سونی همچنان در زمینه‌ی کنسول با مایکروسافت رقابت می‌کند

سونی در روز دوشنبه اعلام کرد که مدل یک ترابایتی PlayStation 4 Ultimate Player Edition (UPE) خود را تا قبل از پایان این ماه در ژاپن و در اواسط ماه جولای در بریتانیا عرضه خواهد کرد.

xl-2015-playstation4-2

این کنسول اصلاح شده که دارای ظرفیتی به اندازه‌ی دو برابر مدل قبلی خود است، با فاصله‌ای دو هفته‌ای پس از عرضه‌ی ۱۵ جولای در بریتانیا، به ایالات متحده خواهد رفت.

به علاوه‌ی دو برابر شدن ظرفیت داخلی این کنسول، نسخه‌ی Ultimate Player Edition ده درصد سبک‌تر و در حدود ۸ درصد مصرف انرژی کمتری دارد.

قیمت

این کنسول سبک‌تر، با ظرفیت بیشتر و بدنه‌ی صیقلی‌تر، قرار است پاسخ سونی به کنسول Xbox مدل ۲۰۱۵ یک ترابایتی باشد که در اوایل همین ماه معرفی شد. با عرضه‌ی این نسخه‌ی یک ترابایتی، مایکروسافت قیمت Xbox One اصلی خود را به ۳۴۹ دلار آمریکا تغییر داد.

سونی هنوز هیچ جزئیاتی در مورد قیمت مدل اصلی یا مدل UPE ارائه نداده، و بر اساس گفته‌ی جورج تی. کرونیس مدیر بخش آنالیزهای کیفی در DFC Intelligence، این مسئله یک شرایط رقابتی با Xbox One ایجاد می‌کند.

او به خبرگزاری TechNewsWorld گفت: «در ارزش ظاهری، دو برابر کردن ظرفیت بسیار خوشایند است چرا که مشتریان می‌توانند بازی‌های دیجیتالی بیشتر را خریداری کنند.»

تغییر قیمت و بازی‌های جانبی همیشه استراتژی معمول مایکروسافت برای Xbox One بوده است.

کرونیس گفت: «اگر هر دو کنسول به یک اندازه قیمت گذاری شوند، آیا مشتریان Xbox One را انتخاب خواهند کرد؟ Halo 5 از آن عنوان‌هایی است که ارزش فوق العاده‌ای به Xbox One اضافه می‌کند، ولی آیا این کافی است؟»

آن‌چه می‌توانید انجام دهید…

مت وودلی یکی از شرکای Tenshi Partners اشاره می‌کند که نسخه‌ی Ultimate Player Edition پلی‌استیشن ۴ تاثیر زیادی بر رقابت میان Xbox One و پلی‌استیشن ۴ خواهد گذاشت.

او گفت: «ما هنوز از جزئیات تجاری خبر نداریم، اما این حرکت را فقط از جنبه‌ی مثبت می‌توان دید.»

وودلی می‌گوید: «همیشه مشاهده‌ی نسخه‌های تصحیح شده‌ی کنسول‌ها با بهبود‌ها و تغییرات بدنه‌ای کوچک مطلوب است. خرید هر کدام از آن‌ها هم می‌تواند بر اساس قیمت، محتوا، ارزش برند، تجربه کاربری یا کارآمدی باشد.»

او اشاره می‌کند که «مسئله مهم این است که کارآمدی این کنسول‌ها برای گیمرها و توسعه دهندگان ثابت شده، بنابراین در این زمینه حساسیت خاصی لازم نیست. همچنین بودن در خاطرات نیز کافی است و بهتر است کنسول خود را تازه و به روز نگه دارید.»

نبرد آینده

به گفته‌ی وودلی زمانی که نسخه‌ی Ultimate Player Edition پلی‌استیشن ۴ شروع به عرضه کردن کند، برخی از بخش‌های سخت افزاری قدیمی هشتمین کنسول سونی در eBay به فروش گذاشته می‌شود، و این فقط بخش دیگری از حلقه‌ای است که به نظر می‌رسد رو به جلو و به سمت پایان این چرخه‌ی کنسولی می‌رود.

وودلی اضافه می‌کند: «این کنسول یک ترابایتی به زودی در یک سال آینده تبدیل به ظرفیتی استاندارد می‌شود، بنابراین متعجب نشوید اگر سال آینده همین زمان مدل دو ترابایتی آن را دیدید. انتظار می‌رود این دستگاه در فصل تعطیلات امسال به شکل عظیمی وارد بازار شود تا مشتریان بتوانند از فضای آن برای فیلم‌ها و البته بازی‌ها استفاده کنند.»