آیا باید برای مک‌بوک ایر با صفحه نمایش رتینا صبر کرد؟

همین چند روز پیش اپل مدل‌های مک بوک ایر خود را با پردازنده‌ای قوی‌تر و قیمتی ارزان‌تر برای سال 2014 معرفی کرد اما خبری از نمایشگر با کیفیت رتینا در این دو مدل وجود نداشت. اگر به شایعات توجه کنیم بسیاری از اطلاعات مختلف را خواهیم شنید اما آیا این شایعات درست هستند؟ آیا اپل قصد دارد به زودی نمایگشر رتینا را به مک‌بوک ایر بیاورد؟ آیا اپل مک‌بوک ایر 12 اینچی با صفحه نمایش رتینا تولید خواهد کرد؟ آیا به طور کلی باید برای از راه رسیدن مک‌بوک ایر با صفحه نمایش رتینا صبر کنیم؟

apple-macbook-pro-versus-air

در این مطلب قصد داریم به سوالات زیر پاسخ دهیم و  در نهایت شما را به یک نتیجه‌گیری واضح و مبرهن در مورد خرید لپ‌تاپ آینده برسانیم. مک‌‌بوک‌های ایر 2014 دارای پردازنده قوی‌تری نسبت به مدل 2013 هستند و همچنین 100 دلار قیمت آن ها افت کرده است اما هنوز از صفحه نمایش رتینا بهره نمی‌برند.

شایعات گوناگون خبر می‌دهند که اپل در حال کار بر روی مدل جدیدی از مک‌بوک ایر با صفحه نمایش با کیفیت رتینا است اما نمی‌توان صحت و سقم شایعات مطرح شده را سنجید. با توجه به این مباحث آیا در حال حاضر زمان مناسبی برای خرید مک‌بوک ایر است یا اینکه باید صبر کنیم و ببینیم اپل چه چیزی را در آینده‌ای نزدیک برای ما تدارک می‌بیند؟

در حال حاضر هیچکدام از مدل‌های مک بوک ایر صفحه نمایش رتینا ندارند. شایعاتی مطرح است که به زودی این اتفاق می‌افتد و ایر را هم به دسته دارندگان رتینا وارد می‌کند اما اغلب اوقات شایعات درست نیستند و بر اساس شنیده‌ها گفته می‌شوند و نه بر اساس دیده‌ها. شاید شما به فکر خرید یکی از مدل‌های زیبای مک بوک ایر باشید و از این غصه می‌خورید که چرا صفحه نمایش این مدل‌ها هنوز به کیفیت بالایی همچون رتینای موجود در مک بوک پرو نرسیده است و دائما در ذهن خود سوال می‌کنید که آیا اکنون زمان خرید است یا صبر کنم تا اپل مک بوک ایر با صفحه نمایش رتینا را عرضه کند. ما قصد داریم این سوال را جواب دهیم.

 

مدل آپدیت شده مک بوک ایر دارای پردازنده سریعتر 100 مگاهرتزی است اما کلیت سخت‌افزار تغییری نکرده است. گرافیک، حافظه رم و حافظه داخلی دستگاه همچون قبل است و تغییری رخ نداده، ظاهر و شکل لپ‌تاپ شبیه همان قبل است و تنها قیمت و پردازنده دچار تغییر شده که اولی کاهش داشته و دومی افزایش.

رزولوشن حال حاضر مک‌بوک‌های ایر در مدل 11 اینچی 768 × 1366 پیکسل است و مدل 13 اینچی دارای رزولوشن 900 × 1440 می‌باشد.این همان رزولوشن‌هایی است که اپل چند وقتی است آنها را تغییر نداده است.

رتینا برای مک بوک ایر ; آری یا خیر

0MacBook-Air

بسیاری از مشتریان خرید لپ‌اپ‌های اپل زمانی که برای خرید یک مک‌بوک وارد فوشگاه می‌شوند. با دیدن رزولوشن بالای رتینا مک‌بوک پرو ناگهان به سمت این مدل‌ها کشیده می‌شوند. مدل 13 اینچی مک‌بوک پرو دارای رزولوشن فوق‌العاده 1600 × 2560 می‌باشد. با مقایسه این رزولوشن و مدل 13 اینچی مک‌بوک ایر متوجه فرق زمین تا آسمان آنها خواهید شد.

اما رزولوشن همه چیز نیست، مک‌بوک پرو رتینا همچنین می‌تواند متون را بسیار عالی نمایش دهد، خواندن آنها را آسانتر می‌کند و جلوه بسیار زیبا‌تری در هنگام تماشای ویدیو و تصاویر نسبت مک‌بوک ایر تولید می‌نماید. در همان فروشگاه اگر این دو مک‌بوک را در کنار یکدیگر بگذارید و صفحه نمایش آن ها را با یکدیگر مقایسه کنید متوجه می‌شوید که کیفیت صفحه نمایش رتینا در مک‌بوک پرو بسیار بهتر است.

پس خواستن مک‌بوک ایر با صفحه نمایش رتینا معقول خواهد بود. چرا هنوز اپل اینکار را نکرده است؟ باید پای باتری را به وسط بکشیم، با اینکه ظرفیت باتری مک‌بوک پرو  13 اینچی سه برابر مک‌بوک ایر است اما این مک‌بوک با صفحه نمایش رتینا تنها 9 ساعت می‌تواند با باتری به کار خود ادامه دهد اما باتری مک‌بوک ایر تا 12 ساعت دستگاه را روشن نگه می‌دارد. انرژی بیشتر مورد نیاز برای رزولوشن بالاتر یکی از دلایل بزرگ اتفاق نیافتدن این موضوع است.

دستگاه مک‌بوک ایر جزئی مهم از اکو سیستم Mac محسوب می‌شود. این مک‌بوک در واقع سبک ترین لپ‌تاپ اپل است و بیشترین عمر باتری را میان مک‌بوک‌ها دارد. مک‌بوک ایر با وجود CPU بسیار سبک خود عملکردی فوق‌العاده دارد و این عملکرد را مدیون معامری عالی پردازنده و ویژگی به نام PCI Express (PCIe) است. گرافیک این دستگاه نیز  Intel HD 5000 است. باید توجه داشته باشید که این مک‌بوک در زمان انجام وظایف سخت با مک‌بوک پرو قابل مقایسه نیست.

جمع‌بندی

من اطلاع خاصی از درون خط تولید شرکت اپل ندارم که آیا این شرکت در حال توسعه مک‌بوک ایر با صفحه نمایش رتینا است یا اینکه شرکت می‌خواهد مک‌بوک با صفحه نمایش 12 اینچ تولید کند. اما با عقل جور در می‌آید که مک‌بوک ایر در مسیر مجهز شدن به صفحه نمایش رتینا باشد. در حال حاضر صفحه نمایش رتینا کاملا در خط تولید دستگاه‌های iOS وجود دارد و استاندارد مک‌بوک‌های پرو نیز بر پایه صفحه نمایش رتینا می‌باشد، امکان ندارد که اپل سری پر فروش مک‌بوک ایر را بدون مجهز کردن آن به رتینا رها کند.

 

اما سوال اینجاست که، چه زمانی؟ با توجه به این موضوع که اپل به تازگی سری مک‌بوک ایر را باز معرفی کرده است، بعید به نظر می‌آید که در کنفرانس توسعه دهندگان (WWDC) مدل جدیدی از مک‌بوک ایر رونمایی شود.

macbook-air-battery-2011

اما از زمان رونمایی پردازنده جدید اینتل می‌توان یک سرنخ بدست آورد، اینتل در نیمه دوم سال 2014 پردازنده‌های جدید خود را عرضه می‌کند و  احتمال اینکه اپل تا کنفرانس توسعه دهندگان در نیمه دوم سال 2014 مدل‌های مک‌بوک ایر با صفحه نمایش رتینا را معرفی کند بسیار زیاد است. به این دلیل که پردازنده‌های جدید اینتل بسیار کم مصرف هستند و یکی از مشکلات اصلی به نام طول عمر باتری با وجود این پردازنده‌ها حل خواهد شد و دست اپل برای معرفی و عرضه مدل‌های جدید مک‌بوک ایر با صفحه نمایش با کیفیت رتینا باز خواهد شد.

پردازنده سریع و کم مصرف Broadwell از شرکت انیتل گام بزرگی در افزایش عملکرد گرافیکی محسوب می‌شود و به گونه‌ای کلید ورود صفحه نمایش رتینا به سری ایر است. در نتیجه گیری نهایی می‌توان گفت که با توجه به رونمایی و عرضه نسل جدید پردازنده اینتل با نام Broadwell باید انتظار داشته باشیم که اپل در اواسط زمستان سال 1393 مک بوک‌های ایر با صفحه نمایش رتینا را معرفی و عرضه کند.

imore