروید 4.4 وجود داشت)، Snapdragon 805 و Exynos 5433 (موجود در سامسونگ گلکسی نوت 4، اندروید 4.4) ، Tegra K1 (موجود در تبلت Nvidia Shield، اندروید 4.4)، Atom Z3850 شرکت اینتل (موجود در Dell Venue 8 7000، اندروید 4.4) و چیپ‎های A8 و A8X به ترتیب در iphone 6 و iPad Air 2 موجود هستند.

ما از سه تست برای آزمایش‎هایمان استفاده کردیم: Geekbench3 و 3DMark Ice Storm Unlimited و AnTuTu 5.X

نتایج این تست‎ها را در ادامه ملاحظه می‎کنید:

AnTuTu

پردازنده Snapdragon 180

AnTuTu، ابزاری معروف برای گرفتن تست در دستگاه‎های اندرویدی و به تازگی iOS می‎باشد. مجموعه‌ای از آزمایش‎ها برای اندازه‎گیری همه چیز اجرا شد؛ از گرافیک دو بعدی و سه بعدی گرفته تا فضای ذخیره سازی، RAM و سرعت CPU. سپس AnTuTu همچنین امتیازی کلی را بر اساس این ویژگی‎ها ارائه می‎دهد.

پردازنده Snapdragon 180 با به دست آوردن رقم شگفت انگیز 61.499 به AnTuTu رعد‎آسا حمله کرد -رقمی که تنها A8X چیپِ iPad Air 2 در این رقابت به آن نزدیک است- این رقم پردازنده Snapdragon 180 را 25% سریعتر از نسخه‎ی پیشین یعنی 805 و 45% پر سرعت از 801 می‎کند. چیپ Tegra K1 با رقمی 10% کمتر از 810، در مقام سوم قرار می‎گیرد.

نتایج بدست آمده این را مشخص می‎کنند که پردازنده Snapdragon 180 بهترین چیپ روی سیستمی است که (SoC) برای گوشی‎های هوشمند و تبلت‎ها طراحی شده است.

Geekbench 3

پردازنده Snapdragon 180

روش Geekbench کمی متفاوت است. این برنامه بیشتر تمرکزش بر CPU و هسته‎های آن است که این کار را از اجرای اینتیجر شدید (Intensive Integer)، ممیز شناور (Floating point) و وظایف حافظه (Memory Tasks) انجام می‌‎دهد. ما در اینجا به امتیازات چند هسته‎ای‎ها نگاهی می‎اندازیم تا تشخیص دهیم در کل، کدام یک از SoC های موبایل پرسرعت تر از بقیه است.بار دیگر پردازنده Snapdragon 180 با خصوصیت 8 هسته‎ای در راس و A8X سه هسته‎ای اپل به صورت نزدیکی بعد آن قرار می‎گیرد. در قیاس با A8 دو هسته‎ای موجود در iPhone 6 و iPhone 6 Plus، پردازنده Snapdragon 180 تا 61% قوی‎تر ظاهر می‎شود.

Exynos 5433، با 8 هسته، ماهیچه‎هایش را منعطف کرده و در مقام سوم قرار می‎گیرد که خیلی از Tegra K1 در مقام چهارم جلوتر است.

این نتایج نشان می‎دهند که پردازنده Snapdragon 180 باید در چند وظیفه‎ای بودن بسیار قدرتمند عمل کند. خیلی از این وطایف نیاز به قدرت هر 8 تا پردازنده ندارند، اما آن‎هایی که طراحی شده‎اند تا با بیشتر از یک هسته کار کنند، با سرعت بیشتر اجرا، به صورت بالقوه کارآمدتر هم خواهند شد.

3DMark Ice Storm Unlimited

پردازنده Snapdragon 180

آخرین آزمایش ما توسط 3DMark’s Ice Storm Unlimited انجام شد که این آزمایش کارایی گرافیک سه بعدی و بازی‎ها را در چیپ ست  مورد بررسی قرار می‎دهد.

در کمال تعجب در این تست، پردازنده Snapdragon 180 با 25% عقب‌تر از Tegra K1، در مقام دوم قرار می‎گیرد. البته همچنان از نسخه‎های قبلی‌اش جلوتر است اما این می‎تواند به این معنا باشد که Tegra برای بازی کردن بهتر از SoC است.

بیایید حالا عمیق‌تر نگاه کنیم

پردازنده Snapdragon 180 رقم بزرگ 33981 را در بخش گرافیک از آن خود کرد اما در فیزیک عدد پایین 12471 را به دست آورد. در مقابل، Tegra K1، 35391 برای گرافیک و 19811 برای فیزیک گرفت. در این نسبت، امتیازهای 810،  بیشتر از همه پردازنده‎های اپل را به یاد می‎آورند. چیپ A8X بر iPad Air 2، در بخش گرافیک 31476 و در حوزه فیزیک، 10365 را بدست آورد.

حتی پردازنده Snapdragon 180 که از ویرایش‎های خیلی قبل‌تر از 810 است، در فیزیک امتیازی بیشتر از 13000 به دست می آورد.

پاشنه آشیل ویرایش‎های 810؟

این اختلاف بزرگ از کجا ناشی می‎شود؟ بعد از اینکه ما این مسئله را مطرح کردیم، Qualcomm در حال بر طرف کردنش است اما هنوز پاسخی برای ما نفرستاده است. این مسئله می‎تواند تنها نیاز به چند تنظیم کوچک داشته باشد یا اینکه شاید به نحوه خواندن داده پردازنده‎های 64 بیتی ربط داشته باشد.

شما چه فکر می‎کنید؟ وقتی که اپل پردازنده‌ی 64 بیتی‎اش یعنی A7 را منتشر کرد، متخصصان در FutureMark، سازندگان 3DMark سعی کردند سر در بیاورند که چرا امتیازات این پردازنده در  فیزیک در Ice Storm Unlimited اینقدر پایین بوده است. نتایج بسیار جالب بود.

Ice Storm Unlimited از Bullet Physics Library که در بیشتر بازی‎ها مانند GTA5 به کار رفته، استفاده می‎کند. Bullet، محل حافظه را به طور کاملا تصادفی قرار می‎دهد و همین باعث شده تا A7 64 بیتی، برای فهمیدن اینکه برنامه چه نیازی دارد، مرتب عقب و جلو بپرد. این پردازنده در خواندن اطلاعات ترتیبی سریعتر عمل می‎کند.

یکی از پست‎های FutureMark در این باره توضیح می‎دهد: “برای درک بهتر این قضیه، حافظه را یک کتاب در نظر بگیرید. وقتی که کلمات در کتاب مرتب شده پشت سر هم قرار گرفته باشند، شما سریع می‎توانید نوشته‎ها را بخوانید. اما اگر کلمات داستان در سرتاسر کتاب به صورت تصادفی پخش شده باشند، سرعت خواندنتان کمتر خواهد شد”.

FutureMark از آزمایش خود دفاع می‎کند و توضیح می‎دهد که “3DMark برای آزمایش کردن کارایی بازی‎ها در دنیای واقعی طراحی شده است. تست فیزیک از یک کتابخانه‎ی فیزیک منبع باز استفاده می‎کند که در بسیاری از بازی‎ها‎ی پرفروش (کامپیوتر، کنسول یا موبایل) مانند Grand Theft Auto V ،Trials HD و خیلی‎های دیگر استفاده شده است. کسب کردن امتیازات بالا در آزمایش 3DMark Ice Storm Physics، مستقیما به معنای کارایی بهتر در بازی‎هایی است که از Bullet Physics Library استفاده می‎کنند و همچنین نشان خوبی برای کارایی بهبود یافته در بازی‎های دیگر نیز هست”.

آیا دلیل عمکرد مشابه بین پردازنده Snapdragon 180 و A7 این می‎تواند باشد؟ اینکه نکسوس 9، 64 بیتی که انرژی‎اش را از یک Tegra K1 دو هسته‎ای می‎گیرد نیز همین خصوصیات را نشان می‎دهد، محتمل بودن این قضیه را بیشتر می‎کند.

البته این تنها فرضیه‎ای است که من در حال حاضر دارم، اما کارایی فیزیک سه بعدی در این دستگاه‎ها باید بیشتر مورد بررسی قرار بگیرند تا مشخص بشود که آیا این عوامل در بازی‎های موبایلی دنیای واقعی هم بر واقعیت دلالت دارند یا نه.

رای زودهنگام برای پردازنده Snapdragon 180

پردازنده Snapdragon 180 ، پردازنده‎ی موبایل بسیار با سرعتی به نظر می‎آید که باید بتواند کارایی خیلی خوبی در مجموعه‎ی بعدی گوشی‎های هوشمند و تبلت‎ها ارائه بدهد. این پردازنده، جدیدترین محصول است و همیشه از آن انتظار با سرعت‎ترین بودن می‎رود، با این همه، امتیازات این آزمایش‎ها بسیار شگفت انگیز به نظر می‎آیند.

trustedreviews

 

برچسب ها: بدون برچسب
0

یک دیدگاه بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای الزامی با * نشان گذاری شده اند