سونی می‌خواهد کسب و کار سنسور تصویر خود را در بازار چین گسترش دهد

ممکن است سونی به عنوان یک سازنده‌ی تلفن‌های هوشمند در کشش باشد، اما به نظر می‌رسد این شرکت در کسب و کار سنسور تصویر همه‌ی رقیبان را از عرصه خارج کرده باشد.

Sony-aims-to-expand-its-image-sensor-business-to-the-Chinese-market

بر طبق گزارش مدیر بخش راهیابی کسب و کار دستگاه‌های سونی، تومویوکی سوزوکی، فروش چیپ‌های ساخته شده توسط این شرکت میزان فروش را تقریباً به ۵۰ میلیارد ین در سال مالی ۲۰۱۵ افزایش داده، یعنی ۱۰۰ میلیارد ین (۸۰۴ میلیون دلار) بیشتر از سال گذشته بوده است.

اگرچه میزان رشد به خوبی سال گذشته نبوده، ولی شرکت از رشد چهل درصدی سال مالی ۲۰۱۴ گزارش می‌دهد، به گفته‌ی سوزوکی، این شرکت تلاش می‌کند تا در رقابت باقی بماند. برای افزایش ظرفیت، سونی در بخش تسهیلات تولیدی به میزان باور نکردنی تحقیقات داشته است. این شرکت در ماه فوریه، از تحقیقاتی ۱۰۵ میلیارد ینی پرده برداشت و در ادامه هم بودجه‌ای ۴۵ میلیاردی برای سال مالی ۲۰۱۵ در نظر گرفته است.

بر اساس یک گزارش قدیمی‌تر، سونی از فروش هر آیفون 6 یا 6 پلاس ۲۰ دلار به دست می‌آورد، و بر طبق شایعات هم سونی سنسور دوربین آیفون 6S را تولید خواهد کرد. اگرچه اپل بزرگترین مشتری سونی در فروش سنسورهای تصویر تلفن‌های هوشمند است اما سامسونگ (که سنسورهای خودش را هم تولید می‌کند) هم از سنسورهای سونی در آخرین مدل‌های برتر خود مانند گلکسی S6 و S6 Edge یا گلکسی نوت 4 استفاده می‌کند.

ظاهراً، اکنون سونی به دنبال برقراری ارتباط با تولید کنندگان چینی است. این شرکت در حال حاضر سنسورهای تصویر را برای بعضی از مدل‌های بالای تلفن‌های هوشمند زیائومی می‌سازد، ولی مدیر اجرایی سونی اظهار دارد که این شرکت به دنبال گسترش ظرفیت محصولات خود با «در نظر داشتن سفارشات از سازندگان تلفن‌های هوشمند چینی» است.

در ماه می، یک گزارش منتشر شده در وال استریت ژورنال فاش کرد که سونی قصد دارد ۴۰.۳ سهم از بازار سنسور تصویر را در اختیار بگیرد، اگرچه این اعداد مشتمل بر سفارشات کسب و کارهای این صنعت و بازارهای خود روست.

در کنار بخش پلی استیشن، کسب و کار سنسور تصویر یکی از محدوده‌های اصلی رشد (در هر دو بخش فروش و سود) برای سونی است. در سال ۲۰۱۴ این شرکت بخش تلویزیون خود را جدا کرد و بر طبق شایعات به نظر می‌رسد سونی قصد دارد همین کار را در بخش تلفن‌های هوشمند هم انجام دهد. بر خلاف این قضیه سوزوکی اعلام کرده که سونی هیچ گاه تمرکز کامل خود را بر روی سنسورهای تصویر نمی‌گذارد، چرا که سونی یک شرکت نیمه هادی نیست.