آیتونز و سيستم جدید اپل براي خريد و فروش نرم افزار و بازی دست دوم

ما اين روزها در دنياي ديجيتالي زندگي مي کنيم که بسياري از موزيک ها و ويدئو ها از طريق آنلاين ديده يا شنيده مي شوند. آيتونز يکي از پيشگامان اين عرصه براي مشتريان در سراسر جهان است. با اين وجود هنوز هم افرادي هستند که به خريد آنلاين علاقه اي ندارند و ترجيح مي دهند از مغازه ها CD و DVD و Blue ray را مستقيما خريداري کنند و از itunes استفاده نکنند. اگر با اين افراد صحبت کنيد يکي از اصلي ترين دلايلشان براي بي ميلي نسبت به خريد آنلاين اينست که آنها ديگر نمي توانند جنس خريداري شده و دست دوم را بفروشند و به غير از محصولي که از آيتونز خريداري مي شود براي همه ي محصولات خريداري شده هميشه يک مغازه ي دست دوم فروشي هست.براي حل اين مشکل اپل سيستم جديدی را در آیتونز طراحي کرده است که افراد را قادر مي سازد تا خرید و فروش محصولات دست دوم آیتونز را تجربه کنند که باعث از ميان بردن آخرین مانع خريد آنلاين مي شود و شايد راه حلی برای بيرون آمدن از حالت ثابت خريد مستقيم باشد.

محصولات دست دوم آیتونز

اين حق انحصاري (خريد و فروش محصولات دست دوم آيتونز) کاربران را قادر مي سازد تا محتوا در عين حالي که پخش مي شود بين کاربران منتقل شود. مهمتر از همه اين مزيت وجود خواهد داشت که بتوان سهمی از پول که به حساب صاحب امتیاز محصول واريز شده را ديد که اين مورد مشکلي بود که همواره براي ايده هايي از اين نوع، مطرح مي شد.جالب اينجاست که اپل تنها شرکت باقيمانده در ايده ي فروش محصولات دست دوم نيست، آمازون هم سيستم انحصاري خود را براي خريد آنلاين محصولات دست دوم دارد با اين امکان بيشتر که توانايي قفل کردن محصول را بعد از چند دست چرخيدن ميان خريدارها و فروشنده ها را دارد.

هم itunes اپل و هم آمازون مي دانند که محصول کليد نگه داشتن مشتري ها در اکوسيستم خودشان است. پيشنهاد قابليت فروش و دانلود آخرین ورژن محصولات به ساير کاربران مي تواند افراد مشکل پسند بيشتري را براي خريد جذب کند و در نهايت فروش سخت افزارها افزايش مي يابد.

با توجه به اين موضوع سخت نيست که انگيزه ي اپل از اين کار را دريابيم ولي مثل هميشه قبل از اينکه هر چيزي وارد بازار شود بايد چراغ سبزي از طرف دارندگان محصولات روشن شود.

 دست دوم itunes

به نظر من این ایده ی اپل برای نرم افزار آیتونز ایده ی جالبی است زیرا باهش کاهش قیمتها برای خریداران میگردد ولی اپل باید موظب باشد تا حق طراح نرم افزار یا بازی های موجود در آیتونز ضایع نشود. نظر شما چیست؟

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا