مذاکرات اولیه اپل با توزیع کنندگان برای ارسال آیفون به ایران

بنابه گزارش ژورنال وال استریت ، اپل در حال مذاکره با توزیع کنندگان ایرانی برای عرضه آیفون در ایران است .افراد آشنا با این موضوع گفتند ، راه عملی ورود محصولات اپل به کشور ایران کاهش تحریم های غرب در مورد ایران است .

این گزارش اشاره می کند که تحریم های مالی و بانکی و همچنین تنش های سیاسی تا کنون شرکت هایی مانند اپل را از انجام کسب و کار در ایران منع کرده است . اما با توجه به تغییر سیاست در ماه می ،ممنوعیت فروش محصولات مرتبط با ” تکنولوژی ارتباطات مصرف کنندگان” در کشور برداشته شده است .

این گزارش در ادامه مدعی است که “مدیران ارشد اپل” اخیرا با “توزیع کنندگان بالقوه ایرانی” در دفتر منطقه ای اپل در لندن ملاقات کرده اند . در مذاکرات انجام یافته در کوپرتینوی کالیفرنیا ، سه نفر از افراد بیان کردند که شرکت ، امکان داشتن شرکای ایرانی برای فروش محصولات اپل توسط نمایندگان فروش را مورد بررسی قرار داد . افراد دیگری نیز بیان داشتند که این راه در مقایسه با ایجاد فروشگاه های مبتنی بر شرکت (نمایندگی فروش ) یک راه با امتیاز معمولی خواهد بود که تنها فروش محصولات اپل را در پی خواهد داشت . روشی که شرکت در اروپا و آسیا به کار برده است.

به گزارش ژورنال وال استریت علاوه بر ملاقات با توزیع کنندگان بالقوه ایرانی ، اپل با دفتر وزارت دارایی آمریکا نیز گفتگوهایی انجام داده است . به نظر می رسد این گفتگو ها در باره امکان استفاده از موجودی ثابت اپل برای شروع تجارت احتمالی با ایران بوده است .

مذاکرات انجام یافته با وزارت دارایی امریکا ،احتمالا درباره استفاده از موجودی های ثابت اپل برای تجارت در ایران بوده است . همینطور مذاکراتی در رابطه با این که اپل تحت چه شرایطی می تواند کار خود را در ایران شروع کند و یا چگونه می تواند با مشتریان ایرانی یک رابطه رسمی را ترتیب دهد . بنا به نظر چند نفر از افراد آگاه در باره این موضوع ، پیش بینی می شود اپل در این موارد با وزارت دارایی آمریکا مشورت هایی انجام داده است . این مذاکرات احتمالا شامل بحث هایی از جمله نحوه ترخیص کالا از گمرک دولت آمریکا ، تعمیر محصولات فروخته شده در ایران و همینطور ارسال قطعات یدکی نیز بوده اند.

در ادامه این گزارش آمده است که ، با وجود تحریم های موجود، ارتباط بین مدیران شرکت های آمریکایی و شرکت های ایرانی منع نشده است . هرچند به دلیل تنش های سیاسی موجود بین دو کشور ،انجام چنین مذاکراتی مرسوم نیست.

ژورنال وال استریت می نویسد : بازار بالقوه اپل برای صادرات آیفون به ایران کاملا مشهود است . برخی از توزیع کنندگان پولدار ، توزیع آیفون و آیپد را در کشور در اختیار دارند . همینطور یک بازار سیاه در کشور به وجود آمده است.

1

ژورنال وال استریت همچنین به پتانسیل 77 میلیون مشتری در ایران، با 42 درصد از جمعیت زیر 25 سال و قدرت اقتصادی متوسط اشاره کرد.

در اخرین گزارش درآمدی اپل که اخیرا منتشر شده است ، مشخص شد که 60 % از در آمد اپل در این فصل ، از فروش بین المللی محصولات شرکت بوده است.

9to5mac