تصویری کامل از طراحی آخرین تراشه‎ی اپل موجود در iPad Pro

دوستانی که در سایت Chipworks مشغول به کار هستند اولین نگاه شخصی و نزدیک به پردازنده‎ی A9X موجود در iPad Pro که اخیرا عرضه شده است را داشته‎اند.

چیزی که هنوز مشخص نشده است نحوه‎ی طراحی فوق‌العاده‎ی این پردازنده است که باید اینتل به طور ویژه به آن توجه کند.

11

A9X نه تنها فوق‌العاده قدرتمند است و از این نظر از بسیاری از لپتا‎پ‎های دارای تراشه‎های اینتل نیرومندتر می‎باشد بلکه به نسبت پردازنده‎های A9 که توسط کمپانی‎های سامسونگ و TSMC تولید شده است و در آیفون 6 اس دیده می‎شوند، بزرگتر می‎باشد.

سایت Motley Fool اخیرا طی تماسی از سایت Chipworks خواست که نگاهی به جدیدترین تراشه بر سیستم اپل داشته باشد. چیزی که مشخص شد یک موفقیت فنی بود که طراحان اپل باید به آن افتخار کنند.

ابتدا و مهم‌تر از همه، A9X جدید به نسبت هرگونه تراشه‎ی موبایلی که در یک دستگاه iOS دیده می‎شود و ما تا بحال دیده‎ایم بسیار بزرگتر است. در حقیقت این تراشه 40% بزرگتر به نسبت تراشه‎ی A9 تولید شده توسط کمپانی TSMC برای آیفون 6 اس می‎باشد. دلیل چنین قضیه‎ای می‎تواند وجود ویژگی‎های فراوان موجود در iPad Pro باشد، دستگاهی که به نسبت هرگونه دستگاه iOS دیگری که تابحال وجود داشته است بزرگتر می‎باشد.

ولی اندازه، تنها قسمتی از ماجرا است. A9X که در تصویر بالا مشاهده می‎شود دارای دو هسته‎ی CPU و 12 رشته‌ی GPU است:

دیک جیمز (Dick James) از سایت Chipworks به ما می‎گوید که او 12 رشته‌ی GPU و دو هسته‌ی CPU دیده، و خبری از کش مموری سطح سه موجود در تراشه‎ی A9 (من بعدا توضیح خواهم داد که چرا اپل آن را لحاظ نکرده است) نبوده است. من هم همین نظر را دارم. CPU دو هسته‎ای را می‎توان در کادر سبز دید، و من عقیده دارم که درون هرکدام از کارهای آبی دو رشته GPU هستند که کلا 12 عدد می‎شوند.

و در پایان به اندازه‎ی iPad Pro هم باید اشاره کنیم که همین باعث شده است بتواند چنین تراشه‎ای را درون خود جا دهد.

طبق گفته‎ی سایت Chipworks، ابعاد این تراشه تقریبا 147 میلی متر مربع است که به نسبت مدل A9 ساخت کمپانی TSMC موجود در آیفون‎های 6 اس و 6 اس پلاس به میزان 40% بزرگتر می‎باشد. چنین چیزی یک افزایش فوق العاده به نسبت اندازه‎ی A9 به شمار می‎رود که بدون شک به معنای این است که ساخت چنین تراشه‎ی غول پیکری، بویژه با استفاده از تکنولوژی ساخت نسبتا جدید، بسیار سخت‎تر می‎باشد.

گزارش Motley Fool همچنین نشان از این دارد که تراشه‎ی A9X فاقد کش آنبورد 8MB موجود در A9 است و علت آن را توضیح می‎دهد. من شدیدا به شما توصیه می‎کنم نگاهی کامل به تصویر بالا داشته باشید چون دارای جزییات بیشتری است که هر فردی که مشتاق دانستن فرآیند طراحی تراشه‎ی اپل است به آن علاقه خواهد داشت.

حتی اگر چنین تصویری در اختیار ما قرار نمی‎گرفت، کاملا مشخص است که این تراشه به نسبت تمامی تراشه‎های موجود در تمامی دستگاه‎های iOS قوی‌تر است.

نظر شما در مورد فرآیند طراحی این تراشه توسط اپل چیست؟ آیا فکر می‎کنید اینتل باید نگران ماجرا باشد؟

 

idownloadblog

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا