چرا PS Vita هنوز در سال 2015 اهمیت دارد

PS Vita هیچوقت نتوانست به پر کردن پتانسیل عظیمی که داشته است نزدیک شود، و با توجه به توجه‎ی اندکی که به آن در نمایشگاه E3 امسال شد، به نظر می‎رسد که سونی تمام امید خود را در رابطه با چیزی که امید داشته است این سیستم در ابتدا باشد، از دست داده است.

اما چنین چیزی ضرورتا به معنای این نیست که ارزش توجه را ندارد، از آنجاییکه سونی در دوباره سازی Vita به عنوان یک کنسول استریم سازی مدرن، موفق عمل کرده است (با یکسری ویژگی‎های برتر).

اگر بخواهیم بگوییم که Vita یک عدم موفقیت بزرگ تجاری بوده است، چنین چیزی کتمان حقیقت است.

درست زمانی عرضه شد که گوشی‎های هوشمند همراه و تبلت‎ها- و بازی‎های موبایل نامحدود “رایگانی” که در خود اجرا می‎کردند – از نظر محبوبیت بسیار رو به رشد بود

و همه جا دیده می‎شدند. و با آنکه نینتدو به روشی موفق شد مکانی برای 3DS در جو امروزی برای خود پیدا کند، سونی در رابطه با Vita چنین موفقیتی به دست نیاورد.

چنین چیزی نه تنها روی هدف نهایی سونی تاثیر گذاشت، بلکه همچنین تاثیری بسیار بدی بر روی اکوسیستم بازی Vita داشت.

گرچه Vita هنوز مکانی عالی برای پیدا کردن عناوین بازی مستقل و ناشناخته است، ولی توسعه‎ی بازی‎های بسیار پیشرفته با بودجه‎ی بالا برای Vita – که هرگز در وهله‎ی اول عالی نبود، به نوعی در کار Vita توقف ایجاد کرد.

با توجه به امید‎های بسیاری که خیلی از ما برای Vita زمان رسیدن آن داشتیم، سخت بوده است که شاهد این باشیم که این کنسول پرتابل جدی بازی – که باید حدود 30 دلار یا بیشتر برای داشتن یک بازی واقعی، کامل با کنترل‎های فیزیکی که شایسته آن است، پرداخت کنید – رقابت را به بازی‎های تمام نشدنی فریمیومی ببازد که

دارای بخش‎های خرید درون اپلیکیشنی هستند و فروشگاه‎های اپلیکیشن‎های موبایل را اشغال کرده‎اند.

به صورت ایده‎آل، باید برای هردو جا باشد. و به نظر می‎رسد افراد ترجیح بدهند یک تجربه‎ی بازی تنها لمسی یا گاه به گاه روی دستگاه‎هایی که مالک آن هستند داشته باشند، تا یک تجربه‎ی “یکبار برای یک بازی کامل پرداخت کن” روی یک شبه کنسول که با Vita می‎توان به آن دست یافت. Vita به خاطر خاطراتی که بر جا گذاشتی از تو ممنونیم. متشکریم و خداحافظ.

2.ps-vita-slim-review-2015-a-3

ولی چه می‎شد که Vita می‎توانست چیزی بیشتر از یک جانشین شکست خورده‎ی PSP باشد؟ چه می‎شود که می‎توانست به PS4 پیشرو در بازار سونی بپیوندد و

بازی‎های قدیمی PS3 را روی خود اجرا کند تا بازی کردن به صورت پرتابل را به سوی آینده ببرد؟

باید گفت تا حدی این “اما و اگر ها” به واقعیت‎ تبدیل شده‎اند.

اگر شما صاحب PS4 هستید، Vita در عمل می‎تواند آن را به جوابی که سونی به Wii U می‎دهد، تبدیل کند.

از نظر فنی یک عنصر صفحه‎ی نمایش ثانویه وجود دارد که در آن Vita می‎تواند نقشه‎ای از بازی (یا چیزی به همراه آن خطوط) برای بازی کردن روی PS4 نشان دهد، ولی آنقدر توسعه دهندگان به آن توجه کمی داشته است که سخت بشود ارزش اشاره کردن را داشته باشد.

ستاره‎ی واقعی این نمایش PS4 Remote Play است. تا زمانی که یک ارتباط وای فای خوب داشته باشید، Vita تبدیل به یک دروازه‎ی خروجی روی دست برای کنسول خانگی شما می‎شود.

3.ps-vita-slim-review-2015-a-2

طبق تجربه‎ی من، Vita Remote Play یکی از جالب ترین نوآوری‎های اخیر در صنعت بازی است. شما می‎توانید آن را هم در خانه استفاده کنید، زمانی که شخص دیگری از تلویزیون استفاده می‎کند، (یا زمانی که به سادگی می‎خواهید به اتاق دیگری بروید) یا حتی درحالیکه دور از خانه هستید، با در نظر گیری اینکه طرف خانه‎ی شما دارای سرعت آپلود بالا و طرف دریافت کننده سرعت دانلود خوبی داشته باشد.

Vita Remote Play به شما اجازه می‎دهد که PS4 خود را با خودتان هرجا که می‎روید همراه داشته باشید، بدون اینکه نیاز به این باشد که کنسول واقعی را این طرف آن

طرف بکشید. حتی اگر شما 100 ها کیلومتر دورتر از خانه باشید آن را به همراه دارید.

تغییر بزرگ دیگری که باعث می‎شود Vita تبدیل به یک کنسول براساس سیستم ابری شود، PlayStation Now است.

PS Now جواب سونی به قابلیت backwards compatibility در PS4 است که به شما اجازه می‎دهد عناوین انتخابی PS3 را در کنسول فعلی خود داشته باشید. ولی همچین چیزی روی Vita هم کار می‎کند.

4.ps-vita-slim-review-2015-a-1

معنای این حرف این است که شما می‎توانید بازی‎های کلاسیک PS3 نظیر The Last of Us (در تصویر بالا) سه بازی اول از سری بازی‎های Uncharted، Infamous 1 و 2 و Batman: Arkham City, و Deus Ex: Human Revolution به همراه بسیاری از موارد دیگر را همگی روی Vita‎ی خود بازی کنید.

و همه‎ی آنها در PS Now لحاظ شده است (نظیر به کار نتفلیکس) و با آبونمان شدن می‎توان به آن‎ها دسترسی داشت، شما می‎توانید به ازای پرداخت 20 دلار در ماه

هرچی که دوست داشتید بازی کنید. Vita از نظر فنی از قسمت آبونمان هنوز پشتیبانی نمی‎کند، ولی تا زمانی که یک PS4 داشته باشید که بشود روی آن ثبت نام کرد، می‎توانید از آبونمان فعال خود روی ویتا هم استفاده کنید.

نظیر PS4 Remote Play، PS Now به خوبی روی اتصال وای فای ما کار کرد.

مگر اینکه مشکل شبکه داشته باشید، وگرنه همه‎ی این بازی‎های عالی بر روی کنسول دستی شما زنده می‎شوند.

5.ps-vita-slim-review-2015-a-4

بزرگترین مشکل با PS Now و Remote Play این است که ویتا تمامی موارد کنترلی که دسته‎های کنترلی دارای دو دکمه‎ی شوک که در PS3/4 دیده می‎شود را دارا نیست.

بنابراین در نهایت شما متوجه می‎شوید که از صفحات نمایش عقبی و جلویی برای جایگزین کردن دکمه‎های L2/R2 و L3/R3 باید اسفاده کنید که می‎تواند منجر به

(در بعضی موارد، ناراحت کننده) موقعیت‎های پیچیده‎ای برای حالت دستان شود- نظیر آنچه که در تصویر بالا می‎بینید.

بسیاری از بازی‎ها تکیه‎ی بسیاری بر این دکمه‎ها ندارند، و در این دسته از موارد چنین امری یک مشکل اصلا به حساب نمی‎شود. ولی برای عناوین بازی که چیزهایی نظیر تیراندازی یا رانندگی با سرعت برای دکمه‎های پشتی طراحی شده اند، واقعا باید مدت زمانی را صرف این کرد که نحوه‎ی استفاده از صفحه‎ی لمسی پشتی بر روی Vita یا یاد گرفت.

به طور کلی، چنین چیزی آزار دهنده ولی جوابگو است. ما از بازی کردن Batman: Arkham Knight و The Last of Us روی Vita لذت بردیم، که هردوی آن‎ها از آن دکمه‎ها برای یکسری کار‎های مهم استفاده می‎کردند.

ولی اگر در حال حاضر دارای ویتا نیستید، شاید خواسته باشید با یک نمونه‎ی آزمایشی در فروشگاه‎ها بازی کنید تا قبل از اینکه سرمایه گذاری برای خرید این کنسول پرتابل داشته باشید، ببینید چه حسی دارد که از انگشتان وسطی و حلقه‎ی خود حول 4 گوشه‎ای که در صفحه‎ی لمسی پشت وجود دارد استفاده می‎کنید.

(بازی‎های PS3 از طریق PS Now می‎توانند این دکمه‎ها را روی صفحه‎ی نمایش جلویی در عوض ترسیم کنند، که می‎تواند به نسبت صفحه‎ی نمایش پشتی آسان تر

باشد… ولی PS4 Remote Play تنها به شما اجازه می‎دهد که دکمه‎ها را به سمت صفحه‎ی عقب ترسیم کنید (وضعیت آن‎ها را در پشت شبیه سازی کنید)، از این نظر که صفحه‎ی لمسی ویتا برای این رزرو شده است که انعکاسی از دسته‎ی Dualshock 4 باشد)

6.ps-vita-slim-review-2015-a-6

اگر آن مورد آزار دهنده را چشم پوشی کنیم، ما هر شخصی که بر روی PS4 بازی می‎کند را به این تشویق می‎کنیم که برود و یک کنسول پرتابل ویتا را خریداری کند. ما همچنان فکر می‎کنیم که Remote Play و PS Now می‎توانند ترکیبی عالی باشند و جبران آن قضایای مربوط به کنترل‎های بازی را بکنند، ولی یقینا برای هر شخصی ممکن است اینچنین نباشد.

به صورت ایده‎ آل، سونی شاهد پتانسیل اینجا خواهد بود و نسخه‎ای جدید از ویتا با کنترل‎های فیزیکی درست خواهد کرد که به صورت کاملی با دسته‎های Dualshock مطابقت داشته باشند.

با آنکه ویتا در قالب چیزی تجاری دیده می‎شود، شاید شما خواسته باشید قبل از انتخاب کنسول 3DS نینتدو یا گوشی هوشمند همراهی که در حال حاضر برای تجربه‎ی موبایل در اختیار دارید، تجدید نظری داشته باشد.

زمانی که شما عناوین بومی ویتا (یک تعداد اندک، ولی دسته‎ای که شامل بازی‎های اندک عالی می‎شود)، نسخه‎های دیجیتال بازی‎های PSP، PS4 Remote Play و به

جریان انداختن بازی‎های PS3 از طریق PS Now را در کنار هم قرار می‎دهید… شاید به همه کاره ترین کنسولی دست پیدا کنیم که تا بحال شاهد آن بوده‎ایم، و شاید

نگاهی به آنچه که صنعت بازی در آینده به نظر خواهد آمد.

راه‎های بسیار بدتری هم برای خرج کردن 200 دلار وجود دارد.