تاندربولت 3 از پورت USB نوع C استفاده می‎کند

امروز، کمپانی اینتل نسخه‎ی جدیدی از اتصال تاندربولت با نام تاندربولت 3 (Thunderbolt 3) را معرفی کرد. در حالی که جای شگفتی ندارد این اتصال جدید پهنای باند بیشتری به ویژگی‎های خود اضافه می‎کند (امکان انتقال اطلاعات با سرعت 40 گیگ بر ثانیه در برابر 20 گیگ بر ثانیه)، ولی بزرگترین جنبه‎ی این خبر این بود که این اتصال از پورت جدید USB-C استفاده خواهد کرد.

Thunderbolt
بجای استفاده از پورت Mini DisplayPort، که تاندربولت از زمان شروع به فعالیت از آن استفاده کرده است، اینتل روند بازار را در نظر گرفته است و به استفاده از پورت USB نوع C رو آورده است. این امر باعث می‎شود مزایای بالقوه‎ی زیادی در اختیار کاربر نهایی قرار گیرد.

برای افرادی که از قضیه زیاد خبر نیستند باید گفت که پورت USB نوع C به احتمال زیاد بیشتر از آنچه که پورت Mini DisplayPort مورد استفاده قرار گرفته بوده است، مورد قبول واقع می‎شود. بنابراین دستگاه‎های خارجی و سخت‎افزار‎‎های بیشتری از این پورت پشتیبانی می‎کنند. دوتا از بزرگترین دست اندرکاران این صنعت، یعنی اپل و گوگل، در حال کالا‎هایی دارند که از پورت USB نوع C استفاده می‎کنند و من فکر می‎کنم چنین رویه‎ای ادامه دار باشد.

تمام این‎ها چه معنایی برای افرادی خواهد داشت که از کابل‎ها ودستگاه‎های دارای اتصال تاندربولت و تاندربولت 2 استفاده می‎کنند. حداقل باید گفت باعث نارضایتی آن‎ها می‎شود. ولی این نارضایتی و ناراحتی در انتها ارزشش را دارد. چون تاندربولت 3 از تمامی دستگاه‎های خارجی، صفحه‎های نمایش، حتی صفحات نمایش 4K و 5K پشتیبانی خواهد کرد. همچنین تا 100 وات برق را پشتیبانی می‎کند، یعنی به طور تئوری، شما می‎توانید یک جایگاه اتصال به همراه یک کابل داشته باشید که تقریبا از عهده‎ی کنترل هرچیزی بر می‎آید. بدون شک چنین چیزی شگفت انگیز است. یک لحظه به آن فکر کنید. یک کابل تنها که هرچیزی که شما انجام می‎دهید را پشتیبانی می‎کند. من به شخصه نمی‎توانم صبر کنم.

مزایای تاندربولت 3

• از پورت USB نوع C پشتیبانی می‎کند

• پهنای باند 40 گیگ بر ثانیه

• مصرف برق نصف شده است

• پشتیبانی تا 100 وات برق

• می‎تواند دو صفحه‎ی نمایش 4K یا یک صفحه‎ی نمایش 5K را پشتیبانی کند

• پشتیبانی از پورت‎های PCIe 3.0، HDMI 2.0 و DisplayPort 1.3 (رزولوشن‎های 4K و 5K در 60Hz)

پورت USB نوع C آینده را تشکیل می‎دهد. اپل به آن اعتماد دارد، گوگل اعتماد دارد و حالا اینتل نیز به آن رو آورده است. برای مصرف کنندگان چنین خبری عالی است، از آنجایی که این خبر به معنای پورت‎های گیج کننده‎ی کمتر و سازگاری بالقوه‎ی بیشتر است. این به این معنا است که شما قادر به این خواهید بود که کابل‎های تاندربولت 3 و USB خود را به یک پورت بزنید. شما فقط نیاز به این خواهید داشت که به دنبال لوگوی تاندربولت روی کابل‎ها برای تشخیص آن‎ها از کابل‎های USB باشید.
تاندربولت 3 برای عرضه در پایان سال 2015 زمان بندی شده است.

نظر شما چیست؟ آیا شما در رابطه با این تغییرات هیجان زده هستید؟