پیشی گرفتن فروش آیفون در چین نسبت به آمریکا

انتظار می‌رود فروش آیفون در چین بیشتر از آمریکا شود

گزارشی که روز دوشنبه در روزنامه‌ی فایننشیال تایمز منتشر شد، حاکی از آن است چشم‌انداز وسوسه انگیزی در فروش آیفون وجود دارد. انتظار می‌رود اپل در گزارش مالی سه ماهه‌ی اول 2015 فروش آیفون در چین را بیشتر از آمریکا اعلام کند.

چین
Tim Bradshaw در مقاله‌ی خود با عنوان “چین بیشتر از ایالات متحده آیفون می‌خرد” نظر بعضی تحلیلگران معتبر را ذکر می‌کند که پیش‌بینی می‌کنند فروش آیفون توسط شرکت کوپرتینو پس از عرضه‌ی آیفون 6 و توافق مهم اپل با China Mobile، بزرگترین اپراتور موبایل چین، به بالاترین میزان خود برسد.
تیم کوک بارها اعلام کرده است که چین مهمترین بازار اپل است. یک پنجم درآمد اپل از چین است، چین با جمعیت 1.33 میلیارد نفر، دومین اقتصاد بزرگ جهان است.
بر اساس مطالعات بازاریابی شرکت Kantar Worldpanel، در پایان سه ماهه‌ی سوم 2014، سهم اپل در بازار چین 18 درصد بوده است. در همین مدت، نزدیک نیمی از تلفن‌های هوشمند فروخته شده در آمریکا، آیفون بوده است.
نمودار زیر نشان می‌دهد، فروش آیفون 6 پلاس در چین افزایش داشته است. این نمودار بر اساس اطلاعات AppLovin، یک شرکت بازاریابی موبایل که آمار استفاده‌ی تلفن‌های هوشمند را ثبت می‌کند، رسم شده است.

چین

Steven Milunovich تحلیلگر اقتصادی شرکت UBS در یادداشتی نوشت: “توافق عرضه‌ی آیفون بین اپل و China Mobile در اواخر دسامبر 2013 امضا شد و در اکتبر، فروش آیفون 6 و آیفون 6 پلاس آغاز شد. بنابراین منطقی است که میزان تقاضا در چین نسبت به سایر کشورها بیشتر باشد”.

در سه ماهه‌ی اخیر طبق پیش‌بینی UBS فروش آیفون در چین 36 درصد بوده است و در مقابل این میزان در آمریکا 24 درصد بوده است. سال گذشته در مدت مشابه، 29 درصد فروش در آمریکا و 22 درصد در چین بوده است.

تنها یک سال قبل، فقط 22 درصد از فروش آیفون در چین بوده در حالی که سهم آمریکا 29 درصد بوده است.

چین

Ben Bajarin تحلیلگر Creative Strategies می‌گوید: “احتمالاً از این به بعد، فروش آیفون در چین بیشتر از آمریکا خواهد شد. قطعاً این موضوع، اهمیت بازار چین برای آینده‌ی اپل را نشان می‌دهد.”
Bajarin معتقد است در سه ماهه‌ی جاری، در چین 2 میلیون آیفون بیشتر از آمریکا فروخته شده است. Morgan Stanley و KGI Securities به ترتیب فروش جهانی آیفون را 69 میلیون و 73 میلیون پیش‌بینی می‌کنند.

چین
طبق گزارش Benzinga ،Gene Munster تحلیلگر Pipper Jaffray که فروش 65 میلیون آیفون را به واقعیت نزدیک‌تر می‌داند بیان می‌کند که درآمد اپل در سه ماهه‌ی آینده فراتر از پیش‌بینی‌ها خواهد بود چرا که تقاضا برای آیفون 6 به شدت زیاد است.

یکی دیگر از عوامل موفقیت اپل در چین، حضور بیشتر در سطح خرده فروشی است. در طی 2 سال تعداد فروشگاه‌های اپل در چین از 15 به 40 عدد رسیده است که از این تعداد 5 فروشگاه از ابتدای سال 2015 آغاز به کار کرده‌اند.

چین
در بین فروشگاه‌های تازه تأسیس در چین، فروشگاهی به شکل یک استوانه‌ی شیشه‌ای در Guotai Plaza ساخته شده است که عکس آن را در زیر می‌بینید. یکی دیگر از فرشگاه‌های برجسته‌ی اپل که دارای نمای بسیار زیبایی نیز هست، هفته‌ی گذشته در Hangzhou، پایتخت و بزرگترین شهر استان Zhejiang در شرق چین آغاز به کار کرد. این فروشگاه اولین حضور اپل در این شهر است.

در همین حال، این اخبار برای سامسونگ چندان خوشایند نیست.
پس از چندین دوره کاهش سود، این شرکت کره‌ای این بار در میزان سهم در بازار در حال شکست در مقابل رقبای خود است. از یک سو سامسونگ در مقابل گوشی‌های آیفون اپل با صفحه نمایش بزرگ تحت فشار است و از سوی دیگر در پاسخ به رشد سریع رقیب ارزان خود، شیائومی، ناموفق بوده است.