تیم کوک: بسیاری از اندروید بازها آیفون خریداری کرده‌اند

با اینکه صنعت شرکت اپل خیلی عظیم و گسترده است اما هنوز جای رشد دارد زیرا تنها بخش خیلی کمی از کسانی که از قبل اپل داشته‎اند، به مدل‎های جدید آیفون 6  ارتقا داده اند. چیزی کمتر از 15 درصد کسانی که به تازگی آیفون خریداری کرده‎اند قبلا مشتری بوده‎اند و 85 درصد باقی مانده کسانی‎اند که قبلا گوشی همراهی غیر از اپل (در بیشتر موارد اندروید) داشته‌اند.

آیفون

این دقیقا مخلص کلام مصاحبه‎ای است که دیشب، تیم کوک با روزنامه وال استریت انجام داد؛ درصد بیشتری از خریداران اخیر محصولات اپل، کسانی بودند که قبلا اندروید استفاده می‎کردند.

کوک به دایوسک واکابایاشی (Daisuke Wakabayashi) در ارتباط با موج فروش آیفون‎ها می‎گوید: “ما مطمئن هستیم که این روند ادامه خواهد داشت”. مدتی قبل، طی اعلام درآمد‎ها، مدیر عامل اپل اذعان داشت که تنها بخش ناچیزی از آیفون دارها، مدل‎های جدید نسخه 6 را خریداری کرده‎اند.

کوک ادامه داد: “صف فروش آیفون که هم اکنون در جریان است، بالاترین میزان خرید اندرویدی‎ها را طی سه انتشار آیفون در سه سال گذشته داشته است.  همچنین باید اشاره کنم که در این دوره بالاترین میزان فروش مشتری‎های جدید آیفون را در سه ماهه اخیر نسبت به تمام دوره‎های قبل داشتیم.”

آمار و داده‎ها از ادعاهای کوک را تصدیق می‎کنند:

آیفون

با در نظر گرفتن اینکه شرکت اپل آمار فروش بسیار خوبی را منتشر کرده، مطمئنا سهم بازار را از فروشنده‎های اندروید به راحتی قاپیده است. همانطور که Strategy Analytics اشاره دارد، اپل برترین فروشنده گوشی‎های هوشمند در جهان است که با سامسونگ در رقابت نزدیکی به سر می‎برد.

رقم‌هایی که توسط شرکت بین الملی داده (IDC) امروز منتشر شد حاکی از نزدیک بودن این رقابت است. کمی قبل‌تر از انتشار گزارش در آمد شرکت اپل، کن الیس (Canalys) تخمین زد که اپل فروشنده برتر گوشی‎های هوشمند در چین است که تفاوت بسیار زیادی با سه‌ی ماه قبل دارد؛ زمانی که اپل در رتبه ششم فروش گوشی‎های هوشمند جای گرفت و تنها 9 درصد سهم بازار را در اختیار داشت. بدون شک آیفون‎های بزرگتر برای مشترین غیر اپلی در این کشور یک میلیارد نفری، کشش بی‎نظیری داشته است.

شرکت اهل ِ کوپرتینو، همچنین در بین فروشنده‌های هدایای تجملاتی رتبه‌ی اول را در چین دارد. رتبه‌ای که قبل از این متعلق به هرمسِ (Hermès) فرانسوی و امثال لویی ویتان (Louis Vuitton )، گوچی(Gucci) و شانل (Chanel) بود.

مورد آخر اینکه، موسسه تحقیقاتی CIRP طی گزارشی که امروز منتشر کرد، اذعان داشت که به نظر می‎رسد این سیر صعودی فروش آیفون توسط کسانی که قبلا از اندروید استفاده می کرده‌اند، بیشتر در خارج از ایالات متحده متمرکز بوده است.

آیفون

البته این میزان در مورد اندرویدی‎های مقیم ایالات متحده که به آیفون 6 و آیفون 6 پلاس روی آوردند تغییری نکرده است. مایک لوین (Mike Levin) موسس CIRP در انتهای گزارشش اعلام می‎کندکه “اپل از سیر صعودی فروش اندرویدی‎های تازه پیوسته به این شرکت در خارج از آمریکا بیشتر لذت خواهد برد تا بازار بالغ داخل ایالات متحده.”

تصور من این است که یکی از دلایل این موضوع به این قضیه بر می‎گردد که بیشتر فروش تلفن‎های آمریکایی وابسته به قراردادهای بلندمدت هستند و این در حالی است که مشتریان در آسیا و کشورهای اروپایی به صورت معمول، تلفن‎های خود را جدا از سرویس‎های بی سیم خریداری می‎کنند.

این بدان معناست که آنها قادرند هر زمان که مایل بودند گوشی‎های خود را به مدل‎های تازه‌تر ارتقا بدهند. اگر کسانی هم هستند در آمریکا که مایل به تغییر گوشی خود از اندروید به اپل هستند باید صبر کنند تا یا قراردادشان منقضی بشود و یا واجد شرایط ارتقا دادن بگردد.

اگر هنوز خبردار نشده‌اید، اپل، چندی پیش آمار درآمدهای غول پیکرش را اعلام کرد که سه ماهه‌ی در نظر گرفته شده در این آمار، به سودآورترین میزانی که تا به حال هر کمپانی بدست آورده، تبدیل شده است. با 18 میلیارد دلار سود و 38 درصد افزایش، اپل از شرکت نفت روسی Gazprom بیشتر پول در آورده است.

این مسئله بسیار شگفت انگیز است زیرا شرکت اپل، محصولاتی را می‎فروشد که لزوما “ضروری” نیستند اما همه به نفت احتیاج دارند! پس می‎توان گفت احتمالا شرکت نفت روسی، طبق معمول آمار نادرستی ارائه داده است.

idownloadblog